Lietderības revīzijā “Vai pašvaldību veiktās darbības nodrošina iedzīvotāju līdzdalību un informētību” Valsts kontrole (VK) sadarbosies ar nodibinājumu “Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”” (“Apeirons”) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultāti, aģentūru LETA informēja VK pārstāvji.
Revīzijas izlasē ietverta Jūrmalas un Rēzeknes pašvaldības, kā arī Ādažu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Kuldīgas, Limbažu, Madonas un Rēzeknes novada pašvaldības.
Kopā ar “Apeironu” tiks aktualizēts jautājums, kādas ir sekas tam, ka pašvaldību lēmumu pieņemšanā netiek nodrošināta iedzīvotāju līdzdalība, savukārt sadarbībā ar RSU Komunikācijas fakultātes studentiem tiks vērtēts, cik efektīvi pašvaldības piedāvā iedzīvotājiem iesaistīties līdzdalībā.
Kā norāda VK, iedzīvotāju līdzdalība nodrošina izsvērtu un kvalitatīvu pašvaldības lēmumu pieņemšanu, kā arī vairo iedzīvotāju uzticību pašvaldībai. Lai noskaidrotu, cik kvalitatīvas ir pašvaldību piedāvātās sadarbības metodes ar iedzīvotājiem un vai tās reāli veicina iedzīvotāju līdzdalību, Valsts kontrole revīzijā vērtēs 11 pašvaldību praksi.
Valsts kontrolieris Rolands Irklis norāda, ka iedzīvotāju bažas par to iespējām ietekmēt pašvaldību darbu bija novērojamas jau pirms administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas, savukārt šobrīd, kad pašvaldību teritorijas ir būtiski palielinātas, cilvēkiem ir vēl sarežģītāk nokļūt pie lēmumu pieņēmējiem, lai paustu savu redzējumu par attīstības jautājumiem un vajadzībām.
“Tādēļ revīzijā vērtēsim pašvaldību praksi iedzīvotāju līdzdalības veicināšanā, veicināsim izpratni par tās nozīmi un kopā ar pašvaldību speciālistiem meklēsim iespējas uzlabojumiem, lai pašvaldības un to iedzīvotāji varētu kļūt par stabiliem partneriem, kuri savstarpēju sarunu rezultātā pieņem izsvērtus un kvalitatīvus lēmumus,” norāda Irklis.
Revīzijā tiks vērtēta iedzīvotāju līdzdalības nodrošināšana pašvaldībās, tiem būtiskos jautājumos un visos labajā praksē paredzētajos iedzīvotāju līdzdalības posmos, kā arī vērtēs pašvaldību darbības, lai panāktu, ka iespējami vairāk iedzīvotāju un dažādas iedzīvotāju grupas uzzina par līdzdalības iespējām un iesaistās līdzdalības procesos.
Tāpat tiks vērtēta pašvaldību nodrošinātā atgriezeniskā saikne par līdzdalības rezultātu, un jauniešu līdzdalības veicināšana.
Kopā ar “Apeironu” tiks vērtēti pašvaldību īstenotie teritorijas labiekārtošanas un infrastruktūras attīstības projekti, lai noteiktu, vai to izstrādē ir nodrošināta cilvēku ar invaliditāti līdzdalība un kādas ir līdzdalības nenodrošināšanas sekas.
Revīziju “Vai pašvaldību veiktās darbības nodrošina iedzīvotāju līdzdalību un informētību” plānots noslēgt 2023.gada februārī.
Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris.
LETA