Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada deputāti neņem vērā 180 iedzīvotāju parakstus

Pašvaldības budžeta taupīšanas divi lēmumi nesakrīt ar vietējo kopienu vēlmēm

Kalnienas tautas nams būs un pastāvēs, bet kāda turpmāk tur būs aktivitāte, vai būs cilvēks, ap kuru virpuļo ciema dzīve? Kalnienas iedzīvotāji ir sarūgtināti par viņu tautas nama pielaulāšanu Stāmerienas tautas namam. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Divus lēmumus, pret kuru pieņemšanu protestēja Kalnienas un Staru ciema iedzīvotāji, vietējie deputāti tomēr ir pieņēmuši Gulbenes novada domes 30.novembra sēdē. Vairs nebūs patstāvīga Kalnienas tautas nama, tas apvienots ar Stāmerienas tautas namu. Vairs nebūs arī Staru pirts.

“Dzirkstelei” šos lēmumus jau pēc domes sēdes komentēja aktīvi tās norisei tiešsaistē sekojusī vietējā iedzīvotāja Ilona Pitkeviča: “Cilvēciskais faktors ir pazudis.”

Stāmerienas pagastā sola efektivizēt kultūru
Ar 1.janvāri vairs nepastāvēs atsevišķa struktūrvienība ar nosaukumu “Kalnienas tautas nams”. Pagastā būs viens vadītājs kultūras jomai līdzšinējo divu vietā. Tātad pašvaldība nākamgad ietaupīs uz vienas likvidētas amata likmes rēķina.

Apvienotais Stāmerienas/Kalnienas tautas nams turpinās darboties novada kultūras centra pārraudzībā. Šāds lēmums tika pieņemts ar 8 deputātu balsīm “par”, 3 deputāti balsoja “pret”, 1 deputāts atturējās. Domes sēdē nepiedalījās Normunds Audzišs, Guna Švika un Intars Liepiņš.

Stāmerienas/Kalnienas apvienotā tautas nama idejai domes sēdes laikā pretojās deputāts Ainārs Brezinskis. Viņš arī bija rosinājis vispār izņemt šo jautājumu no darba kārtības, ko vairākums sēdes dalībnieku tomēr neatbalstīja. Deputāts aicināja ņemt vērā Kalnienas 90 iedzīvotāju parakstīto protesta vēstuli. Viņš pauda, ka Kalnienā arī varētu veidot kultūras un sporta centru, kāds ir Ozolkalna “Zīļukā”. Viņa argumenti – Ozolkalnā esot 200 iedzīvotāju, bet Kalnienā 300. A.Brezinskis arī sacīja, ka nav skaidrības par darbinieku slodzēm kultūras un sporta nozarē ne tikai Stāmerienas pagastā, bet arī pārējos novada pagastos. Viņš teica, ka izmantos savas deputāta tiesības un pieprasīs pašvaldībā šādu detalizētu informāciju.

Kolēģa viedoklim pievienojās deputāts Ivars Kupčs. Pārējie deputāti kopā ar novada kultūras centra vadītāju Sarmīti Zdanovsku centās sēdes laikā pierādīt, ka Kalnienai nekas netiek atņemts. Tika vērsta uzmanība uz to, ka katras nozares darbiniekiem kultūrā, sportā, pašvaldības ēku un to apkārtnes uzkopšanā ir jādara tikai un vienīgi tas darbs, kas ir amata aprakstā.

Novada Sporta pārvaldes vadītājs Lauris Krēmers uzsvēra, ka neredz šķēršļus, lai Kalnienā sporta norises turpinātos tāpat kā līdz šim.

Pašvaldības izpilddirektore Antra Sprudzāne uzsvēra, ka Stāmeriena ir ļoti bagāta ar kultūras norišu vietām, jo pagastā ir divi tautas nami, divas bibliotēkas un pils.

Deputāts Anatolijs Savickis rezumēja, ka kalnēniešu satraukums lielākoties ir par konkrētu cilvēku – sava tautas nama ilggadējo vadītāju Marinu Nagli.

S.Zdanovska vēlreiz apliecināja – M.Naglei ir piedāvāts vadīt apvienoto Kalnienas/Stāmerienas tautas namu. Atlīdzība paredzēta par vienu pilnu amata likmi.

Deputāts Normunds Mazūrs uzslavēja Kalnienas vietējo kopienu par tās aktivitāti un aicināja arī turpmāk aktīvi iesaistīties ciema kultūras un sporta dzīves veidošanā.

