Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbeniete ievēro gliemezi, kuram taustekļu vietā – kāpurs

Foto: no privātā arhīva.

Pārsteidzošu un nepatīkamu radību savā dārzā ir pamanījusi gulbeniete Iveta. Viņa ievērojusi gliemezi, kuram radziņu vietā lokās kāpurs. Ir meklējusi atbildes, ko tas nozīmē. Sapratusi, ka šādi gliemeži, rāpojot pa zemeņu vagām, tās apskādē divtik.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja kāds garnadzis manā dārzā čiepj un ēd nemazgātas zemenes, tad – pats vainīgs,” teic Iveta un ar “Dzirksteles” starpniecību rosina arī citus dārzu īpašniekus pavērot un apkarot savos dārzos gliemežus, kuri var ievazāt šādu sērgu.

Meklējot informāciju, “Dzirkstele” Latvijas Vides aizsardzības fonda mājaslapā, kuru atbalsta Latvijas Dabas fonds, atrada, ka šo kāpuru zinātniski sauc par gliemežu trematodi (sūcējtārpu klases parazītisks tārps). Tie, kas sēž gliemeža taustekļos jeb radziņu vietā, nav pieauguši tārpi, bet gan kāpuri, turklāt nevis viens, bet vairāki. Putns apēd tos, tur tie putna gremošanas traktā attīstās līdz galam, sapārojas, sadēj olas, kuras ar putnu fekālijām savukārt nokļūst atkal dabā, kur tās atkal apēd gliemeži – un cikls sākas no jauna. Cīņā pret kaitīgajiem mīkstmiešiem palīdzēs alus vai ābolu sula, ja to izmantos slazdos gliemežu pievilināšanai. Kopā savākušies gliemeži jāsalasa un jāaizvāc agri no rīta.

Gliemeži ir trematodes lentu tārpu starpnieki, kas izraisa bīstamas slimības cilvēkiem un dzīvniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” lūdza komentāru SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” ārstei infektoloģei Ilzei Ābrāmai. Viņa teica: “Augļi un dārzeņi pirms lietošanas ir rūpīgi jāmazgā un arī rokas ir rūpīgi jāmazgā! Tad nekas slikts nevar notikt.”

Ja tomēr cilvēkam ir aizdomas par parazitozi, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta – norāda I.Ābrāma. Cilvēks var arī pats doties uz laboratoriju un pēc savas iniciatīvas veikt noteiktas analīzes. Būtiska pazīme – pie parazitozes ir izmaiņas asinsainā. Tāpat arī neskaidri izsitumi uz ķermeņa, paaugstināta temperatūra, klepus. Klīniskās pazīmes ir specifiskas un katrā konkrētajā gadījumā var būt atšķirīgas. Taču ārstes I.Ābrāmas darba praksē biežāk nākoties saskarties ar pacientu iedomātu parazitozi, kura pēc tam neapstiprinās.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.