Valsts asinsdonoru centrs (VADC) informē, ka 18.oktobrī no pulksten 9.00 līdz 13.00 Gulbenes kultūras centrā varēs ziedot asinis.
VADC krājumā šobrīd akūti trūkst 0+ un A+ asins grupas asinis. Lai steigšus atjaunotu krājumu un tādējādi varētu palīdzēt visiem grūtībās nonākušajiem slimniekiem, VADC aicina iedzīvotājus būt īpaši atsaucīgiem un doties ziedot asinis.
“Šobrīd Latvijas slimnīcās ir ļoti daudzi pacienti, kuri gaida donoru palīdzību. Diemžēl bez asins komponentiem lielāko daļu no viņiem nespēs glābt nedz mūsu gudrie un pieredzējušie mediķi, nedz smalkākās medicīnas iekārtas. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka sabiedrība nav vienaldzīga un turpina ziedot asinis. Labais darbs, ko ikviens vesels cilvēks var paveikt nepilnās desmit minūtēs, sniedz lielu gandarījuma sajūtu ikvienam donoram, jo vienā donācijas reizē katrs no mums palīdz glābt trīs smagi slimu pacientu dzīvības,” akcentē VADC direktore Egita Pole
Lai ziedotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkurai citai personu identificējošai apliecībai, kas satur personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto.
Pirms asins ziedošanas ļoti svarīga ir laba pašsajūta un vēlme palīdzēt grūtībās nonākušiem pacientiem. Pēc reģistrēšanās potenciālajam donoram jāaizpilda neliela anketa, kam seko saruna ar ārstu, temperatūras un asinsspiediena mērījumi, kā arī hemoglobīna pārbaude. Ja visi rādītāji ir labi, tad donors aicināts doties uz asins ziedošanu, kas aizņem aptuveni 30 minūtes.
24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst treknus, asus ēdienus (piemēram, treknu gaļu vai speķi, žāvētu gaļu vai desas, treknas zivis (lasi, siļķes u.c.), treknu sieru, kūkas, čipsus, krējuma saldējumu, ceptas sēnes, daudz riekstu, šokolādi, kakao, majonēzi u.tml., nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus. Pirms procedūras nedrīkst smēķēt. Ja lietoti medikamenti (tajā skaitā antidepresanti) vai ir bijušas saslimšanas, nepieciešams konsultēties ar centra speciālistiem pa bezmaksas tālruni 80000003.
Saskaņā ar Darba likumu donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena, bet pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams arī pievienot ikgadējam atvaļinājumam). Šo atpūtas dienu var izmantot gada laikā pēc asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz piecām šādām dienām kalendārajā gadā, ja puses nav vienojušās citādi vai, piemēram, darba koplīgumā noteikušas lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu.
Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi – donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati.
- Pārsla Konrāde