Visvairāk ziņo par zināmām un sagaidāmām Covid-19 vakcīnu blakusparādībām; saņemto ziņojumu skaits – neliels 14

Līdzīgi kā pēc citu vakcīnu saņemšanas, arī pēc vakcinēšanas ar Covid-19 vakcīnām ir iespējamas blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Visbiežāk Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) ziņo par jau zināmām un vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu.

Līdz 5.maijam ZVA kopumā saņēmusi 1059 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus. Šajā laikā vakcinācija veikta 263 964 reizes, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan otro vakcīnas devu. Līdz ar to secināms, ka par iespējamām blakusparādībām ziņo vien nepilni 0,4 % vakcīnu saņēmēju.

ZVA uzsver, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas.

Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (dažkārt virs 38°C), drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, miegainība, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas 8 līdz 10 stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd paši no sevis 2 līdz 3 dienu laikā.

Tāpat pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas bieži var rasties vietējas reakcijas, piemēram, apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā. Apsārtums un pietūkums var izplatīties pat līdz tuvākajām locītavām (rokā – no pleca līdz elkonim). Šīs vietējās reakcijas parasti parādās pāris stundu laikā vai nākamajā dienā, pārsvarā norit viegli un izzūd pašas no sevis bez ārstēšanas. Tās ir sagaidāmas un bieži sastopamas. 

ZVA arī atgādina, ka "Pfizer-BioNTech" un "Moderna" izstrādātajām vakcīnām gripai līdzīgie simptomi biežāk ir izteiktāki pēc vakcīnas 2. devas saņemšanas. Savukārt "AstraZeneca" vakcīnai “Vaxzevria” – pēc 1. devas saņemšanas. Blakusparādības mēdz stiprāk izpausties jaunākiem cilvēkiem.

Stipri paaugstinātas temperatūras gadījumā ieteicams lietot ibuprofēnu vai paracetamolu. Tikai jāievēro, ka nedrīkst pārsniegt šo zāļu lietošanas instrukcijā ieteikto devu. Dažkārt gripai līdzīgo simptomu dēļ pēc vakcinācijas var rasties īslaicīga darbnespēja, un šādā gadījumā jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.

Ja pēc vakcinācijas gripai līdzīgie simptomi nemazinās un ilgst vairāk nekā 3 dienas vai pastiprinās, vai arī parādās citi veselības traucējumi piemēram, elpas trūkums, sāpes krūtīs vai vēderā, ādas pārmaiņas ārpus vakcinācijas vietas, noteikti jāvēršas pie ārsta.

ZVA atgādina, ka vakcīnas pret Covid-19 stimulē vakcinētā cilvēka organisma imūnisistēmu, kā rezultātā organisma īpatnību dēļ var rasties sagaidāmas reakcijas jeb paredzētas blakusparādības. Taču šādu reakciju rašanās vai trūkums neliecina par to, cik stipra vakcinācijas rezultātā būs iegūtā organisma aizsardzība.  

ZVA uzsver, ka organisma aizsardzība pret vīrusu iestājas tikai pēc noteikta laika pēc vakcīnas pret Covid-19 otrās devas saņemšanas, kas atspoguļots katras vakcīnas lietošanas instrukcijā.

Šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums un neviens trombocitopēnijas kopā ar zemu trombocītu skaitu gadījums, kuram, balstoties uz pieejamiem datiem, būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcīnu.

Ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts. Ziņojumus izvērtē gan ZVA (nepieciešamības gadījumā konsultējoties arī ar Imunizācijas valsts padomi, Veselības inspekciju un dažādiem atbilstošās medicīnas jomas klīniskiem speciālistiem), gan signāla noteikšanas procedūras ietvaros Eiropas Zāļu aģentūra, kā arī visu Eiropas valstu zāļu aģentūru speciālisti un vakcīnu reģistrācijas īpašnieki.

Saskaņā ar ES izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiek veikta ievērojami intensīvāk  nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi Šie pasākumi arī ļauj normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.

Zāļu valsts aģentūra aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Gan ārsts vai farmaceits, gan pacients var ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai. Ziņojumu var iesniegt arī elektroniski Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē www.zva.gov.lv > “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvija vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri tiek publicēta Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē www.zva.gov.lv sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 > Ziņojumi par blaknēm”. 

