Galvenokārt cilvēki vēršas pie notāra ar jautājumiem, kas saistīti ar mantojuma lietu kārtošanu. To novērojis zvērināts notārs Lauris Makars, kurš Gulbenē strādā kopš pagājušā gada nogales.
“Kad ierados te strādāt, bija mantojuma lietu uzplūdums. Cilvēkiem bija sasāpējuši jautājumi, kamēr te nebija notāra, un daļa ilgi nebija kārtojuši mantojuma lietas. Tas, ko vēl esmu novērojis – cilvēkiem ir juridiski nesakārtoti nekustamie īpašumi. Daudz ir tādu nekustamo īpašumu, kas nav ierakstīti zemesgrāmatā, kā arī juridiski nav nokārtotas būves. Cilvēki ir dzīvojuši ar pārliecību, ka viss ir kārtībā, bet izrādās, ka tā nemaz nav. Kāpēc tā ir? Ir daļa, kas to vienkārši nerisina, citi atkal nesaprot, cik tas īsti izmaksās, tāpēc to nedara, atstājot to nākamajām paaudzēm. Un tad ir situācijas, ka cilvēks nomirst, tuvinieki atnāk kārtot mantojumu, bet izrādās, kad nekas nav darīts,” stāsta L.Makars.
Aktuāli ir arī darījumi ar īpašumu pārdošanu, tāpat arī vecāku vēlme nodot īpašuma tiesības saviem bērniem. “Pie notāra nāk šķirt arī laulību,” saka L.Makars.
Viņš vērš uzmanību uz tādu būtisku lietu kā testamenta sastādīšana pie notāra. Notārs var sniegt juridiskus padomus un palīdzēt, kā vislabāk formulēt savu gribu, ņemot vērā likuma prasības.
“Liela daļa cilvēku testamentus raksta paši, un likums to arī neaizliedz darīt, bet es ieteiktu tomēr iet pie notāra. Bieži ir gadījumi, kad cilvēki paši uzraksta tādus testamentus, kas nav juridiski izpildāmi. Bet, ja cilvēks nāk rakstīt testamentu pie notāra, tad notārs palīdz, lai testaments būtu juridiski korekti uzrakstīts. Vēl, kas ir ļoti būtiski – pie notāra rakstītie testamenti tiek reģistrēti publisko testamentu reģistrā. Ja, piemēram, pašam cilvēkam kaut kur pazūd savs testamenta eksemplārs vai viņa mantinieki nemaz nezina, ka tāds testaments ir uzrakstīts, tad publiskā testamenta esība, kad ierodas kārtot mantojuma lietas, ir redzama un nav apejama. Protams, cilvēks var mainīt savu gribu un pārrakstīt testamentu jebkurā brīdī. Testaments neaizliedz rīcību ar savu mantu dzīves laikā, tas ir rīkojums nāves gadījumam par aizgājēja mantu. Testaments būtu nepieciešams gadījumos, kad tam, kurš atstāj mantojumu, vai nu nav likumisko mantinieku un viņš grib kādam nodot savu mantu, vai arī, kad ir vairāki mantinieki un testamenta rakstītājs grib pateikt, kam būs, piemēram, nekustamais īpašums, kam transportlīdzeklis, kam naudas līdzekļi vai cita manta,” skaidro zvērināts notārs.
Lielākoties konsultācijas un dažādu juridisku jautājumu risināšana pie zvērinātā notāra L.Makara notiek klātienē.
“Notārs ir domāts, lai palīdzētu cilvēkiem, un es šo darbu tā arī uztveru. Ļoti daudzi pie manis nāk uz konsultācijām, un es to uztveru kā palīdzību, par kuru, manuprāt, ne vienmēr ir jāņem kāda atlīdzība. Protams, ja konsultācija ir juridiski sarežģīta, prasa ļoti daudz laika, tad tas jau ir cits jautājums. Cilvēki izmanto iespēju konsultēties arī Notāru dienās,” stāsta L.Makars.
Viņš uzsver, ja ir juridiska rakstura jautājumi, kuros nav izpratnes, labāk vienmēr ir konsultēties ar speciālistiem, nekā darīt, nesaprotot un tā iekuļoties nepatikšanās.
“Lielākoties visi tie jautājumi, kas ir starp cilvēkiem par īpašuma tiesību nodošanu, sakārtošanu, mantojumiem un kur nav strīdu, ir risināmi pie notāra. Krāpnieki vienmēr izmantos neziņu vai neizpratni. Kas saistās ar iekrišanu krāpnieku rokās, es to šeit tā nenovēroju. Vairāk tad tā ir bijusi neizpratne par kaut kādiem darījumiem, bet izteikti ļaunus nolūkus es šeit pagaidām neesmu novērojis,” skaidro L.Makars.
Reklāma