Tāpat kā visi citi (kopā 21 objekts) Jaungulbenes muižas arhitektūras pieminekļi, arī “Vešas māja” no šī gada 1.janvāra ir valsts nozīmes piemineklis. Par to “Dzirksteli” informē Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas valsts inspektore Sandra Ziediņa.
Priecīgo vēsti, ka tagad Jaungulbenes vēsturiskais namiņš (“Vešas māja”- red.) iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, sociālajos tīklos publiskojusi Daina Ozola, kura saviem spēkiem cenšas padarīt tūristiem un arī vietējiem iedzīvotājiem saistošu šo vietu.
Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Ilze Liekniņa “Dzirkstelei” stāsta, ka pirms tam “Vešas māja” bija kā vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā 1998.gadā. “Pagājušajā gadā notikusi pieminekļu saraksta pārskatīšana, un tagad visām Jaungulbenes muižas apbūves ēkām ir valsts nozīmes statuss,” saka I.Liekniņa.
Viņa skaidro, ka saskaņā ar likuma „Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 21. pantu kultūras pieminekļi konservējami, restaurējami un remontējami tikai ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes rakstveida atļauju un tās kontrolē. Savukārt atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 720 “Kultūras pieminekļu uzskaites, aizsardzības, izmantošanas un restaurācijas noteikumi” 26.punktam, lai koptu un uzturētu kultūras pieminekli, kā arī veiktu citu saimniecisku darbību, izmantojot oriģinālam atbilstošus materiālus un tehnoloģiju un nepārveidojot kultūras pieminekli, kā arī negatīvi neietekmējot tā vidi un nesamazinot pieminekļa kultūrvēsturisko vērtību, pārvaldes atļauja nav nepieciešama.
D.Ozola “Dzirkstelei” atzīst, ka tagad, kad “Vešas māja” ir valsts nozīmes piemineklis, ir iespēja pretendēt uz finansējumu no Valsts kultūrkapitāla fonda, piemēram, jumta remontam. Viņa stāsta, ka arī šogad Jaungulbenes vēsturiskajā namiņā gaidāmi jaunumi, proti, šogad 19.gadsimts “satiksies” ar 21.gadsimtu. Namiņa iekštelpas būs izgaismotas ar svecēm un lampu virtenēm, kas arī simbolizē 19. un 21.gadsimtu. “Suvenīru veikalā varēs iegādāties sveces, kas simbolizē 19.gadsimtu,” stāsta D.Ozola.
Kas tur priecīgs?
Ziniet, es iesaku Dainas kundzei nedaudz pakonsultēties ar kādu un sākt veidot namiņā gaumīgāku iekārtojumu. Lētās lampiņas nudien nepadara šo vietu pievilcīgāku. Ne vienmēr vairāk un raibāk ir labāk. Lai veicas darbos!
No vienas puses- prieks, ka Jaungulbenē ir šis vēsturiskais namiņš, no otras puses.. dažreiz kauns kādu vest garām, jo apkārt namiņam viss ir raibu raibs un nepievilcīgs.
Tiešām ziņa nav laba. Ja neiegūst finansējumu no KKF tad,kas uzņemsies atbildību? Pašvaldībai naudas nav.
Par bezgaumību piekrītu. Muzeja vadītāja šķiet tik vēsturiski pārņemta,bet neizprot vēsturisko aksesuāru,apģērbu gaumi. Vācu baroneses neģērbās atlasā.
Tās tiešām ir šausmas. Uz akas bedres taisīt āra terasi. Vēl izīrēt.
Plastmasas puķes un tās šausmīgās lampiņas. Kauns iet garām.
Bet par uzcītību, tiešām prieks. Lai daudz naudas turpmākai attīstībai!
Ka tik kadu noriet👍Ļoti skaists namiņš, uzreiz manāms ka kāds tur darbojas un garambraucot rodas vēlme piestāt paskatīties kas tad tur ir 🥳
Tā nav “noriešana”. Neviens nav apvainots, ir tikai izteikti savi viedokļi. Pieklājīgi.
Nekā slikta,tikai jānovāc krāsainās lentītes, plastmasas puķes un lampiņas? Plastmass nepiestāv .
Lasot visus šos komentārus, sāku neaudz aizdomāties.
Lētās lampiņas – vai tad citur arī nav izgaismoti objekti ar virtenēm ?
Kleitas ne tādas – te jau nav runa par audumu, bet gan par to, lai parādītu vispār tērpus.
Plasmasu ziedi ( podos pie muzeja ir īstās rozes sastādītas.) Vispār jau pašā pilī arī bija mākslīgie ziedi. Un cik izmaksātu visu laiku mainīt īstos ziedus ?
Es uzkausu Jūsu komentārus.