Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Stradu pagastā konstatēts šogad Latvijā pirmais Āfrikas cūku mēra gadījums mājas cūkām

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Mājas cūku novietnē Stradu pagastā konstatēts šogad Latvijā pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās 100 cūkas tiks likvidētas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PVD informē, ka ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus šīs zonas.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošība:

  • pie ieejas cūku novietnē jānomaina apavi un jāveic apavu dezinfekciju;
  • darba rīkus, ķerras, spaiņus un citu aprīkojumu, kas tiek izmantots kūtī, nedrīkst izmantot ārpus tās;
  • jānovērš tiešs un netiešs mājas cūku kontakts ar savvaļas dzīvniekiem, tostarp no savvaļas dzīvniekiem jāsargā mājas cūku barība;
  • nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkas nedrīkst barot ar pārtikas produktu pārpalikumiem, zaļbarību (arī piemājas dārzos pļauto zāli) un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem;
  • cūku novietnēs nedrīkst ielaist apmeklētājus;
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas savukārt rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem. Šogad ĀCM konstatēts 239 meža cūkām 23 Latvijas novados.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sevišķi uzmanīgiem jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

Ziņu aģentūra “Leta” informē, ka atbilstoši oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publiskotajai informācijai karantīna ar aizsardzības zonu Stradu un Stāmerienas pagastā noteikta trīs kilometru rādiusā ap ĀCM skarto novietni, savukārt aizsardzības zona noteikta desmit kilometru rādiusā.

Karantīnas laikā aizsardzības zonā cūku turētājiem vai īpašniekiem ir aizliegts pārvietot cūkas ar transportlīdzekļiem pa valsts, pašvaldības un privātiem ceļiem no aizsardzības zonā esošām novietnēm, kur tās tiek turētas, vismaz 15 dienas pēc attiecīgā rīkojuma publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Transportēšanas aizliegums neattiecas uz cūku pārvietošanu novietnes robežās pa novietņu palīgceļiem, kā arī tranzītā pa autoceļiem vai dzelzceļu bez transportlīdzekļa apstāšanās un cūku kravas izkraušanas no ārpus aizsardzības zonas esošas novietnes uz aizsardzības zonā esošu kautuvi tūlītējai nokaušanai ar PVD valsts veterinārā inspektora izsniegtu atļauju.

Vienlaikus transportlīdzekļa īpašniekiem, kas iesaistīti cūku pārvadāšanā noteikts nekavējoties veikt transportlīdzekļu, ekipējuma, kuru izmanto cūku vai citu lauksaimniecības dzīvnieku pārvadāšanai, piesārņoto materiālu dezinfekciju pēc katra pārvadājuma, kā arī nodrošināt, ka transportlīdzeklis, kas tiek izmantots cūku pārvadāšanai, izbrauc no aizsardzības zonas tikai pēc transportlīdzekļa iztīrīšanas, dezinfekcijas un atļaujas saņemšanas no PVD valsts veterinārā inspektora.

Karantīnas laikā uzraudzības zonā cūku turētājiem vai īpašniekiem aizliegts pārvietot cūkas arī ar transportlīdzekļiem pa valsts un privātiem ceļiem, no uzraudzības zonā esošajiem novietnēm, kur tās tiek turētas, vismaz 30 dienas pēc attiecīgā rīkojuma publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus no uzraudzības zonas aizliegts izvest svaigu mājas un savvaļas cūkas gaļu, malto gaļu, gaļas izstrādājumus un gaļas produktus, kas satur savvaļas un/vai mājas cūku gaļu, kas iegūta uzraudzības zonā, izņemot, ja ir saņemta PVD atļauja. Tāpat bez PVD atļaujas cūkgaļu no uzraudzības zonas aizliegts laist pārtikas apritē.

Paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publiskots otrdien.

Karantīnas ierobežojumi ir spēkā līdz brīdim, kad valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors ar rīkojumu tos atceļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 7515 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, 2021.gadā – 448, bet 2022.gadā – 1274 mežacūkām.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.