Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Brūnais lācis Gulbenes novadā ir eitanazēts

Foto: Sandra Resne.

Lai novērstu sabiedrības apdraudējumu, saskaņā ar starpresoru ekspertu operatīvās grupas apstiprināto rīcības plānu šodien, 1.aprīlī, Gulbenes novadā ceļa malā regulāri manītais brūnais lācis (Ursus arctos) ir eitanazēts. Par to informē Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā pavasarī pirmo reizi konkrētais lācis tika manīts ceļmalā Lejasciema pagasta apkaimē, vēlāk pārvietojās uz Smiltenes-Gulbenes ceļmalu, kur īsā laikā kļuva par garāmbraucējiem nozīmīgu apskates objektu, samaksā saņemot dažādus pārtikas produktus.

DAP informē, ka gan ausī ievietotā krotālija, gan DNS paraugi liecināja, ka šis ir viens no diviem lāčiem, kas pērnā gada rudenī tika izšķirti un pārvietoti uz nomaļākiem mežu masīviem, lai atradinātu no lācim neadekvātas uzvedības, proti, pārlieku lielas tuvošanās viensētām un barības meklēšanas cilvēka tuvumā. Šādu neadekvātu uzvedību speciālisti skaidroja ar iespējamu lāču patvaļīgu uzaudzināšanu kādā viensētā un vēlāku palaišanu savvaļā.

Tā kā abi lāči bija pusaudžu vecumā (nepilni divi gadi), Latvijas vadošie speciālisti, konsultējoties ar citu valstu ekspertiem, pieļāva iespēju, ka pēc ziemas guļas tiem var samazināties bravūra un rasties lielāka bijība no cilvēka. Tādējādi pastāvēja iespēja, ka lāči varētu apgūt patstāvīgas izdzīvošanas prasmes, rodot barību mežā, nevis cilvēku sētās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Diemžēl šī lāča likteni izlēma tā sabiedrības daļa, kas, ignorējot speciālistu brīdinājumus un ieteikumus, kā arī apdraudot savu un citu līdzcilvēku veselību un drošību, veda lācim burkānus, ābolus, pat čipsus un konfektes. Lācis bija situācijas ķīlnieks. Esmu nepatīkami pārsteigta, ka bija pat tādi cilvēki, kas tīši provocēja lāci agresīvai rīcībai. Un vienlaikus man ir ļoti skumji, jo zinu, cik daudz darba ieguldīja gan kolēģi, gan nevalstiskas organizācijas, gan citas iestādes un institūcijas, lai dodu dzīvniekam iespēju pielāgoties dzīvei savvaļā. Diemžēl daļai Latvijas sabiedrības īstermiņa domāšana liek izvēlēties lētu popularitāti sociālajos tīklos, aizmirstot faktu, ka jāuzņemas atbildība par tiem, ko pieradinām. Piebarots lācis ir pieradināts lācis! Taču neviens no barotājiem uzņemties atbildību nedz vēlas, nedz arī ir spējīgs,” skarbi situāciju komentē DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Diemžēl cilvēku neapdomīgi uzsāktās piebarošanas rezultātā lācis bija zaudējis jebkādas savvaļas dzīvnieka izdzīvošanas prasmes, tas nebaidījās no cilvēka un tā radītiem trokšņiem vai automašīnām. Tādējādi pastāvēja tieši draudi sabiedrības drošībai, proti, dzīvnieks varēja radīt ceļu satiksmes negadījumu vai, cilvēku rīcības izprovocēts, doties barības meklējumos ne tikai uz lauku viensētām, bet arī blīvi apdzīvotām vietām, kurās satikšanās ar mazāk aizsargāto sabiedrības daļu – bērniem un veciem cilvēkiem – nebūtu novēršama.

“Līdz šim savā ikdienas darbā saskarāmies ar dažādu citu sugu īpatņiem – stirnām, lapsām, stārķiem, staltbriežiem – , ko cilvēki patvaļīgi ir izaudzinājuši un pēcāk, kad dzīvnieks jau paaudzies kļūst par apgrūtinājumu, palaiduši savvaļā. Šādi tiek radīti bīstami ieroči – dzīvnieks savu dabisko instinktu, patstāvības trūkuma un neizprastās identitātes juceklī beigu beigās vēršas pret savu auklētāju vai kādu citu cilvēku,” sākotnējos situācijas cēloņus komentē DAP ģenerāldirektors Andrejs Svilāns, piebilstot, ka “savvaļas dzīvnieki nevar kļūt par mājdzīvniekiem”.

