Kopš ceturtdienas, 27.oktobra, Gulbenes 26. ceļu pārvaldē sākušās diennakts dežūras, lai nepieciešamības gadījumā novērstu pirmā sniega un apledojuma radīto bīstamību uz autoceļiem.
Kopš ceturtdienas, 27.oktobra, Gulbenes 26. ceļu pārvaldē sākušās diennakts dežūras, lai nepieciešamības gadījumā novērstu pirmā sniega un apledojuma radīto bīstamību uz autoceļiem.
Valsts akciju sabiedrības “Vidzemes ceļi” Gulbenes 26. ceļu pārvaldes priekšnieks Kārlis Baumanis informē, ka naktī, kad rajonā uzsnidzis pirmais slapjais sniegs, uz vairākām brauktuvēm kaisīta sāls.
“Lai pirmais sniegs nebūtu dabas stihija, ceļu pārvaldē “kaujas” gatavībā ir divas brauktuvju kaisāmās mašīnas, katru no tām apkalpo divi vadītāji, lai vajadzības gadījumā varētu bez pārtraukuma strādāt visu diennakti, kā arī brīvdienās. Darba kārtībā ir arī divi kaisāmā materiāla iekrāvēji. Mazākas nozīmes autoceļu kaisīšanā iesaistīts vēl vienu kaisītāju ar mazāku jaudu. Ziemai gatavas ir arī vairākas automašīnas, kam iespējams pievienot sniega tīrāmo lāpstu.”
K.Baumanis skaidro, ka bieži esot neizpratne, kāpēc viena brauktuve ziemā tiek notīrīta ātrāk, cita – vēlāk. Rajonā nav neviena ceļa, kas atbilst augstākajai A klasei. To piešķir tām brauktuvēm, pa kurām dienā kursē vairāk nekā 5000 automašīnu.
“Rajonā ir divi ceļi Gulbene – Smiltene un Gulbene – Balvi, kas atbilst A1 klasei. Tas nozīmē, ka šīs brauktuves no snigšanas beigām līdz slīdamības iestāšanās brīdim jānokaisa četru stundu laikā. 26. ceļu pārvaldes apkalpes zonā tie ir apmēram 57 kilometri,” stāsta K.Baumanis. B kategorijai atbilst šosejas Gulbene – Madona, Sinole – Zeltiņi – Silakrogs un Gulbene – Stāķi. Šīs brauktuves jānokaisa sešu stundu laikā pēc snigšanas beigām. Lielākā daļa ceļu rajonā atbilst C kategorijai. Uz šīm brauktuvēm sniega sega jānotīra 18 stundās. Rajonā 57 kilometru kopgarumā ir arī D kategorijas brauktuves, kuras ceļu uzturētāji tīrīs vismaz četras reizes sezonā, kā arī tad, ja tās kļūs absolūti neizbraucamas. Pārvaldes vadītājs bilst, ka rajonā A kategorijas ceļi maz atšķiras no B kategorijas ceļiem, jo to tīrīšanai ziemā izmanto vienu un to pašu tehniku, tāpēc darba kvalitātē ir maz atšķirību. Galvenais princips, ko ceļinieki sola šoziem ievērot, ir pirmām kārtām notīrīt un kaisīt augstākās kategorijas ceļus.
Gatavojoties ziemas sezonai, ir sagatavotas 620 tonnas sāls, kā arī smilts – sāls maisījums un smilts apmēram 1000 kubikmetru.
Pārvaldes priekšnieks dežurantu salīdzina ar hokeja tiesnesi, kam, atrodoties dažādos skatpunktos, jāredz, kur sniega tīrīšanas tehnika konkrētajā brīdī ir visvairāk vajadzīga.