Plānotas četras pagastu apvienības ar juridiskajām adresēm Lizumā, Lejasciemā, Stāmerienā un Jaungulbenē
Paredzams, ka ar 1.oktobri Gulbenes novadā šobrīd esošās lauku 13 pagastu pārvaldes būs reorganizētas par četrām pagastu apvienībām. Katru no apvienībām vadīs apvienības vadītājs, kurš amatam tiks izraudzīts atklāta konkursa kārtībā.
Gulbenes novada deputātu vairākums to konceptuāli apstiprināja 23.maijā apvienoto komiteju sēdē. Par to, lai turpinātos darbs pie šāda plāna un lai jautājuma galīgā izlemšana tiktu virzīta uz novada domes nākamo sēdi, nobalsoja desmit deputāti. Normunds Audzišs balsoja pret, atturējās Ainārs Brezinskis, Atis Jencītis un Lāsma Gabdulļina. Deputāts Intars Liepiņš komitejas sēdē nepiedalījās.
Katrai apvienībai būs viens vadītājs
Plānots izveidot četras pagastu apvienības. Vienā apvienībā būtu Ranka, Lizums, Druviena, Tirza. Otrā apvienībā – Lejasciems un Beļava. Trešajā apvienībā – Stāmeriena, Litene, Stradi. Ceturto apvienību veidos Galgauska, Jaungulbene, Līgo, Daukstes.
Katrai pagastu apvienībai tiks noteikta sava juridiskā adrese: pirmajai – Lizumā (kaut sākotnējais priekšlikums bija par Ranku, taču pēc deputātes Gunas Pūcītes ierosinātās diskusijas viedoklis mainījās); otrajai – Lejasciemā; trešajai – Stāmerienā; ceturtajai – Jaungulbenē (Gulbītī).
Katras pagastu apvienības vadītājs būs atbildīgs par visu apvienības teritoriju.
Pilsētas pārvaldi šobrīd reorganizācija neskars.
Kāpēc šāds iedalījums, deputātiem 23.maijā skaidroja pašvaldības izpilddirektore Antra Sprudzāne, kura teica, ka ņemti vērā tādi faktori kā iedzīvotāju skaits, teritoriju atrašanās un lielums, ceļi un dzīvojamais fonds. Izsvērts, ka, veidojot četras pagastu apvienības, tiks noteiktas četras daudzmaz līdzvērtīgas teritorijas.
Pie pagastu pārvalžu reorganizācijas priekšlikuma ir strādājusi 11 cilvēku darba grupa, kurā vairākumam (8 cilvēkiem) izdevās nonākt pie vienotas koncepcijas. Modelis ir divas reizes izdiskutēts ar pagastu pārvalžu vadītājiem un ar katru pagasta pārvaldes kolektīvu.
Ja deputāti domes sēdē līdz galam vienosies par lauku pagastu pārvalžu pārstrukturēšanu, tiks veidota komisija tālākās reorganizācijas veikšanai.
Iedzīvotājiem nekas nemainīsies
Deputāts Normunds Audzišs pauda satraukumu, vai pašvaldība ir informējusi novada iedzīvotājus par gaidāmajām pārmaiņām pagastu pārvalžu struktūrā.
A.Sprudzāne skaidroja, ka iedzīvotāji nekādas izmaiņas nejutīs. Pagastu pārvalžu reorganizācija skars pārvalžu vadītājus, grāmatvežus un lietvežus, ar kuriem ir runāts. “Kopumā mainās pārvalžu pārvaldības modelis, tehniskajiem darbiniekiem nekas nemainās, viņi strādās tāpat kā līdz šim.”
A.Sprudzāne arī teica, ka pirms laika negribējies viest trauksmi iedzīvotājos, pirms nav pieņemts politiskais lēmums par pagastu apvienību izveidi.
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis teica, ka “strukturālās pārmaiņas nebūtu tiešā veidā ar iedzīvotajiem jāsaskaņo”. Pašvaldībā esot skaidrs, ka pagastos ir jānodrošina iedzīvotājiem nepieciešamie pakalpojumi uz vietas un jābūt “struktūrai, kas spēj to izdarīt”. Piemēram, esot jānodrošina, lai Druvienā iedzīvotājs var atrisināt savus jautājumus, nebraucot uz pagastu apvienības centru. Uz apvienības centru iedzīvotājam būtu jādodas tikai, ja ir “kāds īpašs gadījums”.
