Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā ar jauno gadu ģimenes ārstu netrūks, projekta gaitā turpina uzlabot materiāltehnisko nodrošinājumu

Ģimenes ārstes Daces Mūrnieces praksē ārstniecības procesa nodrošināšanai ir iegādāts jauns ledusskapis, kurā tiek glabātas vakcīnas. Foto: Gatis Bogdanovs.

Gulbenes novadā nodrošinājums ar ģimenes ārstiem no nākamā gada 2.janvāra būs labs, jo darbu uzsāks ģimenes ārste Rankā, kuras šobrīd tur pietrūkst. Par to “Dzirksteli” informē Gulbenes novada pašvaldības sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka no janvāra Rankā sāks strādāt ģimenes ārste Baiba Baķe no Jelgavas.

“Dzīves takas iezīmē mūsu otras pusītes. Jaunpiebalgā, kas ir blakus Rankai, ir mana vīra dzimtas saknes. Mēs esam pārvākušies uz vīra vecvecāku māju, līdz ar to tuvākā apkārtnē tika skatītas darba iespējas. Izrādījās, ka Ranka ir noilgojusies pēc daktera, un tā sanāk, ka darbavieta man būs Gulbenes novadā,” “Dzirkstelei” stāsta B.Baķe.

B.Baķes ģimenes ārsta prakse atradīsies Rankas doktorāta telpās. Prakses vieta jau ir iekārtota, un 3.janvārī notiks prakses svinīga atklāšana. Tiem, kas vēlēsies B.Baķi par savu ģimenes ārstu, būs jāpārreģistrējas no esošā ģimenes ārsta. “Saprotu, ka daļai Rankas cilvēku ģimenes ārsti ir Gulbenē vai kādā pagastā blakus. Līdz šim man bija ļoti liela prakse Jelgavā – 3500 pacientu,” stāsta B.Baķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja nepilda vienošanos, nauda jāatgriež

Pašvaldība turpina arī ar stipendijām atbalstīt topošos mediķus. Stipendijas piešķiršanas mērķis ir sekmēt kvalificētu speciālistu piesaisti Gulbenes novadam intelektuālā potenciāla palielināšanai, tā nodrošinot pašvaldību un tās iestādes ar augsti kvalificētiem speciālistiem.

“Tagad maksājam vēl vienam ģimenes ārstam, kurš ir rezidentūrā, un maksājam pieciem ārstu palīgiem, kuri pēc studijām savas darba gaitas turpinās sociālās aprūpes centros mūsu novadā. Ja pašvaldība maksā stipendiju, tad viņiem (ārstiem – red.) jānostrādā mūsu novadā vismaz pieci gadi. Ja nepilda vienošanos, un tāds gadījums arī ir bijis, tad nauda pašvaldībai ir jāatgriež. Pašvaldība arī turpinās ar šādām stipendijām atbalstīt topošos mediķus, jo redzam, ka, maksājot pašvaldības stipendijas, ir atdeve, un tā mēs piesaistām speciālistus. Esmu priecīgs, ka mediķi atgriežas strādāt mūsu novadā,” saka J.Antaņevičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes ģimenes ārste Līga Virziņa arī saņēma pašvaldības stipendiju. “Stipendiju saņēmu, kamēr biju aktīvā studiju procesā. Pieteicos stipendijai 6.kursā, jo biju dzirdējusi par šo iespēju. Kad piedzima pirmais bērns, nolēmu, ka būšu ģimenes ārste. Nosacījumi – pieci gadi pēc rezidentūras beigām jāstrādā Gulbenes novadā par ģimenes ārsti. Nu jau sešus mēnešus pildu šo nosacījumu,” saka L.Virziņa.

Viņa atzīst, ka šī stipendija bija materiāls atbalsts brīdī, kamēr dzīvojusi Rīgā, un pēc tam rezidentūras laikā, kad braukājusi pa pilsētām. “Tiešām bija noderīgi, jo bija jāsedz visi maksājumi, transports. Darba uzsākšanā atbalsta nebija,” saka L.Virziņa.

Projektā – četras prakses

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novada pašvaldība arī īsteno īpašu projektu, kurā tiek uzlabota veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība četrās Gulbenes novada lauku teritorijā esošajās ģimenes ārstu praksēs. Septembrī Gulbenes novada pašvaldība noslēdza līgumu par ģeneratora iegādi Daces Mūrnieces ģimenes ārsta praksei Tirzas pagastā, lai elektrība un tehniskais nodrošinājums būtu pieejams arī brīžos, kad strāvas piegāde pārtraukta vai nav sasniedzama. Līgums par medicīnisko ledusskapju iegādi noslēgts Līgas Vebruāles ģimenes ārsta praksei Jaungulbenes pagastā, Baibas Mezītes ģimenes ārsta praksei Lizuma pagastā un D.Mūrnieces ģimenes ārsta praksei Tirzas pagastā.

