Nesen viesojos Tartu (Dienvidigaunija) un šoreiz gribu jums parādīt Tartu alternatīvo pusi, kā arī uzzināt kādu Tartu īpašo stāstu. Šī pilsēta atrodas vien aptuveni 107 km no Alūksnes un tā ir brīnišķīga iespēja pabūt citā valstī neceļojot nemaz tik tālu.
Tartu ir pilsēta pie upes, saukta arī par Atēnām Emajegi upes krastos. Emajegi purvainajā apvidū, kur tagadējās Tartu pilsētas vietā izveidojušies smilšainie pauguri atviegloja upes šķērsošanu, apdzīvota apmetne tapa jau pirms vairākiem gadsimtiem. Rakstiskie avoti liecina, ka Tartu ir senākā pilsēta Baltijā.
Tas, kas uzreiz nāk prātā, iedomājoties Tartu, ir universitāte. Zviedru laikā Tartu pilsētā tika nodibināta pirmā universitāte, kuru šodien pazīst kā Tartu Universitāti. Te ir arī ģimeņu un skolēnu iecienītais AHHAA zinātnes centrs, taču vēl ir daudz īpašu vietu. Reportāžā – dažas no tām, kas varbūt kādu iedvesmos ziemas ekskursijai Tartu.
Starp citu, latvieši nereti mēdz teikt, ka igauņi ir lēni, bet arī igauņiem ir savs teiciens par latviešiem – latviešiem ir seši kājas pirksti. Biju dzirdējusi šo nostāstu, bet nekad nesapratu, kāpēc tas radies, līdz beidzot uzzināju skaidrojumu. Saīsinājumā Latvija ir LV, un LV ir arī saīsinājums vārdiem “lisa varvas”, kas tulkojumā no igauņu valodas nozīmē – papildu kājas pirksts. Izrādās, arī uz mašīnu numurzīmēm burtus LV igauņi tulko kā “lisa varvas”.
– Diāna Lozko