Valsts asinsdonoru centrs (VADC) ar bažām gaida Lieldienu brīvdienas, un, lai varētu nodrošināt slimnīcas ar nepieciešamajiem asins komponentiem, aprīlī dosies 55 izbraukumos, informē ziņu aģentūra LETA.
Gulbenē donorus aicina ziedot asinis otrdien, 12.aprīlī, no pulksten 9.00 līdz 12.00 Gulbenes kultūras centrā.
“Pavasara tuvošanās diemžēl nav atcēlusi smagas saslimšanas un pieprasījums pēc asins komponentiem no slimnīcām saglabājās augsts,” uzsver VADC.
Šobrīd īpaši trūkst O-, A+ un B- asins grupu asinis, bet arī citās asinsgrupās krājumi neesot spīdoši, tādēļ VADC lūdz pilnīgi visu donoru atsaucību. Arī iedzīvotāji, kuri līdz šim nekad nav ziedojuši asinis un nezina savu asinsgrupu, tiek gaidīti asins ziedošanas vietās.
“Diemžēl tieši brīvajās dienās notiek dažādi negadījumi, kā arī slimnīcās nepārtraukti tiek sniegta palīdzība pacientiem, kuri bez asins pārliešanas nevarētu izdzīvot. Tādēļ pirms svētkiem ir īpaši svarīgi atjaunot asins krājumu, tādejādi atbalstot ne tikai smagi slimus pacientus, bet arī mediķus, kuri nenogurstoši strādā, neskatoties uz svētku dienām. Šo svarīgo darbu pirms svētkiem mudinām izdarīt ikvienu, kurš jūtas labi un ir pārliecināti par savu veselības stāvokli. Tikai kopīgiem spēkiem varam atjaunot asins krājumu un palīdzēt glābt dzīvības,” sacījusi VADC direktore Egita Pole.
Lai ziedotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam, kas satur personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto.
24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst treknus, asus ēdienus (piemēram, treknu gaļu vai speķi, žāvētu gaļu vai desas, treknas zivis (lasi, siļķes u.c.), treknu sieru, kūkas, čipsus, krējuma saldējumu, ceptas sēnes, daudz riekstu, šokolādi, kakao, majonēzi u.tml., nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus. Pirms procedūras nedrīkst smēķēt. Ja lietoti medikamenti (tajā skaitā antidepresanti) vai ir bijušas saslimšanas, nepieciešams konsultēties ar centra speciālistiem pa bezmaksas tālruni 80000003.
Saskaņā ar Darba likumu donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena, bet pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams arī pievienot ikgadējam atvaļinājumam). Šo atpūtas dienu var izmantot gada laikā pēc asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz piecām šādām dienām kalendārajā gadā, ja puses nav vienojušās citādi vai, piemēram, darba koplīgumā noteikušas lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu.
Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi – donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati.