Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aicina Gulbenes novada pašvaldību beidzot atteikties no Annas Sakses un Partizānu ielu nosaukumiem

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Deputātiem jāpieņem lēmumus līdz Latvijas Republikas proklamēšanas dienai?

Nepilnu trīs gadu laikā jau trešo reizi pašvaldība tiek aicināta atteikties no komunistisko totalitāro režīmu godinošiem diviem ielu nosaukumiem Gulbenes novadā.

Ar šāda satura oficiālu vēstuli Publiskās atmiņas centra valdes priekšsēdētājs Kārlis Kangeris 4.novembrī ir vērsies pie katra no 15 Gulbenes novada domes deputātiem personiski. Viņš norādījis, ka tas ir steidzami un gaida atbildi līdz 15.novembrim.

K.Kangeris vēstulē ir ietvēris aicinājumu atteikties no padomju režīmu godājošajiem divu ielu nosaukumiem līdz šā gada 18.novembrim – Latvijas Republikas proklamēšanas dienai.

Tiesisks pienākums, nevis politiska izvēle
Runa ir par Annas Sakses ielu Lejasciemā un Partizānu ielu Beļavas pagasta Letēs.
K.Kangeris atgādinājis, ka A.Sakse (īstajā vārdā A.Abzalone) ir bijusi ne tikai rakstniece un lejasciemiešu novadniece, bet arī Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas orgāna «Cīņa» nodaļas vadītāja 1940.gada Latvijas okupācijas laikā. Bet Partizānu iela Letēs ir veltīta Latvijas Komunistiskās partijas kaujiniekam, Ziemeļlatvijas vienības komandierim Voldemāram Ezerniekam, kas 1942., 1943. gadā nodibināja sakarus ar diversantiem VEF un Mīlgrāvja kuģu remonta rūpnīcā. Tāpat šī iela veltīta PSRS kaujiniekiem Indriķim Stinkulim, Fjodoram Prokofjevam un citiem, kuri krita Beļavas pagasta Letēs 1943. gada 18. jūlija kaujā ar nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas režīma policistiem, kā arī iepriekš kritušajam PSRS kaujiniekam Mārtiņam Rudzītim un 1943. gada 10. janvārī kritušajam PSRS kaujiniekam Adalbertam Lasmanim. Tāpat arī dzīvam palikušajam vienības politiskajam komisāram, vēlākajam komandierim Alfrēdam Raškevicam, kurš līdz nāvei 1977. gada 8. jūnijā īstenoja šo kaujinieku PSRS propagandu.

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

K.Kangeris vēstulē Gulbenes novada domes deputātiem ir norādījis, ka “komunistiskā totalitārā režīma okupācijas seku nosodīšana ir konstitucionāls pilsoņu un valsts pastarpinātās pārvaldes iestāžu tiesisks pienākums, nevis politiska izvēle, kur deputāti varētu vadīties no personīga ieskata”. Vēstules autors ir arī norādījis, ka “paralēli lietas morāli ētiskajai dimensijai un sociālpolitiskajai dimensijai pastāv lietas tiesiskā dimensija” un “Latvijas Republika Satversme paredz komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākumu”.

Vietējiem A.Sakses ielas nosaukums netraucē
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” teica, ka deputāti nāks kopā un runās par K.Kangera vēstules saturu. “Ja tā juridiski ņem, attiecībā uz Annu Saksi – tas viņai ir pseidonīms, bet ne īstais uzvārds,” sacīja A.Caunītis. Viņš bilda, ka uz ielas sastaptiem jauniešiem varētu jautāt, ar ko viņiem asociējas A.Sakse. “Laikam nebūšu populārs, bet es vienmēr saku, ka par mirušiem cilvēkiem satraukties par to, cik viņi bīstami, ir mazāk būtiski. Ir vairāk jāsatraucas par dzīvajiem. Par to, ko Ždanokas kundze dara un kā viņa uzvedas,” teica A.Caunītis. Un piebilda: “Man ir atestāts, ka esmu beidzis A.Sakses Lejasciema vidusskolu. Vai man jābrauc uz Rīgu, uz Izglītības kvalitātes valsts dienestu, lai man izsniedz citu atestātu? Man tāds nav vienīgajam. Daudziem tāds ir. Vai ir pamats apvainoties?”

