Gulbenes novadu apmeklē Itālijas vēstnieks Latvijā Stefano Maria Taliani de Markio 3

1.oktobrī Gulbenes novadu oficiālā vizītē apmeklēja Itālijas vēstnieks Latvijā Stefano Maria Taliani de Markio. Pirmo reizi vēstnieks šeit viesojās aizvadītajā gadā Stāmerienas pils atklāšanās pasākumā pēc tās jumta un fasādes restaurācijas. Šoreiz vizītes mērķis bija Itālijas vēstniecības Latvijā un Gulbenes novada pašvaldības savstarpējās sadarbības attīstība un nostiprināšana, kā arī dalība pētnieces un filoloģes Ilzes Lecinskas grāmatas “Džuzepe Tomazi di Lampedūza. Vienā likteņdejā savijušies mūži” prezentācijas pasākumā, konferencē “Divas zvaigznes bezgalīgā kultūrtelpā. Džuzepe Tomazi di Lampedūza un Aleksandra fon Volfa” un mākslas darbu izstādes “Geparda pēdas Sicīlijā” atklāšanā Stāmerienas pilī. Par to informē Gulbenes novada pašvaldības
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane.

Tikšanās laikā ar Gulbenes novada pašvaldības vadību un speciālistiem tika pārrunātas vairākas idejas Itālijas kultūras un Stāmerienas pils popularizēšanai. Ir ieceres Stāmerienas pilī izveidot bibliotēku ar itāļu zināmākajiem mīlas dzejas krājumiem un citu mīlas/romantisma literatūru. Izskanēja arī idejas par itāļu kino nedēļas norisi Gulbenes novadā, Stāmerienas prezentēšanu tūrisma izstādēs Itālijā un tūrisma piedāvājumu izveidošanu tūristu piesaistei, Itālijas istabas izveidi pilī, piesaistot itāļu uzņēmējus. Vēstnieku īpaši ieinteresēja pašvaldības piedāvājums rīkot četru sezonu itāļu dienas Stāmerienas pilī – katrā gadalaikā viens tematisks pasākums. Piemēram, sicīliešu mozaīkas darināšanas meistarklases; tematiskas izstādes; itāļu modes dienas – vēsture un tagadne, meistarklases, modes skate; branča rīkošana pils parkā ar itāļu šefpavāra dalību; koncerti ar itāļu mākslinieku dalību. Šobrīd abām pusēm jāturpina sadarboties, lai īstenotu ieceres. Vēstnieks arī apliecināja, ka atbalstīs un palīdzēs stiprināt Gulbenes novada pašvaldības un Palma di Montekjaro pašvaldības Sicīlijā savstarpējo sadarbību.

Dienas turpinājumā S.M. Taliani de Markio kungs piedalījās Džuzepem Tomazi di Lampedūzam un Aleksandrai fon Volfai veltītās grāmatas “Džuzepe Tomazi di Lampedūza. Vienā likteņdejā savijušies mūži” prezentācijā, sarakstījusi I.Lecinska.  Viņa ir pamatīgi izpētījusi grāmatas galveno varoņu dzīves gājumu, par ko arī vēlāk dalījās konferences laikā. Grāmata tapusi sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību. Konferenci ar stāstījumu par Aleksandras Tomazi di Lampedūzas atainojumu Itālijā izdotajos rakstu avotos dalījās lektore Astra Šmite, LNB nozaru eksperte.

Kā veltījums Dž. T. di Lampedūzas romānam un L. Viskonti slavenajai filmai “Gepards” bija mākslas darbu izstādes "Geparda pēdas Sicīlijā" atklāšana. Tajā atainoti Dantes Aligjēri biedrības Latvijas nodaļas mākslinieku Alekseja Naumova, Vijas Dzintares, Laines Kainaizes, Jāņa Strupuļa, Sarmītes Caunes,  Mairas Veisbārdes, Andra Bērziņa, Raimondas Strodes, Laumas Palmbahas, Dzintara Adieņa un Lienes Ūlandes darbi. Izstāde Stāmerienas pilī būs aplūkojama līdz oktobra beigām.

Gulbenes novadu un Itāliju vieno mīlasstāsts starp Stāmerienas pils īpašnieci Aleksandru fon Volfu un sicīliešu rakstnieku Džuzepi Tomazi di Lampedūzu, kurš ir pasaulslavenā romāna “Gepards” autors. Pastāv leģenda, ka tieši Stāmerienas pilī rakstnieks smēlies iedvesmu literārā darba tapšanā. Tāpat 2019.gadā pirmizrādi piedzīvoja Vācijas, Latvijas un Itālijas kopražojuma dokumentālā filma “Geparda dzimšana”, kas stāsta par Džuzepes un Aleksandras attiecībām. Savukārt Palma di Montekjrao “Džuzepes Tomazi di Lampedūzas” skolā atrodas Aleksandras fon Volfas vārdā nosaukta zāle, kuras sienu rotā gleznojums ar Stāmerienas pili.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Agris

2.10.2020. no Itālijas iebraucot ir jāievēro 10 dienas pašizolācija. Kā tas tiek darīts? Aptrakuši vai? Vai priekšsēdētājs vispār saprot ko dara?

pirms gada, 2020.10.03 06:58

Laima

Vēstnieks jau gan uzturas Latvijā
Viss kārtībā.

pirms gada, 2020.10.03 07:01

bomis

Agri, ko plurini par ievėrosanu. Vai tad neredzi TV, nedzirdi radio par visparejiem ugunsgrekiem, pludiem un tad vel par izdomato kovidu? Vajag dzivot un nevajag psihot. Ja nolemta pasaules boja eja, tad to neaptures ne ar uzpurniem, ne ar prezervativiem .....

pirms gada, 2020.10.04 13:07

Vietējās ziņas