“Pasūtīju piecus “berkubus” (sabērts, nevis sakrāmēts kubikmetrs – red.) malkas. Atveda malku, kura bija krustām šķērsām. Kad sakārtojām, realitātē tur varbūt vairs bija puse no prasītā daudzuma,” “Dzirkstelei” stāsta gulbeniete Ilona Deksne. Viņa aicina laikrakstu noskaidrot, kā citreiz nodrošināties, lai šāda situācija neatkārtotos.
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” saka: “Standarta malka ir trīsmetrīgā. Tas skaitās malkas sortiments, kas atbilst noteikta standarta kritērijiem. Kā tālāk malku sazāģē, kā sakrauj, cik blīvi to dara, tas jau ir pašu ziņā. Malkai mēdz būt divu veidu mērvienības. Tā saucamais “berkubs” un sters. Vai cita mērvienība – kubikmetrs jeb blīvā koksne bez gaisa. Ja malku pasūta un ved, lai nebūtu strīdu par pievedamo kubikmetru daudzumu, jebkurai krautnei (tā var būt, piemēram, mašīnas piekabe) pa diagonāli samēra, cik pretī ir blīvais krāvums un cik tukšums. Tādējādi iegūst koeficientu. Tas ir 0,6 vai 0,5, vai pat mazāk. Bet “berkubi” ir malkas daudzums, kas ietilpst, piemēram, kravas kastē. Ja krāvuma malku kāds mazliet piekārto, tad tā stāv blīvāk. Ja neviens neko nepiekārto, bet ļauj malkai vienkārši sabirt, tad ir tā. Un sabirt, izretināties var dažādi. Nav īsti metodikas sabirušai malkai. Tikai pēc tam sakraujot var saprast, cik tad tur īsti tās malkas ir. Bet “berkubs” ir “berkubs”. Haotiski sabirusi malka arī ir “berkubs”. Un apstrīdēt tur neko nevar. Ja “berkubu” pasūtītājs pieņem, tad viss. Tas ir tāpat kā ar maizi, kuru var izcept ļoti porainu. Kas interesēs pircēju – maizes svars vai kukulītis kā tāds? Tad jārunā par svaru, ja ir pretenzijas. Malkai svaru ietekmē mitrums. Tā ka “berkubs” ir tas, kā uz to ar aci paskatās.”
Uzziņa
Beramais kubikmetrs jeb “berkubs” ir telpas kubikmetrs, kas ir nevis kārtīgi aizkrāmēts ar malku, bet sabērts. Vidēji vienā “berkubā” ir aptuveni 0,6 steri koksnes vai pārrēķinot vien aptuveni 0,42 m3 koksnes.
Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumu Nr. 812 “Oficiālās statistikas veidlapu paraugu apstiprināšanas un veidlapu aizpildīšanas un iesniegšanas noteikumu” pielikumā “Pārskats par enerģētisko resursu iegādi un izlietošanu” atrodama informācija:
• viens sters malkas ir 0,65 m3 (ciešmetri);
• 1 m3 = 2,5 beramie m3;
• 1 m3 svars (mitrums 40 %) = 0,625–0,75 t;
• 1 beramā m3 svars = 280 kg.
No tā izriet, ka 1 m3 koksnes atbilst 1,54 steriem jeb 2,5 “berkubiem”. Līdz ar to 1 “berkubs” atbilst 0,62 steriem vai 0,42 m3 koksnes.
Tādas mērvienības, berkubs , vispār nav. Savos 70-it gados tāds nav dzirdēts. Ir kubikmetrs, ir sters. Berkubs ir ,,mērvienība,, ar ko apčakarēt muļķus. Ir tādi varianti dzirdēti. Pasūta kaut kādus 10-it berkubus, samaksā to pašu cik kub.metrs un sūkstās, mani apčakarēja jo es taču pasūtiju desmit bet atveda labi ja pusi.
Realitātē 1ber=0.35 tīras koksnes.bez šķirbānLV noteikts standarts.Ja gribas 1kub-jāpērk 3ber kub.
Pirms pērkat malku apskatiet sludinājumos cik maksā 1 kubikmetrs malkas un tad salīdziniet cik maksā berkubos, vai sters malkas. Berkubs un sters cenas ziņā nevar būt lielāks par viena kubikmetra cenu
Sludinājumos vieni BERKUBI.Beidzat muļķot tautu.
Protams kad māna cilvēkus.un pat ļoti.izseviķi vecus cilvēkus.
Jā tā ir ,tagad viss ir tik dārgi pat ar malku šmauc cilvēkus.Aferisti.
Vajadzētu tos malkas pārdevējus gan godīgos, gan šmaucējus kādā sarakstā salikt ar iespēju rakstīt komentarus un atsauksmes. Te jau par dažiem vietējiem malkas tirgotājiem visādi nostāsti dzirdēti.
Labi, cieš sevišķi pensionari, tirgotajiem kauns.
No pieredzes, berkubs ir vienīgais veids kā nevar apkrāpt. Kā sabira tā ir. Jāskatās uz cenu, jārēķina. Un tas ir viss!
Ļapers jau mums ir Gulbenes čakarīgākais pārdevējs, ne savu pārdod un par kosmosu. Pārējie +/- Prasiet kādu papīru pretī par preci, jo ja pērkat no pagrīdes, tad ar kaut ko arī jārēķinās.
Sen jau malku pērku blakus rajonos. Gulbenes novadā pirkt ..nu nav nopietni..māna bieži un atsauksmes sliktas.