Valsts bioloģiskās daudzveidības monitoringa dati rāda, ka pēdējos gados lāču skaits pieaug visā Baltijas populācijā, tas nozīmē, ka vairāk lāču ienāk Latvijā un daļa no tiem paliek te uz dzīvi. Senāk galvenais iemesls lāču skaita samazinājumam un izzušanai bija medības. Tā kā tagad tās Latvijā nav atļautas un Igaunijas pierobežā medības ir ierobežotas, lāču populācija atjaunojas. Saskaņā ar aktuālajiem monitoringa datiem, Latvijā savvaļā sastopami apmēram 60 lāči.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (31)

  1. mes visa gimene-mes ar mammu,visi berni,ari fedjas,vecpups,vecamoca,vecvecmamula un vecvecvecpopups gribejam nobildeties un nosutit radiniem,zel,atkal zoodarzs,kur Latvija atrod prezedentus…

    8
    12
  2. Slepkavas ir tie kuri atļāvās lāci piebarot un taisīt kopbildes!!!

    81
    2
  3. Pekaiņa nāve ir uz to bezatbildīgo cilvēku sirdsapziņas kuri šo dzīvnieku pieradināja un piebaroja. Kaut reizi.

    75
    2
  4. Cik skumji, ka Gulbenē cilvēki ir tik neapdomīgi. Dēļ šiem cilvēkiem, Lācim jācieš.
    Varbūt nākamreiz vilku pieradināt, mož jums būs jautrāk, kad viņš sāks uzbrukt.

    44
    2
  5. zel nabaga lacenu,muka no putina,tika nagos vietejiem valinkiem un pizikiem..

    17
    7
  6. Es nesaprotu-vai tad tiešām lāci vajadzēja iemidzināt? Kādēļ tad nevarēja pārvietot uz Gaujas nacionālo parku , vai vismaz painteresēties pie Velgas Vītolas ? Atņemt dzīvību ir humàni ? Vai lācēns kādu tika saplosījis vai kā apdraudējis?

    40
    12
  7. Ceru kas tas ir tikai aprīļa joks. Cilvēki domājat ko darāt. Mūsu mežamalas ir pilnas ar stirnām nu tad tik uz priekšu ar saviem naščiem. Arī šie dzīvnieki abdraud šoferīšu. Nu tad stāvat vaktējat barojat un pēc tam kāds midzinās . Super ciik vāja mūsu sabiedrības domāšana ka ar nabaga lāčukam nevarēja atrast mājas.😥😥

    17
    9
  8. Vai tad tiešām nevarēja šo jautājumu atrisināt humānāk? Slepkavnieki!

    23
    9
  9. Latvijā ir īpaši nežēlīga attieksme pret dzīvniekiem! Un cilvēku stulbums apdrīnojami augsts! Nogalināt lāci ir noziegums! Pirms 10 gadiem nošāva pieradinātu lāceni Madi. Nolēmāt atkārtot?! Slepkavas!

    20
    13
  10. Tie kas deva šo rīkojumu un izpildītāji es ceru ka šonakt negulēs un vel ilgi acerēsies ka nau spējīgi rast risinājumus. Tādus vajag atlaist no amata . Slepkavas.

    18
    14
  11. Bet tie, kas noveda lācēnu līdz nāves sprieduma, pirms gulētiešanas palielīsies ar saviem kopējiem selfijiem un gulēs dziļā, saldā miera miegā. Viņi taču izdarīja varoņdarbu- piegāja tik tuvu lācēnam, pabaroja to.