Būtu sarežģījumi, ja Lejasciemā tiktu mainīts A.Sakses ielas nosaukums. Jo tas būtu saistīts ar ierakstu maiņu nekustamo īpašu dokumentos. Un tās būtu papildu izmaksas. “Esam vietējiem prasījuši. Vietējiem A.Saskses ielas nosaukums netraucē,” teica A.Caunītis.

Arī Partizānu ielas nosaukums, viņaprāt, nav nemaz tik viennozīmīgi tulkojams. “Ir bunkuri, pie kuriem mēs kavējamies atmiņās. Tas saistībā ar mežabrāļiem, kurus tagad saucam par nacionālajiem partizāniem. Bet te ir runa par partizāniem, kuri atradās pretējā pusē. Jautājums, ko mēs saprotam ar vārdu “partizāns”. Īpaši jaunajai paaudzei. Vai viņiem tas ko izsaka?” prāto A.Caunītis.

Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika teica, ka diezin vai deputāti paspēs K.Kangera vēstules sakarā lēmumu pieņemt līdz 18.novembrim, jo līdz tam brīdim kārtējā domes sēde nav plānota. Viņa izteica šaubas, vai šā viena jautājuma dēļ varētu tikt sasaukta ārkārtas domes sēde.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (28)

  1. “Pieminekļa” tur jau otro mēnesi nav. Galva atrodas kultūrvēsturiskā centra mītnē, bet akmens plāksne, kas bija aiz pieminekļa, nonākusi kādas privātpersonas īpašuma teritorijā.Tā kā šeit redzamais foto neatspoguļo tagadni, bet ir tikai kā pagātnes vizuālais avots.

    4
    1
  2. Lai nu kangers un Caunītis atver acis un paskatās, kas pēdējā nedēļā notiek pasaulē.
    Pēc Trampa ievēlēšanas jau otrā dienā Lietuva atjaunoja likumu par mazākumtautību tiesībām ( uz savu valodu, izglītību, kultūru utt.). Valstis, kurām ir veselais saprāts, maina kažokus gaismas ātrumā!
    Tā kā, ka tik vietējiem “deputātiņiem” nenāktos visus pieminekļus atjaunot par savu naudu.

    20
    17
  3. Anna Sakse man asociējas ar viņas grāmatu Pasakas par ziediem, starp citu ļoti interesantas. Īsti neredzu jēgu “cepties”. Šobrīd 40+ gadus vecie kungi un dāmas bija oktobrēni, komjaunieši. Guntis Ulmanis pat psrs laikos uzvārdu nomainīja. Visi strādāja padomju varas labā, cēla fermas, daudzstāvenes utt. Liela daļa padomju deputāti, 90ajos strādāja neatkarīgās Latvijas valsts pārvaldē. Ja nosodam, tad sodam visus. Vai vienkārši jāsamierinās un jāpieņem to, ka tādi okupācijas laiki bija un viss. Dzīvojam tālāk un veidojam labāku nākotni.

    73
    6
  4. Visiem turbopatriotiem ieteiktu palasīt kas ir tas Kangeris.
    Īsumā – kārtējais vācietis, kurš atbraucis bāleliņus mācīt dzīvot. Vecums tuvu 80 gadiem arī liek padomāt par viņa prātiņu.

    27
    2
  5. Vajag noņemt, nomainīt nosaukumus. Tādas okupācijas laika paliekas neļauj iztaisnot muguriņu, klusi samierinamies ar visu, arī dumjo šodienas vadības rīcību. Bet kārtīga lustrācija būtu bijusi vispareizākā rīcība, tad centīgie komjaunieši nebūtu pie varas tikuši.

    6
    21
  6. Pagātni neizdzēsīsi.tad ir jānovāc visi tajā laikā dzīvojošie.tiek reabilitēts fašisms un tā ideoloģija.ejam ukrijas ceļu,kuru viņi gāja.tautas deja pat viņiem ir kto ne skačit,to moskaļ.kaut kā tik tās naida sēklas nedīgst,tauta grib mieru un saticību.

