Pagājušās nedēļas izskaņā ir aizvadīta pirmā “Itāļu dzīves garša” Stāmerienas pilī, līdz ar to, cerams, arī tiks iedibināta jauna tradīcija ik gadu tikties itāļu dienā Stāmerienas pilī.
Sadarbībā ar Gulbenes novada Kultūras pārvaldi Stāmerienas pils vēlas veidot jaunu tradīciju – ik gadu organizēt itāļu dienu, veidojot gan ekskluzīvu kultūras telpu, kur satiekas latviešu un itāļu kultūra, māksla un tradīcijas, gan veidot demokrātisku atpūtas iespēju apmeklētājiem.
Stāmerienas pils projektu vadītāja Anita Birzniece “Dzirkstelei” stāsta, ka itāļu dienas koncepts jau lolots trīs gadus. “Pirmos plānus izstrādāja Edīte Siļķēna (Stāmerienas pils vadītāja – red.) kopā ar Kultūras pārvaldi pirms trim gadiem, bet visu laiku bija kaut kādi iemesli, kāpēc to neizdevās īstenot. Itāļu dienas lielie idejiskie uzstādījumi nākotnē ir diezgan ambiciozi, piesaistot profesionālus, augstas raudzes īstus itāļu māksliniekus, lai Stāmerienas pils ir vieta Latvijā, kur ir iespējams satikt un ieraudzīt itāļu kultūru, mākslu, iepazīt tradīcijas mūzikā, mākslā, tā veidojot vietu, kurā latvietis un visi citi interesenti var iepazīt itāļu noskaņas un garšas,” stāsta A.Birzniece.
Dienas pirmajā daļā pils baltajā zālē varēja baudīt Marčello Ardžilli izrādes “Arlekīna kostīms” muzikāli dziesmoto lasījumu, kurā piedalījās vokālās mākslas vasaras laboratorijas “Izdziedi vasaru!” dalībnieki. Režisors un vokālais pedagogs – Edgars Kramiņš. Pēc tam – Aleksandras fon Volfas Tomazi un Džuzepes Tomazi di Lampedūzas vēstules lasīja Latvijas Kultūras akadēmijas studentes Elīna Zvejniece, Laura Elīna Šulca un Frančeska Bindere; romances dziedāja Nauris Indzeris.
“Edgars Kramiņš mūs pats uzmeklēja pērn rudenī, jo viņam vokālā akadēmija notiek jau vairākus gadus, un katrreiz citā Latvijas pilī un muižā. Pagājušā gada novembrī viņš atbrauca pie mums, un tad tika nolemts par itāļu uzvedumu,” stāsta Stāmerienas pils vadītāja Edīte Siļķēna.
A.Birzniece papildina, ka vokālā akadēmijas dalībnieki dzīvoja vairākas dienas pilī, mēģināja un līdz ar to varēja papildināt un kuplināt dienas programmu. “Tā kā mums ir sadarbība ar Latvijas Kultūras akadēmiju, tad šī gada pavasarī viņi akumulēja dažādas idejas, kur un kā attīstīt Stāmerienas pili kā kultūrtelpu. Pašvaldība piešķīra atbalstu tieši idejai par Lampedūzas un Aleksandras vēstuļu tulkošanu. Un loģiski likās, ka itāļu dienā tas būtu skaists brīdis, lai lasītu šīs vēstules un novadnieks Nauris Indzeris dziedātu itāļu romances. Bija skaisti un romantiski, meitenes lasīja vēstules gan latviešu, gan itāļu valodā,” stāsta A.Birzniece.
Vakarpusē bija iespējams baudīt koncertuzvedumu “Funiculi, funicula!” jeb “Augšup, lejup!” ar Neapoles komponistu dziesmām, ko bija sagatavojuši vokālās mākslas vasaras laboratorijas „Izdziedi vasaru!” dalībnieki E.Kramiņa vadībā.
Šajā dienā Gulbenes novads uzņēma ciemos Itālijas vēstnieku Latvijā Alessandro Monti un vēstniecības konsulāta pārstāvjus. Arī viņš devās kopīgās “Itāļu dzīves garšas” meklējumos uz Stāmerienas pili. E.Siļķēna stāsta, ka vēstniekam ļoti patika pils. “Bija ieinteresēts. Runājām par sadarbību starp Itāliju un Latviju,” saka E.Siļķēna.
Viņu ļoti aizkustināja vēstnieka doma, ka saulītē vairāk varētu izcelt Aleksandru fon Volfu, kura ir bijusi Itālijas psihoanalītiķu asociācijas dibinātāja un ilgus gadus prezidente. Proti, Stāmerienā varētu organizēt Latvijas un Itālijas psihoanalītiķu asociāciju konferenci.
– Inita Savicka