Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Dimitrijs Kohanovs bija sagatavojis plašu pārskatu par deviņu mēnešu perioda rezultātiem, tiekoties ar medijiem no visas Vidzemes. Viņš gan uzsver, ka skaitļi neatspoguļo policijas darbu, drīzāk sabiedrības attieksmi pret sabiedrisko kārtību, noteikumu un likumu ievērošanu.
Prezentējot salīdzinošo statistiku par notikumiem un arī noziegumiem valstī un atsevišķos reģionos, Vidzemes pārvaldes vadība uzsvēra, ka Vidzeme tiešām ir valstī visdrošākais reģions. Gadu no gada reģistrēto notikumu skaits turas 60‒70 notikumi diennaktī līmenī. Vidzemes policisti esot visčaklākie ceļu satiksmes noteikumu kontrolē, to ietekmē arī trīs valsts nozīmes ceļu esamība reģionā. Deviņos mēnešos Vidzemē par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem administratīvi sodīti 28 877 cilvēki. Šis skaitlis atspoguļo sabiedrības attieksmi un policijas aktivitāti. Vidzemē deviņos mēnešos noformēti 714 administratīvie procesi par transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā. No tiem 201 administratīvais process sastādīts Ziemeļvidzemes iecirknī.
Kā atzina policijas vadība, faktiski tie ir potenciālie slepkavas, kuri ir mums līdzās. 118 cilvēkiem piemērots administratīvais sods, bet 83 – kriminālsods, jo alkohola līmenis asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Kā zināms, ja vadītājam ir 1,5 un vairāk promiles, likums paredz arī automašīnas konfiskāciju, ja vadītājs ir auto īpašnieks, vai sodu automašīnas vērtībā, ja transportlīdzeklis pieder citai personai. Policisti atzīst, statistika apliecina, pat šādi lieli sodi un auto konfiskācija neattur no sēšanās pie stūres dzērumā vai narkotisko vielu iespaidā. Bieži vien konfiscētās automašīnas ir vecas un faktiski bezvērtīgas.
Vissatraucošākais skaitlis ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanas statistikā ir avārijās bojāgājušie. Šogad Vidzemē šis skaitlis ir liels, proti, avārijās dzīvību zaudējuši septiņi cilvēki. “Tik lielas avārijas kā Lizumā, kad dzīvību zaudēja četri jauni cilvēki, kuriem visa dzīve bija priekšā, un viena jauniete guva nopietnas traumas, ir retas. Tas, kas satrauc policiju, ka vaina tiek meklēta visur – miglā, jaunā asfaltā, kokā, kurā jauniešu vadītais auto ietriecās, bet ne visatļautībā un noteikumu klajā ignorēšanā. Jāmainās sabiedriskajai domai, ka braukt dzērumā, bez tiesībām, pārkāpt atļauto braukšanas ātrumu ir nosodāmi un nepieļaujami. Liela loma ir vecākiem,” traģisko notikumu komentē Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Diskutējot par avārijām un to iemesliem, policisti piekrita, ka bargie sodi diemžēl nerisina problēmu, kad kāds klaji pārkāpj noteikumus un cieš avārijā. Avāriju iemesli nav tikai noteikumu neievērošana, tās notiek arī, piemēram, nesakārtotās ceļu infrastruktūras dēļ.
Ziemeļvidzemē (Gulbenes, Alūksnes, Smiltenes un Valkas novads) šogad notikuši 706 ceļu satiksmes negadījumi, no tiem 66 avārijās ir 90 cietušie. Septiņi cilvēki ceļu satiksmes negadījumos zaudējuši dzīvību, tai skaitā viens autotransporta vadītājs, trīs pasažieri, trīs gājēji un viens velosipēdists.
— Ingūna Johansone
Reklāma