    15
    5
  7. Es tikai to nesaprotu kāpēc no Annas Čakstes ir jāatsakās,viņa ir rakstniece, un pietam bērnu pasakas rakstija.tad jau krievu laikā mājas arī jānojauc celtās.bet

    23
    4
  8. M—u mājā mēbeļu maiņa neko nedos,jāmaina pašas m—-s…..!
    Aptrakuši ar to ielu un pieminekļu maiņu!!!
    Tas Kangars vispār kaut ko nozīmīgu ir paveicis,lai citus te mācītu?! Tāda baigi ”interesanta”persona….
    Gulbenieši nepakļaujieties kangariem,Jums pašiem ir savi mugurkauli un prāts!!! Gulbenes novada ir stipri cilvēki,kuri paši zin ko vajag vai ko nevajag savā novadā,bet kangari bijusi visos laikos un pratuši savas spalvas spodrināt!

    25
    1
  9. Sēžu uz mākoņa maliņas, lasu komentārus un domāju, vai tiešām par Latvijas valsti man bija jācīnās un jākrīt. Laikam jau tomēr bija jākaro lielinieku pusē, lai godam sakautu Latvijas valstiskuma aizstāvjus un dzīvotu komunistiskās Krievijas paradīzē. Un tad atceros sakāmvārdu: “Suņi rej, bet karavāna iet tālāk.” Un iestājas miers.

    7
    4
  10. Ir laiki,kad latvieši saiet sviestā.Šis ir tas brìdis,kad visādi”īsteni latvieši”,var sevi parādīt,jo nekā cita jau šiem cilvēkiem nav ko piedāvāt.

    13
    1
  11. Un kad sāksim iznīdēt Ojāra Vācieša, Imanta Ziedoņa, Imanta Kalniņa….. piemiņu?

    7
    3
  12. Liekat tak reiz mierā tos pieminekļus un ielas. Vai tad maz esam postijuši. A. Sakse man asociējās ar ,, Pasakas par ziediem,,.

    22
    1
  13. Kāpēc 1949. gadā, kad tūkstošiem latviešu tika deportēti uz Krieviju, A. Sakse no tās varas, kas veica deportācijas, saņēma Staļina prēmiju? Pārāk daudz ir tamlīdzīgu “kāpēc”. Tāpēc jau arī ir milzīgas šaubas par tagadējā ielas nosaukuma saglabāšanas jēgu.

    6
    9
  14. Šoreiz piekrītu Caunīša kungam. Lielākajai daļai tautas A. Sakse asociējas par Pasakām par ziediem. Sen neviens nemeklē citādu atpazīstamību.
    Tie bija tādi laiki, Partizānu iela…lai vai kā, šie arī bija cilvēki, kuriem bija savi piederīgie. Nu šis tāds mūsdienām neko neizsakošs nosaukums, var ar mainīt…

    12
    1
  15. Beidz atkal savas kakas maisīt katlā.
    Visus izvedamo sarakstus stādīja kaimiņi- stukači, neviens nebrauca no Maskavas ar sarakstiem. Šodien par saviem izteikumiem soctīklos jūs jau esat sarakstos.
    Un prēmiju viņai deva par viņas grāmatām, nevis par cilvēku izsūtīšanu.

    15
    3
  16. Ko var ņemties!Visu jaucam nost!Ko jums tā Sakse ir nodarījusi?Bija tādi laiki.Bijām gan komjaunieši,gan komunisti,bet tāpēc neesam sliktāki.Domāsim kā dzīvot tālāk.

    15
    1
  17. Agrāko nosaukumu “Tirgus iela” nevajag atjaunot, jo vecā tirgus laukuma teritorija pēc 2. Pas. Kara ir apbūvēta, un nekādai lielai tirdzniecībai tur nav vietas, un tāpēc vecais nosaukums neatbilst realitātei.
    Patiesībai tuvs būtu nosaukums “Sporta iela”, jo abpus ielai ir notikušas un notiek dažādas sporta aktivitātes, atrodas sporta laukumi, skolas sporta zāle u.t.t. Vēl variants ir “Brīvības iela”, un tas nebūtu saistīts ar politiku, bet gan ar cilvēku iekšējo brīvību no bērnišķīgiem aizspriedumiem un dažādu jocīgu mantru murmināšanas.

    3
    1
  18. Vec-vectēv… Mēs zinām ko nozīmē partizāni. Ļauj, man, saprast pareizi tho… Tie partizāni, kuri krita kaujās pret nacistiem, nav pelnījuši būt pieminēti pat tik daudz?

    5
    1
  19. Lai ielu nosaukumi stāv kā stāvējuši.Ir taču citi svarīgāki darbi novadā.Jādomā par šodienu un rītdienu kā labāk un godīgāk, saprātīgāk dzīvot.

    15
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.