Latvijā lielāko graudaugu platību – 448 tūkstošus hektāru (2022. gada dati) – aizņem ziemas kviešu sējumi, kas ir viena no dārgākajām kultūrām, runājot par nepieciešamo fungicīdu lietošanu dažādu slimību ierobežošanā tajos. Lai saimnieki spētu pieņemt ekonomiski izdevīgāko lēmumu par fungicīdu lietošanas nepieciešamību, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vadībā tapusi internetā pieejama ziemas kviešu lapu un vārpu slimību ierobežošanas atbalsta sistēma www.veselaugs.lv. Sistēmas lietošanā būtiska ir datu uzkrāšana, ko īstenot palīdz meteostacijas, kas uzstādītas iespējami tuvu kviešu laukiem.
Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Meteostacijas būtiski pieslēgt līdz aprīļa sākumam, jodatiem tajās jābūt uzkrātiem par pēdējām 28 dienām. Ja tas ir izdarīts, tad maija sākumā, kad sākas ziemas kviešu stiebrošana, šos datus jau varēs praktiski izmantot slimību riska izvērtēšanai. Kā izmēģinājumos, tā programmas testēšanas laikā pierādījās, ka tieši meteoroloģiskajiem apstākļiem ir vislielākā ietekme uz slimību izplatību. Tādēļ aicinu saimniekus vietnē veselsaugs.lv izveidot kontu un pieslēgt savas meteostacijas, vai arī brīvi izvēlēties sev tuvāko meteostaciju.”
Projekta ietvaros četru gadu laikā atbalsta sistēmas izveidei iekārtoti seši dažādi lauka izmēģinājumi un veikti trīs slimību monitoringi, 15 ziemas kviešu šķirnes vērtējot no slimību viedokļa visā to veģetācijas periodā. Dažādos kviešu audzēšanas intensitātes līmeņos veikti arī siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas mērījumi. Jauno programmu 2022. gada sezonā testēja 14 saimniecībās visā Latvijā.
Lai varētu saņemt informāciju par slimību risku izvērtējumu www.veselsaugs.lv sistēmā, jāveic 7 soļi: jānosaka kviešu attīstības fāze un kviešu attīstības etaps, jāatrod kartē sev tuvākā meteostacija vai sistēmai jāpievieno sava meteostacija, jāatzīmē fungicīda lietojums, priekšaugs, augsnes apstrādes veids un kviešu šķirne.
Jaunā programma lauksaimniekiem pieejama bez maksas, – to var lietot gan reģistrēti, gan nereģistrēti lietotāji. Ziemas kviešu audzētāji, izmantojot programmas www.veselsaugs.lv atbalstu, var plānot efektīvāku resursu izmantošanu un novērtēt ekonomiskos ieguvumus, pamatoti lietojot fungicīdus ziemas kviešu sējumos.
Elvis Lazdiņš, z/s “Lazdiņi” agronoms: “Skaidrs, ka šī programma bija nepieciešama jau sen, – šķirnes un meteoroloģiskie apstākļi katru gadu mainās, nepieciešams datu pienesums, lai tie būtu objektīvi. Bez meteostacijas jau šobŗīd lauksaimniecībā strādāt vairs nedrīkst, piemēram, smidzināšana balstās tikai uz meteodatiem. Katru pavasari visiem ir jautājums, kad sākt kaisīt mēslojumu? Atbilde – tikai tad, kad augsnes vidējā temperatūra piecas dienas ir pieci grādi, ko var noteikt tikai pēc meteostacijas datiem. Es pēdējos piecus gadus tikai tā strādāju.”
Atbalsta sistēmas izveidē LLKC sadarbojies ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Lauksaimniecības, Informācijas tehnoloģiju, Vides un būvzinātņu fakultāti, kā arī augu aizsardzības zinātnisko institūtu “Agrihorts”, AREI Stendes pētniecības centru, LPKS “Latraps”, SIA “AKPC”, SIA “PS Līdums”, z/s “Sniedzes”.