Visā Latvijā, arī Gulbenes novadā, ir pieejams salīdzinoši jauns pakalpojums smagi slimiem cilvēkiem – paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojums mājās.
Šis pakalpojums kopš šī gada janvāra tiek nodrošināts visā Latvijā par valsts līdzekļiem, bet daudzi par to nemaz nezina, jo, lai to saņemtu, ir vajadzīgs ārstu konsīlija lēmuma par šī pakalpojuma nepieciešamību.
Realitātē pacientu noteikti ir vairāk
Pakalpojumu var saņemt personas, kurām ir IV vai V līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes ārstu konsīlija lēmums. Uz konsīliju ambulatoro pacientu var nosūtīt ģimenes ārsts un ārsts speciālists. Ja pacients atrodas stacionārā, tad konsīliju organizē stacionārā ārstniecības iestāde.
Biedrības “Latvijas Samariešu apvienība” struktūrvienības “Hospisa aprūpe mājās” pakalpojuma vadītāja Inta Gerharde “Dzirkstelei” stāsta, ka Gulbenes novadā šobrīd šo pakalpojumu izmanto viens, divi pacienti.
“Gulbenes, Alūksnes, Madonas, Balvu pusē ir ļoti maz pacientu, jo acīmredzot ģimenes ārsti vēl nav pietiekami informēti vai nav izpratuši pakalpojuma jēgu. Un problēma ir tajā, ka tikai IV un V līmeņa slimnīcas var dot konsīlijus. To tā ir noteicis Nacionālais veselības dienests, un tur mēs neko nevaram mainīt. Tad iznāk tā, ka no Gulbenes slimnīcas visi nepieciešamie dokumenti jāsūta uz Valmieru, tad tur notiek konsīlijs, un tikai tad var saņemt šo pakalpojumu. Tas ir mīnuss visā šajā pakalpojumā, līdz ar to šajā pusē ir maz pacientu, kaut gan realitātē pacientu noteikti ir vairāk, kuri var izmantot šo pakalpojumu, bet par to nezina. Ir svarīgi, lai visi, kam to vajag, to saņemtu, jo valsts ir piešķīrusi tam finansējumu. Arī ģimenes ārsti varētu aktīvāk iesaistīties un sūtīt uz konsīlijiem. Jā, viņiem tas ir papildu darbs, bet viņi var sev atslogot darbu – jo tad esam mēs, tie, kuri brauc, liek sistēmas, špricē, kopj izgulējumus, dara visu, arī dodam ratiņkrēslus, gultas, tualetes krēslus, pretizgulējuma matračus. Viss inventārs ir par brīvu. Par šo pakalpojumu nav jāmaksā nevienā pozīcijā – ne aprūpētājiem, ne mediķiem, ne par inventāru. Sniedzam arī psiholoģisko un garīgo atbalstu. Kamēr nav konsīlija lēmuma, mēs nevaram dabūt finansējumu pacientam, un tas paliek ministrijā,” saka I.Gerharde.
Viņa skaidro, kā šādi pilotprojekti, nodrošinot smagi slimiem cilvēkiem mobilo aprūpi, ir Latvijā bijuši iepriekš, bet tagad šis valsts apmaksātais pakalpojums ir ieviests uz pieciem gadiem. I.Gerharde cer, ka tas turpināsies arī pēc tam.
Brigāde brauc pa visu Vidzemi
Aprūpes mobilajā komandā strādā pieredzējuši speciālisti – ārsti, ārstu palīgi, māsas, sociālie darbinieki, kapelāni, psihologi, sociālie aprūpētāji un aprūpētāji. Mērķis ir nodrošināt profesionālu, savlaicīgu un cieņpilnu atbalstu pacientiem, kuri slimo ar smagu, hronisku vai neizārstējamu slimību, kā arī atbalstu un apmācību viņu tuviniekiem.
Pakalpojumā ietilpst ārsta vizīte dzīvesvietā, ārsta palīga vai medicīnas māsas pakalpojums, mediķa – koordinatora atbalsts visu diennakti, ārstu – speciālistu pakalpojums, plānveida vizītes stacionāros, pacienta transportēšana uz stacionāru ar specializēto transportu, sadarbība ar specializētiem medicīnas kabinetiem, sociālā darbinieka vizītes, aprūpētāju vizītes personīgās higiēnas nodrošināšanai, psihologa konsultācijas pacientam un tuviniekiem, tuvinieki apmācība aprūpē, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšana.
I.Gerharde stāsta, ka šobrīd punkta atrašanās vieta ir Balvos, bet nākotnē tas, visticamāk, būs divās vietās.
“Brigāde brauc pa visu Vidzemi. Ārstu palīgi mums ir Mazsalacā, un, ja būs nepieciešams, speciālisti arī no Valmieras brauks uz Gulbeni. Varianti ir dažādi. Pakalpojums tiek simtprocentīgi nodrošināts visā Vidzemē. Ja pacienti būs, mēs viņus apkalposim,” uzsver I.Gerharde.
Lai pieteiktu pakalpojumu Vidzemē, jāzvana pa tālruni 25762922. Paliatīvās aprūpes mobilās komandas vadītāja Inta Gerharde – 26396402.
Pakalpojumu nodrošina SIA “Med4u” kopā ar biedrību “Latvijas Samariešu apvienība”.
UZZIŅA
NO 2024.GADA SĀKUMA paliatīvo aprūpi dzīvesvietā nodrošina cilvēkiem, kuriem ir IV vai V līmeņa stacionārās ārstniecības iestādes ārstu konsīlija lēmums par indicēto paliatīvās aprūpes mobilās komandas pakalpojumu. Uz konsīliju pacientu, kurš ārstējas mājās, var nosūtīt ģimenes ārsts vai speciālists, savukārt, ja cilvēks ir slimnīcā, konsīliju organizē attiecīgā ārstniecības iestāde.
Ja pēc konsīlija slēdziena saņemšanas nozīmēta paliatīvā aprūpe dzīvesvietā, ģimenes ārsts vai speciālists, kurš nosūtījis uz konsīliju, noformē nosūtījumu pakalpojuma saņemšanai.
Pakalpojuma sniedzēja koordinators pieejams katru dienu 24/7, tajā skaitā sestdienās, svētdienās un svētku dienās. Pakalpojuma sniegšanu uzsāk ne vēlāk kā 24 stundu laikā no brīža, kad pacients pieteikts. Ja pacients pieteikšanas brīdī atrodas slimnīcā, tad 24 stundu laikā pēc pacienta izrakstīšanas.
Kopumā 2024. gadā paliatīvās aprūpes nodrošināšanai pacienta dzīvesvietā no valsts budžeta līdzekļiem plānoti 6,7 miljoni eiro.
AVOTS: “E-VESELIBA.LV”