Lai pārrunātu iedzīvotāju padomju nozīmi un devumu pašvaldību darbā un vietējo kopienu interešu pārstāvniecībā, piektdien, 22.novembrī, Saeimā norisinājās forums “Iedzīvotāju padomes: kopienu balss un palīgs pašvaldību izaugsmei”. Pasākumu noritēja sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), domnīcu “Providus” un Britu padomes pārstāvniecību Latvijā.
Foruma ekspertu paneļdiskusijā piedalījās Rēzeknes novada Viļānu iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja Vija Piziča un Bauskas novada Valles pagasta iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja vietniece Gita Zemīte, Saeimas deputāts Valdis Maslovskis, Siguldas novada domes priekšsēdētājs Linards Kumskis, kā arī laikraksta “Dzirkstele” galvenā redaktore Ginta Alberte.
Gūtas labas atziņas
Izskanēja atziņa, ka iedzīvotāju padomes var būt viens no rīkiem, kas mazina nomales efektu pēc administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas, stiprina iedzīvotāju pilsonisko līdzdalību un uzlabo lēmumu pieņemšanas procesu. Vienlaikus tika uzsvērts, ka efektīvai iedzīvotāju padomju darbībai ir nepieciešami vairāki priekšnoteikumi – iedzīvotāju aktivitāte, iedzīvotāju padomju pārstāvju spēja un vēlme pārstāvēt visu, tajā skaitā mazaktīvo iedzīvotāju intereses, pašvaldību kapacitāte nodrošināt regulāru informācijas apmaiņu ar iedzīvotājiem, sniegt atgriezenisko saikni par pieņemtajiem lēmumiem un citi faktori.
Uz forumu bija ieradušies arī Gulbenes novada pašvaldības pārstāvji.
“Forumā bija pulcējušies vairākos citos novados jau esošie iedzīvotāju padomju locekļi. Domāsim tālāk, kā mums turpināt attīstīt un darboties. Gūtas ļoti labas atziņas par to, kā uzsākt darbošanos, kas varētu būt pirmajā tikšanās reizē. Smēlāmies idejas un pieredzi no citiem kolēģiem,” “Dzirkstelei” stāsta Gulbenes novada pašvaldības pārstāve, projekta vadītāja Inga Lapse.
Šoruden pašvaldības pārstāvji organizēja tikšanās ar iedzīvotājiem visos novada pagastos, kur runāja par dažādiem jautājumiem, arī par iedzīvotāju padomju veidošanu. I.Lapse saka – vislielākā atsaucība tika piedzīvota no Druvienas pagasta iedzīvotājiem.
Druvienā – lielākā aktivitāte
“Kopumā Druvienā uz šo sapulci ieradās aptuveni 50 iedzīvotāji. Ja ņem vērā, ka pagastā ir tikai 470 deklarētie iedzīvotāji, 50 – tas ir daudz! Tā ka druvēnieši ir ļoti aktīvi, salīdzinot ar Gulbenes pilsētu, kur bija ļoti maza atsaucība. Druviena ir ļoti pilsoniski aktīva un ieinteresēta. Cilvēki tur ir gatavi konstruktīvām sarunām, zina, ko viņi vēlas, ir priekšlikumi un idejas. Nesaka, ka viss ir slikti, bet ir gatavi kopā strādāt,” stāsta I.Lapse.
Viņa arī informē, ka novada domē ir apstiprināts un VARAM saskaņots Gulbenes novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums, kas stājies spēkā ar 7.novembri. Nolikums ir publicēts vietnē “likumi.lv”.
“Jebkurš interesents var sniegt iesniegumu, lai uzsāktu iedzīvotāju padomju veidošanu,” teic I.Lapse. Pagaidām līdz viņai vēl nav nonācis neviens šāda satura iedzīvotāju iesniegums. “Vēl gaidām,” piebilst I.Lapse.
Domnīcas “Providus” pētnieces Līga Stafecka un Agnese Frīdenberga forumā iepazīstināja ar to, cik aktīvi un kur līdz šim Latvijā veidotas iedzīvotāju padomes un kādi ir to darbības mērķi. Ekspertes skaidroja, ka iedzīvotāju padomju nolikumi līdz šim apstiprināti 17 pašvaldībās. Nolikumos noteikts, ka iedzīvotāju padomes sniedz viedokli un nodrošina iedzīvotāju interešu pārstāvniecību par plašu jomu spektru – pašvaldības administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību, teritorijas un būvju uzturēšanas prasību noteikšanu, kultūras un sporta piedāvājumu iedzīvotājiem, pašvaldības teritorijā esošā kultūras mantojuma saglabāšanu, saimnieciskās darbības sekmēšanu, kā arī novada tēla, iedzīvotāju pašapziņas un lepnuma veidošanu. Tomēr konstatējams, ka praksē iedzīvotāju padomes pamatā skata lēmumus par ceļu uzturēšanu, iekšpagalmu sakārtošanu, bērnu rotaļlaukumu vai saietu vietas izveidi un uzturēšanu vai izglītības pieejamības jautājumiem.
Citējot Caunīti Rankas sapulcē- kaut ko mainīt varēsiet tikai tad, kad katrs kļūsiet par deputātu.