26 notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Latvijā ilgstoši piesārņo vidi, tādas ir arī Gulbenes novadā, šie objekti joprojām nav svītroti no problemātisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu saraksta.
Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Karīna Dvorjaņinova “Dzirksteli” informē, ka Lizuma ciema un Rankas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Valsts vides dienests nav svītrojis no problemātisko saraksta, jo to darbība vērtējama kā nestabila un periodiski tiek konstatētas problēmas ar notekūdeņu apsaimniekošanu.
Ar 2021.gada 4.oktobri tika pārtraukta SIA “Dimdiņi” ražošanas notekūdeņu novadīšana uz Lizuma ciema attīrīšanas iekārtām, kas uzlaboja darbības rezultātu. 2023.gada aprīlī dienesta veiktā monitoringa ietvaros piesārņojošo vielu pārsniegumi Lizumā netika konstatēti.
Lizuma ciema attīrīšanas iekārtas apsaimnieko SIA “Gulbenes Energo Serviss”, kas regulāri veic uzraudzību un nepieciešamos pasākumus attīrīšanas procesa uzlabošanai, tajā skaitā tiek veikta notekūdeņu laboratoriskā kontrole. Pagājušajā gadā un līdz šim nav konstatētas neatbilstības, tomēr attīrīšanas iekārtu darbību dienests vērtē kā nestabilu, ņemot vērā to, ka iepriekš ilgstoši bijušas problēmas ar atbilstošu notekūdeņu attīrīšanu, tāpēc netiek svītrotas no problemātisko saraksta. Šobrīd SIA “Dimdiņi” regulāri ražošanas notekūdeņus izved uz Gulbenes pilsētas bioloģiskajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām un tiek izstrādāts projekts jaunu ražošanas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvniecībai.
Rankas attīrīšanas iekārtas apsaimnieko AS “Rankas piens”, uz tām tiek novadīti sadzīves notekūdeņi no Rankas ciema, kā arī AS “Rankas piens” ražošanas notekūdeņi. Dienesta 2022.gadā un 2023.gada 13.aprīlī veiktā monitoringa rezultāti uzrāda, ka tiek pārsniegtas atļaujā limitētās piesārņojošo vielu koncentrācijas. Arī AS “Rankas piens” veiktā monitoringa rezultāti uzrāda, ka tiek pārsniegtas piesārņojošo vielu koncentrācijas. Veiktie pasākumi uzlabošanai ir īslaicīgi, ilgākā laika periodā notekūdeņu attīrīšanas iekārtas nespēj nodrošināt piesārņojošo vielu koncentrāciju samazinājumu attīrītajos notekūdeņos.
AS “Rankas piens” par vidē emitēto piesārņojošo vielu virs limitos noteiktā apjoma maksā dabas resursu nodokli desmitkāršā apmērā, ievērojot principu “Piesārņotājs maksā”. “Kā arī 2022.gadā un 2023.gadā dienests uzsāka AS “Rankas piens” administratīvā pārkāpuma procesus par ražošanas notekūdeņu un ražošanas blakusproduktu izliešanu vidē, par ko piemēroti sodi,” stāsta K.Dvorjaņinova.
Dienesta Vidzemes reģionālās vides pārvaldes inspektori 13.jūlijā veica pārbaudi AS “Rankas piens” ražošanas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtās un apsaimniekotajās Rankas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, lai pārliecinātos par to darbību, un paņēma notekūdeņu paraugus. “Pēc visu rezultātu izvērtēšanas tiks izdots lēmums par veicamajām rīcībām notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbības sakārtošanai ilgtermiņā,” saka K.Dvorjaņinova.
labs raksts , kas apliecina ”gulbenes novada uzņēmēju kultūras līmeni” attieksmi pret dabu un apkārtējo vidi kopumā, ir kārtējas apliecinājums tam, kādā čuhņā un klajā mežonībā turpinām dzīvot jau gadu desmitiem, nu protams viss ir tik grūti un dārgi, labāk liet sū(cenzēts)us dabā un maksāt sodus gadu no gada lai dzīvo sausā ateja mūžīgi mūžos
Bonaparts jo naudā ir spēks un vara.