Oktobrī Lizuma pagasta SIA “Brīvzemnieki” uzsāka lopu fermas “Klajumi” rekonstrukciju. Līdz šāgada nogalei iecerēts darbus pabeigt.
Oktobrī Lizuma pagasta SIA “Brīvzemnieki” uzsāka lopu fermas “Klajumi” rekonstrukciju. Līdz šāgada nogalei iecerēts darbus pabeigt.
Projekts guvis Eiropas Struktūrfondu atbalstu. “Bankā ņēmām 40 000 latu aizdevumu. Eiropas Struktūrfondu naudu saņemsim, kad projekts būs realizēts. Atmaksa būs 60 procentu apmērā. Tas ir nebijis gadījums, ka būs tik lieli atmaksas procenti,” skaidro SIA “Brīvzemnieki” vadītāja Gunta Biteniece.
Vairāk nekā 30 gadus vecās fermas jumts savu laiku bija nokalpojis, tas jau bija sācis brukt. Tagad fermai liek “Rannila” skārda jumtu, kam izbūvēta vēdināmā kore. “Tā bija nepieciešama, lai izvairītos no iepriekšējām kļūdām, kad fermā nebija vēdināšanas iespēju. Materiāli, kas neelpo, pamazām pūst. Logos nav paredzēts ievietot stiklus, bet pretvēja sietus, kas laiž cauri gaisu, bet ne vēju,” saka G.Biteniece. Fermā veiks arī ūdensvada rekonstrukciju un betonēšanas darbus.
Rekonstrukcijas projektu izstrādāja “Madonas būve”, to realizē SIA “Vidzemes būvnieks”. Ar remontdarbiem sadzīvo vairāk nekā 200 fermas iemītnieki. “Līdz novembra vidum paredzēts pabeigt jumtu un logus, lai lopiem nebūtu jādzīvo caurvējā, tad varēs veikt iekšējos darbus. Bija cerēts darbus uzsākt ātrāk, tomēr līdz projekta apstiprināšanai gaidījām trīs mēnešus, tādēļ darbi ir ieilguši,” saka agronome.
G.Biteniece stāsta, ka pamazām SIA “Brīvzemnieki” restaurē visas no kolhoza mantojumā pārņemtās fermas. Pilnībā rekonstruējuši slaucamo govju fermu “Paeglīši”, ar to šogad startēja konkursā “Sējējs”. “Ir kredīti, stresi un rēķini, bet vai ir citi varianti?” jautā G.Biteniece.