A.Caunītis pauda, ka izšķiroša loma būs darbiniekiem, kuri strādās pagastu apvienībās un “kādā komandā viņi to darbu paveiks”. A.Caunītis akcentēja klientu apkalpošanas centru nozīmi pagastos. Kā zināms, pagastos tādi šobrīd ir seši: Litenē, Lizumā, Jaungulbenē, Tirzā, Rankā un Lejasciemā.
Deputāts Gunārs Ciglis vēlējās noskaidrot, kā reāli notiks pagastu apvienību vadītāju komunikācija un sadarbība ar tapšanas stadijā esošajām iedzīvotāju padomēm.
A.Sprudzāne pauda: “Ir izveidota darba grupa, kura izstrādā iedzīvotāju padomju nolikumu.” Līdz vasaras beigām esot paredzēts šo nolikumu nodot sabiedriskajai apspriešanai, lai rudenī deputāti varētu pieņemt lēmumu par nolikuma apstiprināšanu. A.Sprudzāne izteica viedokli, ka iedzīvotāju padomes varētu kļūt par atbalstu pagastu apvienības vadītājam viņa darbā.
Optimizācija ne tikai pagastu pārvaldēs
Deputāts Atis Jencītis vēlējās noskaidrot, kāds būs finanšu ieguvums pašvaldībā, ja tiks izveidotas pagastu apvienības.
Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika teica, ka pašvaldībai no Finanšu ministrijas ir dots mēnesis laika, lai novada domes jūnija sēdē tiktu apstiprināts plāns optimizācijas pasākumu veikšanai pašvaldībā. “Pretējā gadījumā mēs kredītus projektiem nevaram prasīt,” teica G.Švika.
A.Sprudzāne sacīja, ka katru pirmdienu kopā sanāk darba grupa, kurā tiek runāts par optimizāciju pašvaldībā plašākā mērogā, nevis tikai pagastu pārvaldēs. Nozaru vadītājiem tiekot doti konkrēti uzdevumi. Daudz jau esot izdarīts. Runājot par pagastu pārvalžu gaidāmo reorganizāciju, pārvaldības resursu ietaupījums vien došot 15,2 likmes, kas šogad nekādu ietaupījumu pašvaldības budžetam nedos, bet nākamgad ļaus ietaupīt gandrīz 240 000 eiro. Citās jomās pašvaldībā daļēja optimizācija jau veikta un uz cilvēkresursiem tādējādi tiek ietaupīti 472 000 eiro. Turpmāk plānots likvidēt Gulbīša pamatskolu. Tas nozīmē, ka uz nākamo gadu pašvaldībai jau kopsummā būs finanšu ekonomija 624 000 eiro. A.Sprudzāne pauda, ka kopumā ietaupījumi būs vēl lielāki.
G.Švika teica: “Mēs paši, apstiprinot pašvaldības šāgada budžetu, esam norādījuši, kāds mums ir finanšu deficīts.”
Jāatgādina, ka februārī domē tika apsvērta iespēja aizņemties 1,2 miljonus eiro pašvaldības pamatfunkciju nodrošināšanai. Tomēr tā vietā pašvaldībā tika uzsākta un turpinās optimizācija.
A.Caunītis pieminēja, ka pēc diviem gadiem – 2026.gadā – pašvaldībā darbiniekiem būs jānodrošina “vidējie atalgojumi, kādi tobrīd būs valstī”. Tāpēc esot jāsaprot, vai pašvaldībā “var panest esošo administratīvo slogu”, tāpēc tas jāpārskata un jāanalizē.
Deputāte Lāsma Gabdulļina vēlējās noskaidrot, cik pašvaldības darbinieku zaudēs darbu notiekošās optimizācijas rezultātā.
A.Sprudzāne skaidroja, ka jau kopš pagājušās vasaras iestādēs ir izvērtētas vakances un iespēju robežās darba pienākumi tiek pārdalīti esošajiem darbiniekiem. Piemēram, bez pagastu pārvaldēm astoņās citās pašvaldības iestādēs kopš pagājušā gada vidus likvidētas 35 amatu vietas. Kopumā pašvaldības iestādēs jau ir likvidētas vismaz 55 amatu vietas, un šis process pakāpeniski turpināšoties. Tomēr, kā uzsvēra A.Sprudzāne, pašvaldībā masveida atlaišanu neplāno.
#SIF_MAF2024 #stiprakopienastipravalsts
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par publikācijas saturu atbild “Dzirkstele”.
Sprudzāne un C.aunītis galīgi atrāvušies no zemes. Murgi, meli un pasakas!