Pievieno komentāru

Komentāri 14

!

Neziņo jau gan par visām blakusparādībām,varbūt par kaut ko.Cik dzirdu,tik atrunas-nu tā jau var būt,citiem līdzīgi,nu nav jau tik traki utt.Kā ar tādu attieksmi tās blakusparādības var nokļūt līdz zāļu aģentūrai?Neiedziļinās nemaz cilvēku sūdzībās par problēmām pēc vakcinācijas.Tik vajag durt,durt un durt,un jo ātrāk visiem kaut ko iešpricēt,jo labāk.Štrunts par sekām.....

pirms mēneša, 2021.05.07 16:48

?

Bet taču pats internetā arī var ziņot. Ko tad vēl gaidīt?

pirms mēneša, 2021.05.07 18:28

!

Tā kā esmu gados un interneta man nav,tad sūtīšu ziņu ar baložu pastu uz ZVA.....

pirms mēneša, 2021.05.07 19:53

:)

Nabadziņš :) Diez kā te nokļuvi bez interneta? Bet forši, ka tev ir baloži :)

pirms mēneša, 2021.05.07 22:38

.

kāpēc man pašai jālauza galva,kur un kam ziņot.Priekš kam tad es par savām problēmām stāstu ģimenes ārstam?Tas ir viņa pienākums to nodot tālāk.PROTAMS,JA VIŅAM NAV PILNĪGI VIENALGA PAR SAVIEM PACIENTIEM UN VIŅŠ NAV TIK SLINKS,KA NEVAR PAT PIRKSTIŅU PAKUSTINĀT.

pirms mēneša, 2021.05.09 13:42

Auss

Šodien TV diskusijās izskanēja, ka alerģiski. ilvēki vakcinēties nedrīkst. Piekrītu, rezultāts var būt neprognozējami bīstams. Tas,

pirms mēneša, 2021.05.07 17:43

Auss

Tās blakusparādības, kuras tiek minētas, ir pupu mizas salīdzinājumā ar izprovocētu alerģiju.

pirms mēneša, 2021.05.07 17:46

...

Pie vakcinācijas cilvēki tiek brīdināti par iespējamām blaknēm, bet neviens neko nerunā par alerģiju. Ka vajadzības gadījumā var noderēt arī kāds suprastīns vai tavegils. Ļoti iesaku turēt pa rokai pēc potes.

pirms mēneša, 2021.05.07 18:12

!!!

Ļoti iesaku nepotēties!

pirms mēneša, 2021.05.07 22:59

Ods

Arī pēc oda koduma var būt drausmīga alerģija. Esmu piedzīvojis. Un ko tad - teikt odam, lai nekož? Tāpēc alerģijas zāles arī ir izgudrotas. Un kādam arī no alerģijas zālēm var būt alerģija tāpat kā no jekurām zālēm. Kamēr nepārbaudīsi, nezināsi. Bet, ja ieguvums no zālēm vai potes ir lielāks nekā blaknes, kuras pāriet, tad viennozīmīgi ir jālieto vai jāpotējas. Un nav svarīgi, ko kāds iesaka vai neiesaka. Pieaugušam cilvēkam ir pašam sava galva uz pleciem, lai izdomātu, ko darīt.

pirms mēneša, 2021.05.08 12:53

!!! > Odam

Tāda blakne kā nopotētā nāve arī pāriet?

pirms mēneša, 2021.05.08 16:16

Tam!!!

Es, savukārt, iesaku tev ārstēt galvu. Jo posts no tevis ir apkārtējiem, kaut tu to arī nezini...

pirms mēneša, 2021.05.08 09:58

!!!

Tevi ārstēt par vēlu! Process jau ir neatgriezenisks.

pirms mēneša, 2021.05.08 16:14

to !!!

Lai arī iesaki ar sarkasmu, beidzot esam vienisprātis:). Nu protams, ka nepotēšos, - man pat bez covid ir bijušas trīs alerģijas, un nevienā no tām mediķi nespēja palīdzēt “ne ar suprastīnu, ne bez tā”. Informēju alerģiskus cilvēkus, lai domā ar savu galvu, kā izlemt.

pirms mēneša, 2021.05.08 17:12

Veselība