Tika norādīts, ka Kalnienai tautas nams netiek atņemts. Tas būs atvērts un turpinās darboties, un tā pasākumi nepārklāsies ar tiem, kas notiks Stāmerienā. S.Zdanovska skaidroja, ka tādā veidā notiks kultūras darba efektivizācija pagastā. Budžets atļaujot nodrošināt kvalitatīvu kultūras dzīvi pagastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Konkurente bānīša uzņēmumam piederošajai pirtij. Staru pirts pēdējā laikā ir pat iecienītāka. Taču pašvaldība to ar nākamo gadu vairs neuzturēs. Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Pašvaldība varētu Staru pirti atdot biedrībai
Ar 1.janvāri pārtrauks darbību arī Staru pirts Daukstu pagastā. Par to bija 10 deputāti, 1 bija pret. Jautājuma izskatīšanā klāt vairs nebija deputāta I.Kupča.

Gan Kalnienas tautas nama aizstāvībai, gan Staru pirts turpmākajai pastāvēšanai pašvaldība bija saņēmusi divas vēstules no iedzīvotājiem. Jau rakstījām, ka vienu vēstuli bija parakstījuši 90 kalnēnieši, tikpat daudz aizstāvības parakstu bija arī otrai vēstulei par Staru pirti.

Savu iedzīvotāju vēlmi saglabāt Staru pirti novada domes sēdē aktīvi pārstāvēja Daukstu pagasta pārvaldes vadītājs Uldis Doņuks. Viņš ar skaitļiem pierādīja, ka pat pie paaugstinātām cenām faktiskie apmeklējumi pārpildīja plānotos ieņēmumus.

Tomēr pašvaldības finanšu ekonomiste Agnese Zagorska skaidroja – ne pašvaldības plānotie, ne faktiskie pirts ieņēmumi nesedz faktiskās pirts uzturēšanas izmaksas, kas ir uz pusi lielākas par reālajiem ieņēmumiem. Tas nozīmē – līdz šim pašvaldība ir dotējusi Staru pirti.

Deputāte Mudīte Motivāne aicināja domes sēdē, kura ir publiska, to skaidrot, lai iedzīvotāji saprastu un nedomātu, ka pašvaldība ir skopule.

Deputāte Guna Pūcīte savukārt mudināja neieslīgt diskusijā, bet balsot par Staru pirts slēgšanu. Pēc viņas domām, tas jāizdara ar godu, kamēr vēl pirts ieņēmumu plāns ir ne tikai izpildīts, bet pat pārpildīts.
A.Savickis sacīja – Staru pirts izdevumi turpmāk tikai pieaugtu, jo būtu jāplāno nauda arī remontiem, uzlabojumiem.

Deputāti apsvēruši domu, vai pirts ēkā tomēr būtu saglabājams sociālais dušas pakalpojums, taču secināts, ka pieprasījums tam nav nemaz tik liels. “Būsim reālisti!” aicināja deputāts Aivars Circens.
Nesteigties ar izlemšanu, sasaukt kopā iedzīvotājus pagasta pārvaldē, izrunāties aicināja A.Brezinskis. Viņaprāt, iedzīvotājiem varbūt būtu redzējums, kā tālāk risināt Staru pirts pastāvēšanu. A.Brezinskis akcentēja vajadzību nonākt “pie lielāka kopsaucēja”.

Deputāts Gunārs Ciglis rezumēja, ka jautājums ar kultūru Kalnienā sasaucas jautājumā ar Staru pirti. Abos gadījumos par šīm pašvaldības pakalpojumu nodrošināšanas vietām iestājas iedzīvotāju kopienas.
Pēc novada domes priekšsēdētāja Anda Caunīša domām Daukstu pagasta pārvaldes vadītājam vajadzētu sazināties ar aktīvākajiem Staru pirts atbalstītājiem un pārrunāt iespēju pašiem pārņemt šo ēku no pašvaldības, piemēram, ar iedzīvotāju veidotas biedrības starpniecību. Pašiem tālāk rast risinājumu – sagādāt malku, nodrošināt kurinātāju.

U.Doņuks teica – pagaidām no iedzīvotājiem nav saklausījis tādu iniciatīvu.

“Dzirkstelei” jau pēc domes sēdes A.Caunītis piebilda – biedrībai Staru pirti varētu nodot bezatlīdzības lietošanā. Ja pašiem iedzīvotājiem nav tādas biedrības, kura darbojas kā bezpeļņas organizācija (obligāta prasība), tad varētu sazināties kaut vai ar biedrību “Latvijas Sarkanais Krusts”, kuras Gulbenes komiteja darbojas aktīvi un ar kuru kopā varētu mēģināt rast risinājumu Staru pirts nākotnei.