Pamuļķu bars…kam tad atkal nauda nesanāk,ja jāietaupa??Atkal kādam vajag kabatu piestumt….Knabam būs ko darīt atkal.
Madonas apriņķis Jaungulbenes pagsts (Ūmaņlaiki)
Arī Tirzas pagasts, vismaz līdz Vecadulienai, bija pie Dzelzavas.
Iesaku domē veikt reorganizāciju un totālu tīrīšanu.Skolas jau gandrīz visas nolikvidētas,tagad jau pagastiem ķērušies klāt.
Visu centralizējot nonāksim pie tā ka braucot no pilsētas uz pilsētu lielāka iespēja ieraudzīt būs mežacūku ne cilvēku.
Ja gribi satikt cilveku, tad ej uz domi. Parejie ir tikai biomasa vai ka par visiem jums nirgajas – pulis.
Būs lielāks ietaupījums savām kabatām.un palielināsie bezdarbnieku skaits.Un bezdarbniekos liek aizpildīt lapeles kur tu meklēji darbu.opaaa a kur lai viņu meklē…
Apmeklējot pašvaldības iestādes, izskatās, ka tiek atbrīvoti reāli darba darītāji, bet tiek atstāti puspriešnieciņi. Ja tā ir, tad jāpieņem, ka kritīsies darba kvalitāte, jo komandētājiem vajadzīgs ilgs laiks, lai pārslēgtos uz kalpošanu apmeklētajam. Un kas tiek papīros samazināts- amats kā vadītājs vai amats kā izpildītājs?
Ja jums ir tādas pretenzijas, tad nākošajās vēlēšanās ejiet vēlēt un mudiniet citus iet vēlēt.
Nē, vēlos lai jau tagad reformas tiek veiktas saprātīgi un iedzīvotāju interesēs. Nevis iespējamas lojalitātes un pašlabuma dēļ. Bez kritikas un paškritikas iestājas stagnācija un diktatūra. Uz to taču jūs neejat? Apziņa, ka kāds ir nekļūdīgs un gudrāks par citiem, ir bīstama. Un šobrīd veiktās reformas diez vai varēs pagriezt atpakaļ. Tāpēc vēršos pie tiem, kuri šobrīd strādā tautas ievēlēti. Un deputātos snobismam un augstprātībai nav vietas.
Protams ka tagadējo situāciju labot ir gandrīz vai neiespējami. Iedzīvotāju vēlmes tāpat netiek nemrš vērā….Jāiet ielās un jāsāk kārtīgi kliegt…
Un vēlams ar sūdu dakšām pie domes!
Labak sabert vecas naglas pie domes un piedzirdit setnieku. Un ta katru nakti.
Jāsaka ka ši dome aizmirsusi godaprātu, cilvēkus visas pārmaiņas skar, ja vien tas nesēž administrācijā Gulbenē un skars tieši mazāk nodrošinātos ,vecos cilvēkus. Sprudzānes kundze jau tādus laikam nesaskata.
gan jau arī šī reforma izgāzīsies,ja nesāks tīrīt ārā to žurku midzeni”domi” , tad nekādas ietaupīšanas nebūs,gan jau tā naudiņa tāpat pazudīs
Loti labi! vajag to pielīdēju šķiru nīdēt ārā. Nav ko izdomāt darbus un rakstīt papīrus no tukša gaisa, pa no Rīgas pārdalītu naudu. Tas ir tas pats, kas veikals, kurš regulāri pasūta produkciju, un 80% izmet miskastē, jo pircēju nav, vai pircējiem nav naudas. Sesku, protams, arī vajag atlaist!
Es domāju, ka vajadzēja patīrīt pagastos nevajadzīgos grāmatvežus nevis apvienot pagastus. Tagad ir vienotie klientu apkalpošanas centri katrā pagastā, kas arī spēj palīdzēt veikt maksājumus u.c darbības. Interesanti, kā Dome iedaomājas, ka svētku uzrunas pagasta priekšnieks, kas piem. ir 4 pagastos, vienā notiks dzīvā runa pārējos uz ekrāna , gluži kā Valsts prezidenta uzrunas uzprojicēs. Tas izskatās nevis pēc pagastu apvienošanas, bet , gan pēc pagasta likvidācijas, izveidojot jaunu nosaukumu piem. DRUTIRLIZRA.
ko tev dod tā pagastveča uzruna?
Vai autobusi tādi būs, lai cilvēks tiek no savas nomales uz jaunizveidoto centru?