Kā allaž no 1.maija tiek atklāta līdaku spiningošanas sezona, kā arī atļauta makšķerēšana no laivām.
Par to, kāda situācija ir novada ezeros, skaidrot lūdzām Gulbenes novada pašvaldības policijas darbinieku Dāvi Žuku, kura pārziņā ir makšķerēšanas un zvejniecības noteikumu ievērošanas pārbaude.
“Līdaku sezonas atklāšanas dienā, 1.maijā, mēs pārbaudījām makšķerniekus trīs ezeros. Vislielākais makšķernieku skaits bija Ušura ezerā. Divdesmit divās laivās kopumā tika pārbaudīti vairāk nekā 40 makšķernieki. Tika konstatēts tikai viens pārkāpums, jo konkrētajai personai nebija makšķerēšanas kartes. Apmēram trešdaļai laivas nebija nokomplektētas ar glābšanas vestēm. Šiem makšķerniekiem tika izteikti brīdinājumi, bet, ja viņi tiks pieķerti atkārtoti, par šo pārkāpumu sekos soda piemērošana. Kas attiecas uz lomiem, tad ar cienīgām zivīm lepoties varēja retais, taču kopumā makšķernieki bija apmierināti. Stāmerienas ezerā bija negaidīti maz laivu – tikai piecas ar kopumā deviņiem makšķerniekiem. Ja neskaita trīs makšķerniekus, kuriem nebija glābšanas vestu, pārkāpumi netika konstatēti. Ludza ezerā bija tikai septiņas laivas un vestes nebija tikai vienam makšķerniekam,” vēstīja D.Žuks.
Lomi ezeros bija pieticīgi. Kopumā vislabāk bija ķēries Stāmerienas ezerā, jo tur bija visvairāk zivju, kuras atļauts paturēt lomā. Ludza ezerā viduvēji, bet Ušura ezerā makšķernieki sūdzējās par zemmēra līdakām, kuru bijis daudz.
“Nākamās divas dienas tika pavadītas kopā ar Latvijas Hidroekoloģijas institūta darbiniecēm. Vairākos ezeros tika ņemti ūdens un dūņu paraugi, lai noskaidrotu tā kvalitāti, sevišķu vērību piešķirot mikroplastmasas klātbūtnei. Paraugi tika ņemti daudzās vietās – gan tur, kur ir mazs “cilvēku spiediens”, gan sabiedrībai viegli pieejamās vietās. Mūs pārsteidza Galgauskas ezers, kur atkritumu daudzums krastā un līdz ar to arī ūdenī bija iespaidīgs. Nākotnē šim ezeram būs jāpievērš lielāka vērība. Makšķernieku maija sākumā bija ļoti maz, bet, ņemot vērā laika apstākļus, tas bija tikai normāli. Pintelī un Augulienas ezerā gan tika grēkots attiecībā uz glābšanas vestēm, bet jācer, ka šī prasība ar laiku iedzīvosies, jo likums paredz, ka laivā ir jābūt tik glābšanas vestēm, cik tajā atrodas cilvēku. Pārbaudes turpināsies, un cerams, ka makšķernieku kultūra ar laiku tikai pieaugs,” sacīja D.Žuks.
Neaizmirsīsim, ka katrs makšķernieks lomā drīkst paturēt ne vairāk kā piecas līdakas, kuru garums ir vismaz 50 centimetri. Vietās, kur tiek veikta licencētā makšķerēšana, šie noteikumi var mainīties.
Žukam vajadzētu vairāk pavaktēt Ušura ezera nelikumīgos tinu meistarus… Zb jau tie brakaņieri… Tīklus vajadzētu ar likumu aizliegt šajā ezerā, savādāk pat iesnas nevarēs te noķert..