Deputāti Gulbenes novada domes sēdē atbalstīja “Stāmerienas pils” radošo darbību un projekta “Ceļojums uz utopiju” realizēšanu un nodrošināja prasīto līdzfinansējumu 797,25 eiro.
Gulbenes novada pašvaldībā saņemts aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” struktūrvienības “Stāmerienas pils” iesniegums ar lūgumu atbalstīt Stāmerienas pils radošo darbību un projektu “Ceļojums uz utopiju” realizēšanu, piešķirot finansējumu projekta īstenošanai.
Pēta Edvarda Liedskalniņa dzīvesstāstu
Lēmuma projektā teikts, ka šī projekta iecere radusies, pamatojoties uz pils sadarbību ar Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem un pasniedzējiem Stāmerienas pils kultūrtelpas veidošanā un iedvesmojoties no Edvarda Liedskalniņa dzīvesstāsta. Projekts “Ceļojums uz utopiju” norisinās Stāmerienas pilī šajā vasarā, apvienojot dzīvesstāstu pētniecību, pētniecībā balstītu mākslu un jaunu mākslas darbu radīšanu.
Projektā piedalās astoņi jaunie mākslinieki, kā arī paredzēta Gulbenes novada pašvaldības un uzņēmēju iesaiste ar mērķi veicināt vietējās kopienas kultūras dzīves attīstību. Projekta laikā tiek padziļināti pētīts Stāmerienā dzimušā tēlnieka Edvarda Liedskalniņa dzīvesstāsts. Īpašs uzsvars likts uz Floridā izveidotās koraļļu pils būvniecības pētniecību un iemesliem, kas pamudinājuši un iedvesmojuši E.Liedskalniņu to izveidot. Veicot nelielu priekšizpēti, tika secināts, ka, bēgot no nelaimīgas mīlestības Latvijā, 1905.gada revolūcijas sekām, koraļļu pils radusies kā glābiņš no sev netīkamās realitātes.
Domājot paralēlēs, arī mūsu laiks ir visai izaicinošs, ņemot vērā pēdējo trīs gadu laikā pasaulē notiekošo: pandēmija, karš Ukrainā, identitātes jautājums. Koraļļu pils E.Liedskalniņam bija kā utopija, noslēgtā sapņu pasaule, ar kuras palīdzību viņš atainoja savas vērtības un intereses – fizika, astronomija, matemātika, tēlniecība.
Ieplānots atklāšanas pasākums
Pārnesot koraļļu pils nozīmi uz mūsdienām, projektā jaunie mākslinieki caur fokusgrupu diskusijām un lekcijām tiek aicināti uz mūsu laikmeta problēmām skatīties caur socioloģisku prizmu, veidot savu utopiju. Rezultātā ar diskusiju, lekciju un pētniecības palīdzību mākslinieki veidos vides mākslas objektus Stāmerienas pils dārzā – savas koraļļu mikro-utopijas pilis, kurā atainos vērtības, kuras, viņuprāt, ir svarīgi aktualizēt mūsdienu sabiedrībā.
7. un 8.jūlijā notika pirmā mākslinieku rezidence Stāmerienas pilī, kurā jaunie mākslinieki klausījās dažādas lekcijas, iepazina Stāmerienas pils parku un iedvesmojās no stāstiem, lai sāktu rast idejas savu mākslas jeb vides objektu radīšanai. Savukārt laikā no 12. līdz 14.augustam plānots izveidot un uzstādīt vides objektus Stāmerienas pilī un organizēt atklāšanas pasākumu 14.augustā, kurā tiks aicināta plašāka publika iepazīt E.Liedskalniņa dzīvesstāstu, tā atzīmējot novadnieka 135. dzimšanas dienu.
Projekta kopējās izmaksas plānotas 3797,25 eiro. Pašvaldības piešķirtais līdzfinansējums tiks novirzīts mākslas jeb vides objektu izveidošanai un uzstādīšanai Stāmerienas pilī.
– Inita Savicka