Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Arī Gulbenes novada mediķi aicina laikus pasargāt sevi no gripas

Līga Kozlovska: “Šajā gadsimtā ir pieejamas gripas vakcīnas, tāpēc nebūtu prātīgi saslimt, sevišķi hroniskajiem pacientiem.”

ĢIMENES ārstu praksēm tiek piegādātas gripas vakcīnas un sākusies vakcinācija pret gripu. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Sākoties rudenim un mainoties laikapstākļiem, dažādu vīrusu izraisītas slimības sastopamas arvien biežāk, tāpēc tieši šajā laikā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina veikt vakcināciju pret gripu un kovidu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska “Dzirkstelei” stāsta, ka valsts apmaksāto gripas vakcīnu var nepietikt visiem, kam tās pienākas.

“Mēs aptaujājām prakses, un apmēram 65 procenti no ģimenes ārstiem saka, ka vakcīnu pietrūkst uz tām iedzīvotāju grupām, kurām paredzēta valsts apmaksāta gripas vakcīna. Pagaidām SPKC teica, ka nelielas rezerves esot, bet jau tagad daudzās praksēs mediķi apzinājuši situāciju, ka nepietiks šo vakcīnu. Vakcinēšana pret gripu jau sākusies no 14.oktobra,” saka L.Kozlovska.

Viņa uzsver, ka vakcinācija pret gripu ir ļoti svarīga, un aicina to neatlikt un vakcinēties. “Šajā gadsimtā ir pieejamas gripas vakcīnas, tāpēc nebūtu prātīgi saslimt, sevišķi hroniskajiem pacientiem, un arī nokļūt stacionārā, un, nedod dievs, arī ar sliktu iznākumu beigt savu dzīvi,” saka L.Kozlovska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atgādina, ka valsts apmaksāta gripas vakcīna pienākas bērniem līdz 24 mēnešu vecumam, bērniem ar hroniskām slimībām, grūtniecēm, pieaugušajiem ar hroniskajām slimībām un senioriem. “Ir, kad gripas sezona sākas decembrī, citreiz – janvārī. Un pēdējos gados tā ilgst ilgāk – līdz pat aprīlim un citreiz epidēmija beidzas pat maijā. Cilvēki ir aicināti vakcinēties pret gripu, pasargāt sevi, savu ģimeni, bērnus,” uzsver ārste.

Savukārt kovida vakcīnu ir pietiekami, tikai pieprasījums pēc tām krītas. “Bija gana daudz “pret” viedokļu šīm vakcīnām un tagad dabūt atpakaļ uzticību ir grūti, un tam nepieciešams laiks,” saka L. Kozlovska.

Šobrīd bez stresa, jo vakcīnas ir

Gulbenes ģimenes ārste Linda Ūdre “Dzirkstelei” saka, ka gripas vakcīnas viņas praksē tika atvestas pagājušajā nedēļā un šonedēļ vakcinēs visus, kas pieteikušies. “Gripas vakcīnu, visticamāk, nepietiks, bet grūti prognozēt, pirms vispār sākta vakcinēšana. Arī kovida vakcināciju veicam. Par to gan interese ir mazāka nekā par gripas vakcīnām. Pret kovidu vairāk vakcinējas cilvēki gados, kuriem ir kādas saslimšanas, ārstniecības darbinieki, kā arī sociālās aprūpes namos,” stāsta L.Ūdre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rankas ģimenes ārstes Baibas Baķes praksē vakcinācija pret gripu jau notiek. “Ir saņemtas gripas vakcīnas visām grupām, kas ir paredzētās valsts apmaksātas, un ir arī maksas vakcīnas, jo visi iedzīvotāji nav bezmaksas vakcīnu grupā. Vakcinācija šobrīd notiek lēnām, bet tā notiek. Vairāk mēs cenšamies uzrunāt vakcinēties seniorus un ar hroniskām slimībām. Pārējie – tā mierīgi šobrīd, jo gripas vēl nav Latvijā, līdz ar to aktivitāte ir mazāka. Šobrīd vēl bez kāda stresa, jo vakcīnas ir. Stress sākas tad, kad gripa iet pilnā plaukumā un vakcīnu vairs nav. Ļoti iespējams, ka valsts apmaksāto vakcīnu var arī visiem nepietikt. Mēs vismaz sākotnēji izveidojām tādu prioritāro sarakstu, kurus vakcinējam, kuri ir obligāti iekļaujami uz valsts apmaksātajām vakcīnām. Tagad mums ir atvests tik vakcīnu, cik pieprasījām. Šobrīd ir normāli, nodrošinājums ir. Kā būs novembra beigās, to nezinām,” stāsta B.Baķe.

