Kāds lasītājs “Dzirkstelei” portāla aptaujā uz jautājumu: “Vai darbojaties kādā pašdarbības kolektīvā?” – norādījis, ka darbojas vairākos, bet amatiermākslas kolektīvos, ka tā nav pašdarbība, bet liels darbs.
“Dzirkstele” lūdza skaidrojumu Latviešu valodas aģentūrai, vai ir atšķirība starp pašdarbības kolektīvu un amatiermākslas kolektīvu.
“Pašdarbības kolektīva jēdziens pazīstams jau vismaz kopš 20.gadsimta 40.gadiem. Amatiermākslas jēdziens periodikā parādās kopš 20.gadsimta 70.gadiem, vēlāk tas parādās arī nacionālajā programmā “Kultūra” 2000.–2010. gadam (“https://www.vestnesis.lv/ta/id/788”). Kopš tā laika jēdziens “amatiermākslas kolektīvi” oficiālos dokumentos aizstāj jēdzienu “pašdarbības kolektīvi”. Pēdējais vēl sastopams pašvaldību tīmekļvietnēs, plašsaziņas līdzekļos.
Jēdziens “amatiermākslas kolektīvs” definēts arī, piemēram, 2022.gada 23.februāra Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 122 “Par pašvaldības atbalstu kultūras, mākslas pasākumu īstenošanai un amatiermākslas kolektīvu darbības nodrošināšanai Rīgā” (“https://likumi.lv/ta/id/330706”).
Kā noprotams pēc sinonīmiskā lietojuma, jēdzieniem “amatiermākslas kolektīvi” un “pašdarbības kolektīvi” nozīmes ziņā nav atšķirību, taču pēdējos gados amatiermākslas kolektīva jēdziena lietojums ir kļuvis krietni plašāks,” skaidro Latviešu valodas aģentūra.
– Pārsla Konrāde
Pašdarbība- eju un daru ko vēlos,pavadu laiku kā vēlos. Tātad paša griba paša darbs. Kas kādreiz arī bija.
Šobrīd amtiermākslas kolektīviem ir noteikumi pēc kā darboties. Ir jāstrādā,jāapgūst konkrēts repertuārs,jāpiedalās novada,valsts skatē. Tā ir sistēma,darbs,māksla,mantojums.