Pagājušajā nedēļā “Dzirkstele” devās uz reģionālo mediju kopējā tikšanos ar Labklājības ministrijas parlamentāro sekretāru Reini Uzulnieku, kuras laikā tika apspriestas labklājības nozares aktualitātes nākamajam gadam.
R.Uzulnieks tikšanās laikā uzsvēra, ka gaidāmās pārmaiņas labklājības jomā nākamajā gadā ir optimālais risinājums, kuru varēja realizēt, pieņemot jauno valsts budžetu. Šogad valsts prioritāte bija drošība, līdz ar to uzlabojumi labklājības jomā nesaņēma tika daudz finansējumā, kā to gribētos, taču pozitīvas pārmaiņas jau no nākamā gada izjutīs 98 % Latvijas iedzīvotāju.
Burta kalpībai ir jābeidzas
R.Uzulnieks kopā ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu tikšanās laikā uzsvēra ne tikai finansiālās pārmaiņas, bet arī to, ka ir jāmainās cilvēciskajam faktoram, īpaši attiecībā pret pabalstu jomu.
“Kā pirmo soli mēs pārskatām arī visus pabalstu sliekšņus un gribam, lai valsts sektorā strādājošie nav tikai burta kalpi. Ir jābūt cilvēcīgai attieksmei, un mēs gribam mazināt situācijas, kurās kāds nevar saņemt pabalstu, jo viņa ienākumi, piemēram, ir par 1 eiro lielāki, nekā to nosaka slieksnis. Es saprotu, ka visi vēlas ievērot ministrijas nostādījumus, bet šis ir jautājums, kurā ir vajadzīgas pārmaiņas, un mēs tās vēlamies mudināt,” tikšanās laikā pauda R.Uzulnieks.
Viņš arī pievērsās jautājumam par izskanējušām iedzīvotāju bažām par 1 % līdzekļu novirzīšanu no 2. pensiju līmeņa uz 1. pensiju līmeni.
“Šis ir terminēts pasākums uz četriem gadiem, un es gribu uzsvērt, ka 1. pensiju līmenis ir stabilāks par 2. pensiju līmeni. Veicot šādu pārnesi, mēs varējam arī pacelt minimālo algu 98 % Latvijas iedzīvotāju. Es uzskatu, ka tas ir ļoti liels ieguvums,” pauda R.Uzulnieks.
Ieviest bāzes pensiju
Kā vienu no inovatīviem un vēsturiskiem risinājumiem pensiju jomā R.Uzulnieks uzsvēra plānu līdz ar 2029.gadu ieviest bāzes pensiju, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā. Bāzes pensija, kas būtu regulārs ikmēneša maksājums papildus no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām aprēķinātajai vecuma pensijai un tiktu izmaksāta visiem vecuma pensijas saņēmējiem, būtiski atvieglotu daudzu Latvijas senioru dzīvi.
Līdztekus tam pensionāri pārmaiņas varēs just jau no nākamā gada, jo pensijas neapliekamais minimums tiks paaugstināts no 500 eiro uz 1000 eiro.
“Ja seniors strādā, 500 eiro no darba algas ir neapliekamais minimums un 500 eiro – neapliekamais minimums no pensijas. Ja pensionārs saņem algu 700 eiro un pensiju 300 eiro – neapliekamais minimums attiecas tikai uz algu, nevis pensiju,” uzsver R.Uzulnieks un atzīst, ka šis ir ļoti būtisks lēmums, un tas priecē.
“Tas ir gluži vai vēsturisks brīdis, jo no nākamā gada indeksēs visu pensijas summu, un 98 % cilvēku no 1.oktobra būs indeksētas pensijas,” pauda R.Uzulnieks.
Skumjā Latvijas realitāte
R.Uzulnieks uzsvēra, ka ir grūti panākt pārmaiņas invaliditātes pabalstos tiem bērniem, kuri ir ar invaliditāti jau kopš dzimšanas. “Pabalstu no 313 eiro paaugstinājām uz 413 eiro, taču mums gribētos, lai pabalstu paaugstinātu arī tiem cilvēkiem, kuri invaliditāti ieguvuši dzīves laikā,” pauda R.Uzulnieks.
Kā problemātiskākos jautājumus tikšanās laikā R.Uzulnieks minēja arī kvalificētu audžuģimeņu trūkumu un aprūpi cilvēkiem mūža nogalē.
Šajā jautājumā izteicās arī D. Mieriņa, kura uzsvēra, ka zina gadījumus, kad seniori izvēlas palikt vieni paši mājās, jo vai nu nevēlas uzlikt slogu bērniem, vai arī bērni nevar atļauties segt sociālās aprūpes namu izdevumus. Diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka šī ir ļoti skumja Latvijas realitāte, taču R.Uzulnieks pauda cerību, ka ar iesāktajām pārmaiņām uzlabojumus jutīs visi Latvijas iedzīvotāji.
“Mums ir jāinvestē cilvēkos, jo tas ir lētāk,” sarunas noslēgumā pauda R.Uzulnieks, tādējādi uzsverot, ka svarīgi ir palīdzēt iedzīvotājiem justies droši savā valstī un ieguldīt iedzīvotāju labklājībā tagad, nevis risināt vēlāk sekas, kuru izmaksas būs vēl augstākas.
Savukārt diskusijas dalībnieki un D.Mieriņa uzsvēra, ka aiz katriem cipariem stāv cilvēks un situācija labklājības jomā Latvijā nebūt nav laba, it īpaši to izjūt tie cilvēki, kuriem atbalsts būtu visnepieciešamākais.
Reklāma