Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs jau pirms vairākām dienām brīdināja, ka līdz ar spēcīgo atkusni Latvijā paaugstināsies plūdu risks. Gaujā, Daugavā un to sateces upēs, kas ietekmē ūdens līmeni arī Gulbenes novadā, līmenis ir svārstīgs vai pat nedaudz samazinās, tāpēc īpašu plūdu risku šobrīd nav.
Pēc vakar sniegtās informācijas atkušņa ietekmē upēs paaugstinās ūdens līmenis, rietumu daļā pat strauji. Kūst sniegs un ledus, sāk applūst upju palienes. Galvenokārt tas vērojams Ventā un tās pietekās, kā arī Lielupē un tās sateces upēs. Tomēr ilggadējie novērojumi liecina, ka plūdi pie mums parādās krietni vēlāk, kad Aiviekste un Daugava vairs nespēj ņemt pretī lielo ūdens daudzumu.
Laikraksts “Dzirkstele” sazinājās ar litenieti Juriju Prokofjevu, kurš apsaimnieko Sitas un Pededzes palienes pļavas, kurās neizbēgami vairākas reizes gadā ir vērojami lielāki vai mazāki plūdi.
“Pagaidām ūdens tikai svārstās, taču esmu pārliecināts, ka pie mums viss vēl tikai priekšā. Sniega daudzums bija pamatīgs. Tagad tas viss kūst un kaut kur jau tam jāpaliek. No katra meža grāvīša tas ir ceļā uz upi, un līmenis noteikti celsies. Galvenais, kas ietekmē Sitas un Pededzes palienes pļavas, ir laika apstākļi Alūksnes pusē un Igaunijā aiz robežas. Ja tur viss kūst, tad agrāk vai vēlāk tas nonāks pie mums un pļavas kārtējo reizi pārplūdīs. Ja kušana ir strauja, tas pastiprina ūdens celšanās risku, un izskatās, ka tieši tā tas šobrīd notiek. Bet tās jau ir Sitas un Pededzes palienes pļavas – ar to viss ir izteikts,” teica J.Prokofjevs.
Savukārt Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milns laikrakstu informēja, ka Gaujā un Tirzā, kas reizēm rada sarežģījumus plūdu laikā, šobrīd ir bez izmaiņām.
“Neredzu, ka ūdens līmenis celtos. Vakar gan Tirzā novēroju dažus ledus gabalus, kas bija atrauti no krasta, bet ūdens līmeni šobrīd tas neietekmē mūsu teritorijā, nekādu sūdzību nav bijis. Vienīgi gribu brīdināt zemledus makšķerniekus, ka šis laiks noteikti ietekmē jau tā ne visai labo ledus kvalitāti. Daudzi ir iecienījuši mūsu pusē esošos ezerus un upes, tomēr ledus šobrīd nav tāds, lai uz tā varētu atrasties droši,” teica M.Milns.