Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aicina Gulbenes iedzīvotājus palīdzēt pētīt un aktivizēt saliedētību sabiedrībā

SVARĪGA VĒLME IESAISTĪTIES, nebaidīties dalīties ar savām idejām. Uz pirmo tikšanos Gulbenes novada bibliotēkā, lai runātu par iesaistīšanos Latvijas Universitātes pētniecības projektā, atsaucās Stradu pagasta kultūras dzīves organizatore Liene Bodniece, vokālā ansambļa “Pieskāriens” dalībnieces Vineta Jogure un Dana Koliņa, novada bibliotēkas direktore Sabīne Jefimova. FOTO: DIĀNA ODUMIŅA

KĀ VEICINĀT iedzīvotāju saliedēšanos šajā laikā, kad sabiedrībā joprojām jūtam koronavīrusa pandēmijas un pašizolācijas sekas, bet Krievijas karš Ukrainā atbalsojas arī Latvijā kā viedokļu sadursmes veicinātājs? Ko vēl bez jau esošā piedāvājuma varētu darīt, sākot ar vienas mājas, viena kvartāla cilvēkiem, sākot ar apkaimēm? Uz šādu brīvprātīgu iedzīvotāju “prāta vētru” mudina fotogrāfe un dažādu projektu dalībniece Herta Pugača, kā arī mākslinieks Kaspars Lielgalvis. Viņi Gulbenē 28. un 29.maijā novada bibliotēkas telpās aicināja uz tikšanos novada iedzīvotājus saistībā ar Latvijas Universitātes projektu, kuru finansējusi Valsts pētījumu programma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikšanās dalībnieki ar projekta darba grupas pārstāvjiem dalījās savās pārdomas gan par esošo kultūrvidi, gan par to, ko vēl vēlētos darīt, kur gribētu iesaistīties. Secinājums bija – novada kultūras dzīve ir bagāta, aktivitāšu ir daudz, bet ne visi zina par iespēju iesaistīties.

Projekta mērķis ir runāt par saskarsmi, līdzdalību un kultūras norisēm visplašākajā nozīmē. Par jau esošo un to, kā pietrūkst, – sākot ar kopīgiem pārgājieniem, pasākumu apmeklēšanu un beidzot ar kaut kā jauna radīšanu atbilstoši cilvēku interesēm. Tās var būt kādu pulciņu nodarbības, interešu kopu tikšanās, pašu organizētas norises. Piemēram, kaut vai kopīgas pastaigas pa Gulbeni, pašiem stāstot par tās ēku vēsturi, par paaudžu piedzīvoto.

Uzrunāt, apzināt, mudināt vēl neizmantoto resursu, ideju, organizatorisko spēju likšanu lietā – uz to ir virzīts pētījums. Iesaistīties tajā ar savām idejām ir aicināts ikviens Gulbenes novada iedzīvotājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
PROJEKTA aktivitātes jau notiek Rīgā Čiekurkalnā. Savs vienreizējs informatīvs papīra formāta izdevums jau ir tapis. Informāciju izdevumam sarūpējuši paši iedzīvotāji. Izdevumā iekļauta arī aptaujas anketa. Par to stāsta mākslinieks Kaspars Lielgalvis, kurš pārstāv Latvijas Universitātes pētījuma Čiekurkalna darba grupu. FOTO: DIĀNA ODUMIŅA

Projekts ar šādu ievirzi vienlaikus norit Rīgā Čiekurkalna apkaimē, Jaunjelgavā, kā arī Gulbenes pilsētā un novadā. Gulbenes novadam darba grupa veidos un izdos vienreizēju informatīvu izdevumu papīra formātā, kurā būs iekļauta aptaujas anketa. Paredzams, ka šis izdevums nonāks vismaz 3000 iedzīvotāju pastkastītēs. Cilvēki būs aicināti aizpildīt anketu, sūtīt atpakaļ ar savām idejām, pārdomām un, ja ir vēlme līdzdarboties, arī ar savu kontaktinformāciju.

Latvijas Universitāte ar savu projektu ir uzvarējusi Valsts pētījumu programmas izsludinātajā konkursā. Pētījums, kas tiks veikts līdz šā gada beigām, būs plašs un ietilpīgs. Projekta nosaukums – “Sabiedrības saliedētības vektori: no saliedētības ap valsts nāciju (2012-2018) uz saliedēto pilsonisko kopienu valsts, sabiedrības un indivīdu drošības labā (2024-2025)”. Projekta vadītājs ir Latvijas Universitātes pētnieks, filozofs Māris Kūlis. Kopējais projekta finansējums ir 1 162 500 eiro – liecina Latvijas Zinātnes padomes interneta vietnē publiskotā informācija. Projekta prezentācijā ir teikts: “Strauji mainīgajā globālajā kontekstā, ko raksturo digitālie jauninājumi un tādas kritiskas problēmas kā Ukrainas konflikts un klimata pārmaiņas, mūsu projekts meklē inovatīvus veidus, kā veicināt sociālo saliedētību un pilsonisko līdzdalību.” Norādīts, ka “projekta ietvaros tiks sagatavotas recenzētas publikācijas dažādās nozarēs un tiks iesaistīti politikas veidotāji, lai izstrādātu īstenojamus ieteikumus, tādējādi sniedzot būtisku ieguldījumu sociālās kohēzijas un pilsoniskās sabiedrības pētniecības jomā”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (3)

  1. Saliedēšana jāsāk ar pretīmnākšanu sociāli atstumtajiem. Faktiski senioriem, kuri dažādu iemeslu dēļ atpaliek no pasaules pārvērtībām. Ir zudusi saikne starp paaudzēm. Tā ir bijis arī agrāk, bet šobrīd katastrofāli. Vecīši globālas katastrofas gadījumā izdzīvos, bet interneta paaudze? Mainiet domāšanu, jums vēsturiskā pieredze daudz vairāk vajadzīga, kā kraķītim internets. Ne tikai cilvēks, bet pat saule visu var nolikt uz pauzes. Kur tad saliedējušies skriesiet?

  2. Kārtējā naudas izmešana par 3000 bukletu izveidi, kur pat sajēgas nav kam sūtīt un ko sūtīt. Galvenais apgūt naudu caur ‘pētijumiem’

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.