Daukstēnieši ir gandarīti, jo ir labi padarīta darba sajūta. Vietējā kopiena veiksmīgi ir realizējusi divus projektus – izveidojusi bērnu rotaļlaukumu un labiekārtojusi Daukstu pagasta bibliotēkas teritoriju, kā arī atjaunojusi autobusa pieturu.
Daukstu pagasta bibliotēkas vadītāja Ingrīda Rubene “Dzirkstelei” stāsta, ka idejas realizētas ar vietējo cilvēku iesaistīšanos.
“Pagājušajā gadā sāku strādāt bibliotēkā, jo aizvietoju iepriekšējo darbinieci, kura devās dekrēta atvaļinājumā. Kad sāku strādāt, pie manis atnāca vietējās kopienas cilvēki un izstāstīja, ka ir iespēja rakstīt projektu rotaļlaukuma izveidei. Tad šo ideju “apaudzējām”, sapratām, ko mums kurā vietā vajag, un kopīgi izstrādājām šo projektu,” stāsta I.Rubene.
Projekta tapšanā iesaista arī bērnus
Kopā ar vietējās iniciatīvas grupu “Daukstenieši” novada pašvaldības līdzdalības budžetēšanas projektu konkursā tika iesniegts projekta pieteikums “Bērnu rotaļlaukuma izveide un Daukstu pagasta bibliotēkas teritorijas labiekārtošana”. Pamatojumā tika teikts, ka savulaik pie bibliotēkas tika iestādīta egle kā kopā sanākšanas simbols un katru gadu notiek tās pušķošana un egles iedegšanas svētki. Savukārt pie bibliotēkas ir āra lasītava, kā arī notiek dažādi pasākumi, tiek spēlētas lielformāta āra spēles. Tomēr vietējie iedzīvotāji uzskata, ka bērniem ir vajadzīga dažādība, tāpēc projekta gaitā labiekārtota teritorija pie bibliotēkas, padarot to draudzīgu ģimenēm ar bērniem un pārveidojot savu laiku nokalpojušos apstādījumus un puķu dobes.
Daukstu ciemā dzīvo un vasaru pavada bērni no trīs gadu vecuma, tādēļ tika plānots uzstādīt iekārtas, kas piemērotas dažāda vecuma bērniem. Plānošanas procesā tika izzinātas bērnu vēlmes un vajadzības, iesaistot viņus projekta tapšanā. Darba grupa kopā ar bērniem izplānoja rotaļlaukuma iekārtojumu un izvēlējās rotaļlaukuma iekārtas. “Rotaļlaukums jau ir tapis, un bērni jau to izmanto,” saka I.Rubene.
Daukstu apkaimē ir ļoti daudz dzērvju
Savukārt “Satekas” mazo projektu konkursā “Kopā mēs varam” ir atjaunota autobusa pietura.
“Tad, kad zinājām, ka mums ir apstiprināts rotaļlaukuma projekts, ar bērniem kopā ārā spēlējot lielformāta spēles, viņi man rāda šo autobusa pieturu un saka: cik tā ir neglīta! Tā radās ideja, ka šī pietura ir jāatjauno. Spriedām ar vietējiem, kā to dabūt gatavu. Tika izsludināts “Satekas” projekts, kurā varējām startēt ar savu ideju. Mums piešķīra naudu jumta segumam un krāsām, un visu pārējo izdarījām pašu spēkiem. Autobusa pieturu rotā dzērve. Pirmajā talkā, kad sanācām kopā, spriedām, kā vizuāli varētu izskatīties pietura. Tā kā Daukstu apkaimē ir ļoti daudz dzērvju, tad bija skaidrs, ka būs dzērve. Dzērve ir viena, lai būtu minimālisms, un zīmējumu papildina Jāņa Plotnieka dzejas rindas par Daukstēm. Dzērvi zīmēja māksliniece Santa Kuprovska. Viņa pa vasaru te dzīvo. Darbi pie pieturas notika jūlijā, augustā. Esam norunājuši, ka bērniem ir dots tāds kā uzdevums vakaros atnākt un paskatīties, vai pie autobusa pieturas viss ir kārtībā, lai nav kaut kas izmētāts. Bet viss ir kārtībā un skaisti!” stāsta I.Rubene.
Viņa arī uzsver ka kopējiem spēkiem atjaunotā autobusa pietura ir kļuvusi par Daukstu lepnumu un simboliski arī par vietējās kopienas vienotības objektu. Daukstēnieši ar lepnumu rāda ciemiņiem kopīgi paveikto, par pieturu priecājas arī sociālās aprūpes centra “Dzērves” darbinieki, klienti un viņu piederīgie.
“Projekta mērķis – Daukstu ciema centra sakārtošana ir sasniegts. Ir veicināta piederības sajūta Daukstēm kā vietai, kur dzīvojam, bet bērni un jaunieši, strādājot kopā ar pieaugušajiem, apguva jaunas prasmes un izpratni par cieņu pret citu cilvēku darbu un saudzīgu attieksmi pret apkārtējo vidi. Bērni un jaunieši ar prieku iesaistījās arī autobusa pieturas dizaina izstrādē, piedāvājot savas idejas un diskutējot ar mākslinieci par to, kā būs labāk un skaistāk. Notika divas lielas talkas, kurās tika veikta jumta demontāža un jaunu dēļu uzlikšana, pārējie darbi tika veikti kā komandu darbi, kurus vadīja vietējie speciālisti,” stāsta I.Rubene.
Projektu noslēgumi tika svinēti Daukstu pagasta bibliotēkas 70. dzimšanas dienas svinībās augusta nogalē.
“Visos bibliotēkas pasākumos piedalās arī sociālās aprūpes centra “Dzērves” klienti un darbinieki, šoreiz viņi bija ieradušies kuplā skaitā,” saka I.Rubene.
Kopā ar vietējiem ir pārrunātas vēl arī citas ieceres un idejas, ko vēlētos realizēt nākotnē. Konkrēti I.Rubene tās šobrīd neatklāj, vien ieskicē, ka tās saistās ar kultūrtelpas paplašināšanu. Viss atkarīgs no tā, vai būs iespēja startēt projektos un vai tie tiks atbalstīti.