Novembrī Gulbenes novada domes deputāti sabiedrībai bija solījuši publisku diskusiju par kurināmā cenu kritumu/kāpumu un iespējām variēt ar apkures cenu pagastos, kur centrālapkuri nodrošina pašvaldība vai tai piederošā SIA “Gulbenes Energo Serviss”. Šis solījums nav izpildīts – sacīja deputāts Intars Liepiņš Gulbenes novada domes 24.novembra sēdē. Viņš uzsvēra – pašvaldība ir publiskojusi, ka siltuma tarifa sadārdzinājumā 72 procentus veido kurināmā sadārdzinājums.
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis sacīja – paši administrācijā esot par to runājuši, bet, lai sauktu kopā deputātus un diskutētu, ir nepieciešama pilnīgāka informācija par aktuālajām cenām katram kurināmā veidam, ko izmanto pašvaldībā. Viņš arī neredz, ka jau cenu krituma ietekme ir tik būtiska, lai varētu samazināt siltuma tarifus pagastos. A.Caunītis atgādināja, ka centrālapkures faktiskās izmaksas bija sadārdzinājušās jau pavasarī, kad nebija beigusies iepriekšējā apkures sezona. Jau tad pašvaldība cietusi zaudējumus. Un toreizējie sadārdzinājumi jaunajos siltuma tarifos tiešā veidā neesot ierēķināti.
Viņš minēja piemēru, ka Sveķu skolā eksperimentālā kārtā centrālapkure notiek, par kurināmo izmantojot saulespuķu sēklu granulas. Tikšot izvērtēta šāda kurināmā izmantošanas efektivitāte. Runājot par šķeldas kā kurināmā izmantošanu Šķieneru katlumājā, neesot skaidrības par turpmāko rīcību. Tāpat arī citur, kur līgums par kurināmā piegādi ir parakstīts ilgākam laika posmam. A.Caunīša rīcībā arī neesot precīzas informācijas, cik lielā mērā šobrīd ir samazinājusies šķeldas tirgus cena, bet tas esot precīzi jāzina, lai līgumu varētu lauzt vai runāt par tā grozījumiem.
Runājot par kokskaidu granulu cenām, A.Caunītis zināja teikt: “Vidējā cena, kas tirgū sāk parādīties, ir 430-460 eiro (par tonnu bez PVN – red.). Mums ir iepirkumā 530 eiro.” Viņš lika saprast – nav garantiju tam, ka zemāka cena kurināmo materiālu brīvajā tirgū turēsies ilgstoši. Tajā pašā laikā A.Caunītis aicināja deputātus nākt ar priekšlikumiem.
Pašvaldības izpilddirektore Antra Sprudzāne papildināja, ka pašlaik pašvaldība ir izsludinājusi publisko iepirkumu kokskaidu industriālo (sveramo) granulu iepirkumam Lejasciemam, Tirzai un Stāmerienai. Iepirkums izsludināts, ņemot vēra kurināmā tirgus cenas pazemināšanos.
Deputāts Aivars Circens rezumēja: “Būtiskākais, ko es sapratu no Intara teiktā – novembrī publiski izskanēja, ka mēs šo jautājumu izskatīsim. Tātad tam bija jānotiek. Konsekventi ir jāpieturas pie tā, kas ir izskanējis publiski, un tad arī publika uzzinātu, vai mums ir iespējas. Uzzinātu arī to, ka tad, kad pavasarī bija sadārdzinājums, mēs nepacēlām cenas. Tas ir jādara publiski.”
- Diāna Odumiņa
Fakti
* Ar 1.februāri Gulbenes novada pagastos pašvaldības nodrošinātās centralizētās siltumapgādes cena kļūs ievērojami lielāka sakarā ar kurināmā un elektrības sadārdzināšanos. Deputāti par to nobalsoja novada domes 27.oktobra sēdē.
* Visdārgākā centrālapkure būs:
– Druvienas pagasta Druvienas ciemā: fiziskajām personām – 242,57 eiro, juridiskajām – 262,06 eiro (ar PVN, bet bez valsts paredzētā atbalsta mājsaimniecībām);
– Tirzas pamatskolas infrastruktūrai pieslēgtajiem: fiziskajām personām – 219,62 eiro, juridiskajam – 237,27 eiro;
– “Doktorātā” Tirzas pagastā: fiziskajām personām – 207,33 eiro, juridiskajām – 224 eiro;
– Litenes pagasta Litenes ciemā: fiziskajām personām – 202,15 eiro, juridiskajām – 218,39 eiro.
* Vislētākā centrālapkure būs:
– Lizuma pagasta Lizuma ciemā: fiziskajām personām – 94,11 eiro, juridiskajām – 101,68.
* No valsts būs pieejama kompensācija mājsaimniecībām: apkures tarifiem no 68 līdz 150 eiro par megavatstundu siltuma – 50 procenti; tarifiem virs 150 eiro par megavatstundu siltuma kompensācija būs 90 procenti.
Avots: Gulbenes novada dome
Sveķu pamatskola sniedz apkures pakalpojumu Jaungulbenes pagasta mājai Aduliena. Rakstīts, ka ar saulespuķu sēklu granulām. Tās taču ir lētākas, bet kā maksā mājas iedzīvotāji, pēc kāda cenrāža?