XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII deju svētku dalībnieku gājiens “Novadu dižošanās” pa Rīgas ielām notiks 2.jūlijā. Gājienam, kas ir neatņemama svētku tradīcijas sastāvdaļa, dots nosaukums “Novadu dižošanās”.
Gulbenes novada Kultūras pārvaldes vadītāja vietniece amatiermākslā Ieva Mūrmane “Dzirkstelei” stāsta, ka gājiena darba grupu pārstāv Sandra Dikmane, Sandra Zuša un Laima Šmite-Ūdre.
Unikāla Latvijas kontekstā
S.Dikmane laikrakstam stāsta, ka dziesmu svētku rīkotāju koncepts svētku gājienam šogad ir “Novadu dižošanās” – gājiens kā plūsma, kā upe, kurā katrs novads prezentē sevi ar kādu īpašu savu kultūrvēstures vērtību. Būtisks nosacījums – izvēlēties kultūras vērtību, kas turpinās mūsdienās un ir unikāla Latvijas kontekstā.
“Darba grupā vienojāmies, ka mūsu novada īpašās vērtības ir mākslinieka Jūlija Madernieka izteiksmīgie raksti, diriģentu brāļu Imanta un Gido izcilais devums kora dziedāšanas tradīcijas attīstībai un ilggadējā deju kolektīvu vadītāja Kārļa Venta radītie deju soļi. Ņemot vērā, ka gājienā novadam sevi jāprezentē gan vizuāli, gan saturiski, tad izlēmām, ka gājiena vizuālais noformējumā tiks ietverti Madernieka ornamenti, bet par brāļu Kokaru un Kārļa Venta radītajām vērtībām tiks sagatavots stāstījums, kuru translēs televīzijā,” stāsta S.Dikmane.
Šobrīd ir izveidoti pagastu uzraksti vienotā stilā, turpinās darbs, lai izgatavotu kultūrzīmes Gulbenes novada gājiena ievadam. Māksliniece Valentīna Brūniņa digitalizē Madernieka ornamentus, lai tos varētu nodrukāt uz vairogiem.
“Esam vienojušies par vienotu stilu gājiena dalībnieku apģērbam – tas būs vai nu tautas tērps, vai mūsdienīgs linu tērps, kuru papildinās aksesuāri ar Madernieka ornamentiem. Mākslas skolā ir iegādāta moderna auduma apdrukas iekārta, esam iemācījušies ar to strādāt un vēlamies piešķirt gājiena dalībnieku tērpiem īpašu odziņu – veidosim jostas vai somiņas ar Madernieka ornamentiem,” atklāj S.Dikmane.
Dizaina projekts ar vislielāko skatītāju skaitu
“Katrs liela mēroga projekts ir izaicinājums, jo īpaši tad, kad tas notiek visas Latvijas mērogā. Dziesmu svētku gājiens būtībā ir dizaina projekts ar vislielāko skatītāju skaitu, kāds Latvijā iespējams. Es veidoju Gulbenes gājiena konceptus jau no 2008.gada. Esmu uzkrājusi pieredzi, kas strādā, kas ne visai. Esmu sapratusi mērogus, kādā jāveido noformējums. Būtiski arī, cik smagi ir nesamie elementi. Šoreiz šķiet, ka darbi ir labi saplānoti, Kultūras pārvalde un novada vadība ir akceptējušas manus ieteikumus un priekšlikumus, visam ir atrasts finansējums. Esmu pagodināta, ka man ir dota iespēja savas zināšanas un mīlestību pret Madernieka ornamentu pielietot tik radošā projektā! Ceru, ka mums izdosies pārsteigt gājiena skatītājus ar atšķirīgu, krāšņu kultūrzīmi, kura ir svarīga mūsdienu dizainā un ietver sevī neatklātu potenciālu. Kā zināms, starptautiskais mākslas festivāls “Divi Jūliji” notiks arī šogad. Tas ir ieguvis daudz cienītāju un interesentu gan profesionāļu, gan vienkārši mākslas mīļotāju vidū tuvu un tālu un piešķīris Gulbenes novadam īpašu krāsu niansi,” uzsver S.Dikmane.
I.Mūrmane piebilst, ka svētku gājienā dosies aptuveni 580 svētku dalībnieki, 30 teātru dalībnieki, 6 pārstāvji no pašvaldības, 6 darba grupas pārstāvji.
#SIF_MAF2023
Sādžinieki viennozīmīgi pārsteigs visu Latvāniju! 😁
Vai tie Jūliji jau nav par daudz???
Tik dodat (nodokļu maksātāju) naudu, Jums arī brokastu olas apdrukās ar rakstiem. Tiesa – Madarnieka.
Sniegpārsliņu novads… tas tiešām visus pārsteigs šajā karstajā vasarā :))
Pilnīgi garām! Vai tiešām, neko labāku nevarēja izdomāt!!!
Manuprāt ļoti skaisti. Vai Jums kādam ir citi piedāvājumi?
Blàvi,neizteiksmìgi,ja,kàdu intresè mans viedoklis.
Man ļoti patīk,Gaumīgi.
Lai izteiktu viedokli,vēlams būt bez psihiskām novirzēm.
Ļoti krāšņa kultūrzīme…:)))