Pagājušās svētdienas pēcpusdienā Stāmerienas pils parkā tika atklāta mākslas un pētniecības projekta izstāde “Ceļojums uz utopiju”.
Projekta gaitā septiņi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studenti padziļināti pētīja Stāmerienā dzimušā tēlnieka Edvarda Liedskalniņa dzīvesstāstu. Pētot to, studentiem radusies interpretācija, ka koraļļu pils, kuru tēlnieks izveidoja Floridā, bijis kā glābiņš no sev netīkamās realitātes. Tā Liedskalniņam bijusi kā utopija, ar kuras palīdzību tas atainoja savas vērtības un intereses. Pārnesot šīs pils nozīmi uz mūsdienām, tā kalpoja par iedvesmu šim projektam. Tā jaunie mākslinieki guva iedvesmu šā projekta realizēšanai, kurā tika veidoti vides objekti par kādu noteiktu sociālu tēmu, kas viņus uztrauc un no kuras viņi gribētu patverties.
Jaunā māksliniece un viena no projekta dalībniecēm Elīna Kaire “Dzirkstelei” teica, ka izveidotie vides objekti ir tikai vizuāls noslēgums ilgajam darbam. “Tas bija kopējs darbs, it sevišķi pētniecības un izzināšanas jomā. Darbu veidošanā lielu atbalstu mums sniedza arī vietējie Gulbenes novada iedzīvotāji, piemēram, “Kopas” īpašnieks Juris Volodins, kurš pats labprātīgi pieteicās sniegt nepieciešamo palīdzību. Arī dažiem darbiem materiālus meklējām tepat uz vietas, bet dažiem nepieciešamās iestrādes jau tika paveiktas Rīgā. Tad darbs tika vests uz Stāmerienu un šeit tikai samontēts un pabeigts. Vienīgais, kas pilnībā tika veidots Rīgā, ir skaidrojošais skaņas darbs, kura īstenošana prasīja ļoti daudz laika un to dzirdēja interesenti, kuri piedalījās izstādes atklāšanā. Mēs ceram, ka šie darbi parkā noturēsies vismaz gadu, bet konkrēts termiņš tiem nav noteikts. Daudz kas atkarīgs no laika apstākļiem, tad jau redzēs, cik ilgi tie turēsies pie dzīvības,” teica Elīna.
Tagad Stāmerienas parka apmeklētājiem atliek vērot vides objektu mākslu. Visticamāk, katrs to izpratīs pa savam, taču pie katra no objektiem ir apraksts par to, ko savā mākslas darbā sabiedrībai gribējis teikt pats mākslinieks. Šobrīd tiek meklēts tehniskais risinājums, lai arī audio skaidrojums būtu klausāms jau tuvākajā nākotnē.
– Gatis Bogdanovs