Trešdien, 11. decembrī, svinīgā ceremonijā, klātesot Valsts prezidentam un Saeimas priekšsēdētājai, Dziesmusvētku estrādes Kokaru zālē tika sveikti meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs 2024” laureāti. Balvas pasniegta piecās nominācijās: „Par mūža ieguldījumu”, “Par inovatīvu uzņēmējdarbību”, “Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā”, “Par ieguldījumu nozares attīstībā” un “Par ilgtspējīgu saimniekošanu”. Par to informē Zemkopības ministrija un Latvijas Meža īpašnieku biedrība..
Pasākuma laikā pateicība tika teikta visiem, kuri ikdienā strādā mežā ar aizrautību un lielu rūpību. Tāpat tika paziņots konkursa “Sakoptākais mežs” laureāts, kas vienlaikus ir nominācijas “Par ilgtspējīgu saimniekošanu” ieguvējs. Galveno balvu saņēma Uno Anže, kurš saimnieko Gulbenes novada īpašumā “Kraujiņas”. Tāpat tika apbalvota īpašuma “Vīndedži” saimniece Diāna Leikuse no Augšdaugavas novada un īpašuma “Struteles” īpašnieks Gints Nordens no Tukuma novada.
Laureāts Uno Anže: “Dalība konkursā “Sakoptākais mežs 2024” un ierindošanās starp labākajiem nebija mans pašmērķis. Mani vairāk uzrunāja iespēja dalīties pieredzē un iegūt vērtīgu atgriezenisko saiti. Mežs ir dzīvs organisms – viņš elpo, runā, rāda. Es katram novēlu, ejot pa mežu sākt sadzirdēt to, kā mežs ar tevi runā. Lai mežs jūt, ka tu te esi, un lai tu jūti, ka esi mežā.”
Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: “”Zelta čiekura” ceremonija ir īpašs brīdis, kad mums ir iespēja izcelt un pateikties tiem, kuri savu ikdienu velta meža kopšanai un ilgtspējīgai saimniekošanai. Tieši šo saimnieku darbs veido stabilu pamatu nākotnei, nodrošinot, ka mežu vērtība un zināšanas tiek saglabātas un nodotas nākamajām paaudzēm. Aplūkojot konkursa “Sakoptākais mežs” dalībniekus, kļūst skaidrs, ka viņu ieguldījums ir neatsverams, un šis pasākums ir tikai viens no veidiem, kā viņus godināt un novērtēt.”
Konkursa uzvarētāja noteikšanā piedalījās dažādu jomu speciālisti – dabas un meža pētnieki, lauksaimnieki, mežsaimnieki, biologi un citu nozaru pārstāvji. Žūrija konkursa otrajai kārtai izvēlētos īpašumus devās apskatīt un vērtēt klātienē.
Konkursā kopā tika saņemti 20 pieteikumi no Gulbenes, Ogres, Tukuma, Cēsu, Krāslavas, Ventspils, Augšdaugavas, Dobeles un Jēkabpils novadiem. No tiem otrajai kārtai tika izvēlēti desmit īpašumi.
Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē. Īpaša uzmanība tika pievērsta atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai un zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.
Gada balva „Zelta čiekurs” ir Meža īpašnieku asociācijas, Latvijas Kokrūpniecības federācijas un Zemkopības ministrijas sadarbībā tapusi iniciatīva. Tā ir gadskārtēja meža nozares augstākā atzinība par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu nozares labā. Balva dibināta, lai apzinātu Latvijas labākos meža darbiniekus un pateiktos viņiem par paveikto, kā arī iepazīstinātu sabiedrību ar Latvijas labākajiem mežsaimniekiem, kokrūpniekiem, nozares zinātniekiem un pedagogiem. Konkursa pastāvēšanas laikā Meža nozares gada balva ir pasniegta jau vairāk nekā 200 Latvijas mežsaimnieku, nozares pētnieku, uzņēmēju un biedrību. Apbalvojums “Zelta čiekurs” šogad pasniegts divdesmit pirmo reizi.
Reklāma