Arī Gulbenē sešas daudzdzīvokļu mājas ir sadūšojušās pieteikties AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” īstenotajai finanšu atbalsta programmai “Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2022-2026”.
Līdz 2026.gada 31.martam vajadzēs būt iesniegtiem visiem dokumentiem, kas apliecina projekta īstenošanas pabeigšanu un uzņemto saistību izpildi. Investīcijas ieviešanas termiņš noteikts līdz 2026.gada 31.augustam.
“Ir zināma sacensība šobrīd jau. Limbaži. Madona. Es priecāšos arī par Gulbeni, ja mājas aizies atbalsta programmā,” saka AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” Vidzemes reģiona vadītāja Olita Untāla. Viņa akcentē, ka sevišķi aktīvi jaunajai atbalsta programmai tiek pieteiktas Rīgas mājas.
Programma paredz segt līdz pat 49 procentiem no kopējām energoefektivitātes projekta attiecināmajām izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa. O.Untāla bilst: “Protams, šis atbalsts nav tik gards kumoss kā iepriekšējā periodā (programmā “Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2016 -2023” – red.), kad grantu (valsts finansējumu, kas faktiski tiek uzdāvināts mājai – red.) varēja saņemt uzreiz. Šobrīd situācija ir cita. Vispirms būs jāīsteno projekts un tikai tad šo kapitāla atlaidi līdz 49 procentiem māja varēs saņemt. Pie nosacījuma, ja energoaudits pēc projekta atspoguļos to, ka māja sasniedz konkrētus plānotos rādītājus.”
Iedzīvotāji nereti jautā, kas būs, ja energoaudits nedos cerēto pozitīvo vērtējumu. O.Untāla teic – līdz šim vienmēr rezultāts bijis pozitīvs. Ir bijuši atsevišķi strīdus momenti, bet vairāk saistībā ar būvdarbu procesu un neapmierinātību.
Finansējumu projekta īstenošanai var iegūt, piesakoties bankas aizdevumam vai bankas atteikuma gadījumā – “Altum” aizdevumam. Bankas aizdevumam ir jābūt vismaz plānotā atbalsta jeb kapitāla atlaides apmērā, savukārt bankas aizdevumam var saņemt “Altum” garantiju.
O.Untāla uzsver, ka sākumā ir mājas dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmums. Iepriekšējā perioda “Altum” programmā bija nepieciešama mājas dzīvokļu īpašnieku 75 procentu piekrišana, bet jaunajā programmā – 50 procenti+1.
Vidzemē programmā “Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2016-2023” piedalījās:
* Alūksnē – 6 mājas;
* Cēsīs – 22 mājas;
* Gulbenē – 6 mājas;
* Limbažos – 14 mājas;
* Madonā – 13 mājas;
* Smiltenē – 7 mājas;
* Valkā – 25 mājas;
* Valmierā – 45 mājas.
Avots: AS “Attīstības finanšu institūcija Altum”
Programmas “Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2022 -2026” noteikumi
* Finansējums – 57 miljoni eiro (atbalsts 170 daudzdzīvokļu mājām).
* Termiņš projektu īstenošanai – 31.03.2026.
* Mērķis – sasniegt ne mazāk kā 30 procentus primārās enerģijas ietaupījumu.
* Uz katriem projekta attiecināmo izmaksu 5000 eiro ir jāsasniedz primārās enerģijas ietaupījums – viena megavatstunda siltuma gadā.
* Paredzamais kopējais atbalsta apjoms ir 49 procenti no projekta attiecināmajām izmaksām kapitāla atlaides veidā, kas tiek izmaksāts pēc projekta pabeigšanas.
* Atbalsts tehniskās dokumentācijas sagatavošanai paredzēts 49 procentu apmērā, bet ne vairāk kā 10 000 eiro.
Avots: AS “Attīstības finanšu institūcija Altum”
Manuprāt tās panelenes drīz būs savu mūžu nokalpojušas. Un tie nelaimīgie, kas uz 30 gadiem ielīdīs siltināšanas kredītā, varēs maksāt arī vasarā. Mazāk ziemā un vairāk vasarā. Tā ekonomija ir pašapmāns. un pēc tiem pārdesmit gadiem būs pie tukšas siles, jo tās mājas nāksies nojaukt.
Kāds varētu lūdzu paskaidrot, kāpēc siltinātās mājās dzīvokļi pelē vairāk kā nesiltinātās?
tāpēc , ka mājas ir iebāztas ļoti dārgā plastmasas maisiņā – salīdzinājumam.