    38
    3
  12. Ļoti žēl, ka nevainīgs dzīvnieks tika nolemts nāvei, jo kādam vajadzēja foto ar lāci. Šim lācim tika dota iespēja mainīt savus paradumus, bet cilvēki, ar savu bezatbildību un nožēlojamo dzīšanos pēc foto vai piedzīvojuma, neļāva viņam kļūt par pilntiesīgu savvaļas dzīvnieku. Tagad visi varoņi var būt apmierināti ar panākto. Man šķiet, ka šādi cilvēki uzzinot, ka kaimiņu bēram ir diabēts, vecākiem neredzot, mēģinātu viņu pacienāt ar konfektēm, jo bērniem garšo saldumi…
    Variantus par lāča izmitināšanai nebrīvē meklēja jau pagājušajā gadā, bet bez pozitīva rezultāta, tāpēc arī tik drūms liktenis dzīvniekam. Mēģināja arī baidīt ar petardēm vai citiem paukšķiem, bet lācēni bija drosmīgi. Cerams, ka otram draudziņam būs labāks liktenis un viņš nesatiks selfijatkarīgos necilvēkus.

    33
    2
  13. Nu, Stulbeņi no Gulbenes, savu esat panākuši, dzīdamies pēc lētiem selfijiem un popularitātes! Īstie lāča splepkavas esat Jūs, kas tur skrēja, bildējās, filmēja un piebaroja! Nožēlojami ļautiņi!

    44
    2
  14. Eitanāzija ir izvēle beigt savu dzīvi… LATVIJAA nav tas reglamentēts! Nu jaa, dzīvnieks 1. Apriilii apstiprina savu nāvi Latvijaa! April, April….

  15. Eitanāzija no grieķu valodas tulkojas kā “laba nāve”. Latvijā eitanāzija jeb dzīvnieka iemidzināšana veterinārmedicīnā tiek praktizēta.

    7
    1
  16. Cilvēks NEKAD nemainīsies. Cerams, ka lāčukam “tur” labāk klājas kā šeit – uz elles.

    16
  17. Tad nopotējiet visas zīlītes,dzeņus,sarkankrūtītes utt.,jo es šos putnus baroju!Teiksiet,ka 2gadīgs lācis ir bīstams?Bet DAP LV pētījumi neatbist patiesībai.Pasaules pieredze ir savādāka.Kanāda,Sahalīna,Japāna,Austālija,Dāfrika utt.BIJA 100 IESPĒJAS ,KĀ LĀCĒNAM ATRAST IESPĒJU NORMĀLI DZĪVOT.

    9
    16
  18. Lācis tomēr ir bīstams dzīvnieks, saplosīti mājdzīvnieki, asiņojoši sēņotāji, sakosti aktīvās atpūtas piekritēji un izdemolētas lauksaimnieku sētas būtu lielisks sensāciju avots žurnālistiem. Nav tie ķepaiņi tik paredzami un viņiem jebkurā mirklī var uznākt vēlme paampelēties ar bēgošu cilvēku.

    11
    9
  19. Kur tad nu pēkšņi visi pošu un kara eksperti pārvērtušies par “dabas draugiem”?

    9
    2
  20. Kartējo reizi var redzēt cik Gulbenieši ir stulbi. Bezsmadzeņu radījumi. Tiešām nav tagad žēl? Un kad barojāt, taisijāt selfijus prāta nepietika aizdomāties par lacēna likteni? …

    15
    1
  21. PM – tu nu gan esi naivs cilvēkveidīgais! Dzīvo savā Madagaskaras pasaulītē, kur lemuri ir karaļi

    1
    2
  22. caunitim vajag mainit gulbi pret lacisa gerboni gulbeniesiem tiesam nav smadzenu

  23. Likumsakarīgi .. Lācis jau reizi tika pārvests, ar cerību, ka netiks barots, un tiks nošķirts no cilvēkiem.. Bet ja cilvēki paši meklē iespējas brāļoties ar lāci, tad palīdzēt tur vairs nebija reāli. Kam vajadzīgs lācis, kurš klaiņo pa pagalmiem, meklē cilvēkus kuri pasniegs gardumus .. daba nav nekāds zoodārzs vai cirks. Un lācis nav nekāds pieradināmais dzīvnieks . Par daudz youtubā saskatījušis krievu video, kur ar lāčiem danco, dod paiku un un laužās kurš spēcīgāks .

  24. Mēs vispār esam nāvīgi viesmīlīgi…tad gulbi piebarojam līdz nāvei, tagad lāci.

    5
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.