B.Mezītes ārsta praksē atzīst, ka vecais ledusskapis bija mazs un savu laiku nokalpojis, tāpēc ir gandarījums, ka tagad ir jauns, jo tā ir viena no nepieciešamībām praksē, lai būtu, kur glabāt vakcīnas.

Tirzas ģimenes ārste Dace Mūrniece “Dzirkstelei” stāsta, ka ģeneratora vēl nav, bet ledusskapis gan ir. “Lieliska manta!” uzsver ārste. “Kas attiecas uz veco ledusskapi, tad mums kā vairumam ārstniecības iestāžu bija parastais sadzīves ledusskapis, un tie nav droši, tie nesignalizē par to, ka tiem pazeminās temperatūra, nav uzraugāmi no attāluma un temperatūras režīms ir daudz svārstīgāks.” Savukārt runājot par ģeneratora nepieciešamību, D.Mūrniece atzīst: “Man taču aizgāja bojā vakcīnas! Bija elektrības atslēgums, un pēc vētras vispār bija kritiski. Pārvadāt vakcīnas ar somām uz kaimiņiem – tas arī ir gana muļķīgi,” saka ārste. Šis nav vienīgais projekts, kurš realizēts ar pašvaldības līdzfinansējumu. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka 2020.gadā Gulbenes novadā notika ģimenes ārstu prakšu labiekārtošana. “Iepriekšējais projekts bija telpu remonts,” saka D.Mūrniece. Toreiz tika uzlabota pakalpojumu pieejamība un kvalitāte sešās ģimenes ārstu praksēs: L.Vebruāles Jaungulbenes pagastā, Sandras Miķelsones Lejasciema pagastā, Intas Luguzes Litenes pagastā, B.Mezītes Lizuma pagastā, D.Mūrnieces Tirzas pagastā un Jāņa Seļicka Stāmerienas pagastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Septembrī Gulbenes novada pašvaldība izsludināja iepirkumu gaisa kondicionieru piegādei un montāžai. Gaisa kondicionierus plānots uzstādīt L.Vebruāles, S.Miķelsones ģimenes ārsta praksē Lejasciema pagastā un B.Mezītes ģimenes ārsta praksē Lizuma pagastā.

J.Antaņevičs skaidro, ka projektā ir iesaistītas četras ģimenes ārstu prakses, jo projekta nosacījumi paredz infrastruktūras un tehniskā nodrošinājuma uzlabošanu tikai lauku teritoriju ģimenes ārstu praksēs, pilsēta nepiedalās. Kad projekts tika gatavots, Rankā vēl nebija ģimenes ārsta prakses, tā tur būs no nākamā gada 2.janvāra, līdz ar to arī ir četras ārstu prakses. “Pašreiz, cik ir bijuši projekti saistībā ar ārstu praksēm, tie paredzēti lauku reģioniem. Tādi ir Eiropas nosacījumi,” skaidro J.Antaņevičs.

Ievērojot projekta īstenošanas grafiku, infrastruktūras un tehniskā nodrošinājuma uzlabošana četrās Gulbenes novada lauku teritorijā esošajās ģimenes ārstu praksēs tiks īstenota ne vēlāk kā līdz 2023.gada septembrim. Kopējās plānotās attiecināmās izmaksas – 22 094,65 eiro, ERAF finansējums – 85 % jeb 18 780,45 eiro, valsts budžeta finansējums – 9 % jeb 1988,52 eiro, pašvaldības līdzfinansējums – 6 % jeb 1 325,68 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Inita Savicka

Uzziņai

Gulbenes novada pašvaldība stipendiātam piešķir stipendiju 80 procentu apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Pretendents slēdz līgumu ar pašvaldību. Pašvaldība maksā stipendiātam stipendiju reizi mēnesī 10 mēnešus gadā – no septembra līdz jūnijam. Pēc sekmīgas studiju pabeigšanas un attiecīgas specialitātes iegūšanas stipendiātam ir pienākums iegūtajā specialitātē pašvaldības iestādēs nostrādāt piecus gadus. Stipendiātam, kurš apguvis 1.līmeņa augstākās izglītības profesionālo studiju programmu medicīnas jomā, ir pienākums iegūtajā specialitātē pašvaldības iestādēs nostrādāt trīs gadus. Minētajos termiņos neieskaita grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma laiku.

Avots: Gulbenes novada pašvaldība

Foto: “Unsplash”

Fakti

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (3)

  1. Kāpēc projekti tikai lauku prakšu uzlabošanai? Pilsētā ārstiem kondiškas nevajag?

    2
    8
  2. Dakterei Jansonei trešai mazākais pacientu skaits,bet uz pierakstu rindas ir milzīgas,kāpēc?

    4
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.