Savukārt, kas attiecas uz vakcināciju pret kovidu, situācija ir līdzīga kā citās ģimenes ārstu praksēs – interese ir mazāka. “Vakcinējas mazāk, un to var arī saprast. Visi pamazām ir pie tā pieraduši un vairākkārtīgi pārslimojuši. Bet paliek riska grupa, kas ir ar nopietnām saslimšanām, proti, vairākām hroniskām smagām slimībām, un viņi kā katru gadu vakcinējas kopā ar gripu. Abas vakcīnas var saņemt uzreiz vienā dienā. Tā arī mēs pamatā to darām, kas piekrīt un kam vajag šīs vakcīnas,” saka B.Baķe.

Viņa stāsta, ka šobrīd aktuālas ir augšējo elpceļu saslimšanas – klepus, iesnas, temperatūra. “Ir diezgan daudz arī kovida saslimšanas. Arī vasarā vienā brīdī diezgan daudzi slimoja, bet, cik īsti, to nezinām, jo visi testus netaisa un nav arī vajadzīgs,” saka B.Baķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī Gulbenes ģimenes ārstes Līgas Virziņas praksē ir uzsākta vakcinācija pret gripu. “Cilvēki daudz interesējas, zvana. Visi arī savlaicīgi ir informēti par gripas sezonas tuvošanos. Pret kovidu šobrīd nevakcinējam, bet ir interese. Kad būs apzināti cilvēki, kas vēlas, arī šīs vakcīnas pasūtīsim,” stāsta ģimenes ārste.

Interesējas arī par vakcināciju pret difteriju

Gulbenes ģimenes ārstes Daces Jansones praksē “Dzirkstele” noskaidroja, ka pašlaik tiek gaidītas gripas vakcīnas un, tiklīdz tās būs, sāksies arī vakcinēšana. Vakcīnas esot pasūtītas. Cilvēki arī interesējas, kad varēs jau vakcinēties pret gripu. Un katru gadu tā ir. Bet interese par vakcinēšanos pret kovidu gan ir minimāla. Savukārt par difterijas vakcīnu interesējas vairāk. Tas saistībā ar skaļi izskanējušo gadījumu pa visu Latviju, kad saslima vienas ģimenes vairāki locekļi. Pacienti zvanot un interesējoties, vai nav jau jāvakcinējas pret difteriju, un, ja ir, tad arī saņem šo vakcīnu.

Ģimenes ārste B.Baķe stāsta, ka pēc šī skaļi izskanējušā gadījuma, nedaudz vairāk zvanu ir no iedzīvotājiem, kuri vēlas pārliecināties, vai ir saņēmuši difterijas vakcīnu. “Bet bez pārspīlējumiem. Tā kā man šī prakse ir jauna, ar katru no pacientiem šo jautājumu par difterija un vakcināciju esam pārrunājuši. Un pakāpeniski pacienti, kam tas bijis nepieciešams, jau ir vakcinēti,” saka B.Baķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts apmaksāta vakcinācija pret sezonālo gripu riska grupām 2024.-2025. gada sezonā

● bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);

● bērni vecumā no 24 mēnešiem līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:

• bērni ar hroniskām plaušu slimībām;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• bērni ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;

• bērni ar hroniskām vielmaiņas slimībām;

• bērni ar hroniskām nieru slimībām;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• bērni ar imūndeficītu;

• bērni, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;

• bērni, kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac. acetylsalicylicum;

● grūtnieces;

● ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;

● ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;

● ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti;

● personas vecumā no 60 gadiem;

● personas, kuras pieder pie šādām veselības riska grupām:

• personas ar hroniskām plaušu slimībām;

• personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;

• personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām;

• personas ar hroniskām nieru slimībām;

• personas ar imūndeficītu;

• personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju;

• personas ar psihiskām slimībām.

AVOTS: “SPKC.GOV.LV”

#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.