● Jau kopš 1.augusta pašvaldībā vairs nav Kultūras pārvaldes. Tās vietā vadošo lomu nozarē pašvaldības teritorijā pilda novada kultūras centrs, kas atrodas Gulbenē, O.Kalpaka ielā 60, kuram ir metodiskā kultūras centra statuss. Jāatgādina, ka Kultūras pārvalde pašvaldībā pastāvēja no 2019.gada. Pēc četriem gadiem pārvaldes funkcijas pārņēma jaunizveidotais novada kultūras centrs. Visas šīs pārmaiņas ir notikušas ar novada domes deputātu lēmumu.
● Jautājums par Staru pirts iespējamo slēgšanu pašvaldībā ir bijis aktualizēts jau kopš aprīļa. Bija runa, ka pirtij būtu reāls pircējs. Tika apelēts pie tā, ka pašvaldībai par savu naudu jābūvē gājēju ceļš no Gulbenes līdz Šķieneriem un tam vajadzīga nauda. Savukārt pirts ir nerentabla, pašvaldība to dotē, un tas nemaz neesot taisnīgi attiecībā pret citu pagastu iedzīvotājiem novadā, kur vispār nav pašvaldības pirts. 29.jūnijā novada deputāti domes sēdē nobalsoja par Staru pirts cenu palielināšanu. Jau tad iedzīvotāji komentēja, ka tas ir pirmais solis ceļā uz pirts slēgšanu tuvākajā nākotnē. Staros pirts pastāv jau kopš padomju laikiem.
Avots: “Dzirksteles” arhīvs

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.
#SIF_MAF2023

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (9)

  1. Interesanti cik liels faktiskajos EUR ir pienesums novada budžetam no KAlnienas un Stāmerienas vienas pusslodzes likvidēšanas. Vai tas atsver iedzīvotāju viedokļa ignorēšanu?

    39
  2. Kad ir bijis savādāk? Atcerieties slimnīcas slēgšanu, skolu likvidēšanas, utt. Dome vienmēr ignorējusi iedzīvotāju viedokli. Savs maciņš taču tuvāks vai, pārfrāzējot – Kur koku cērt, tur skaidas lec. Kas gribēs, sapratīs domu…

    43
  3. Domāju, ka nedrīkst būt balsojums – atturās. Tautas priekšstāvim deputātam jābūt viedoklim, jo pretējā gadījumā, kāda jēga no tāda mīkstpēdiņa. Un otrs – būtiskos jautājumos jāpiedalās visiem deputātiem. Visu laiku varēja piedalīties attālināti, kas tagad traucē?

    36
  4. Es arī vienmēr brīnos par šo. Nu ja jau reiz esi ievēlēts deputātos- Tad parādi savu viedokli! Tādu atturēšanos būtu ar likumu jāaizliedz!

    32
  5. vai tas ir tasnīgi, ka visi pagasti ir apgaismoti, bet Līgo ir tumšs, nav nemaz nekāda naida, ka Staros ir pirts

    5
    1
  6. Tas nemaz neesot taisnīgi attiecībā pret citu pagastu iedzīvotājiem novadā, kur vispār nav pašvaldības pirts. saka:

    Nevienam novada iedzīvotājam nav liegta iespeja apmeklēt pirti.

    4
    1
  7. Ak būsim reālisti? Un kādas ir pensionāru kopienas domas gan par Kalnienu, gan Staru pirti? Vai šis jautājums bija aktuālāks jaunajiem? Kāpēc no valsts Gulbenes novadam vismazākā dotācija? Vai tāpēc, ka visu labo likvidējam, taupām, žņaudzamies un tāpēc naudas atbalsts nav vajadzīgs? Izskatās, ka tie kas vairāk tērē, dabū lielākas dotācijas. Vai ne tā?

  8. Oi, oi, oi… Vienas no labākājām ballēm bijušas tieši Kalnienā.

    Liels šo pienesums bijis no Kluba vadītājas.

    Redzēs vai vēl kas tāds vispār būs un kad notiks ar aktivitātēm kas korisinājās tieši šajā kultūras namā un ar saistītajām lietām kurās bija iesaistīta kluba vadītāja.

  9. Dome vienmēr visu ignorē.Gulbenē viss ir ne tā kā citur.Visās pilsētās ienāk jauni veikali,ar lētākām cenām.Gulbenē kas ir,tas ir.Cilvēki brauc iepirkties uz citām pilsētām.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.