Pagājušajā gadā Gulbenes novadā reģistrētas 66 laulības, kas ir par 40 laulībām mazāk nekā 2022.gadā. Par to informē Gulbenes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Sandra Zuša.
Dzimtsarakstu nodaļas telpās noslēgta 41 laulība. Ārpus Dzimtsarakstu nodaļas reģistrētas 20 laulības. 13 laulības reģistrētas Stāmerienas pilī vai pils pagalmā, tā joprojām ir viena no iecienītākajām vietām, kur vēlas slēgt laulību, 2 – Rankas muižā, 1 – Litenes tējas namiņā, 1 – “Kantes krogā”, 1 – Jaungulbenes muižas pagalmā, 2 – dzimtas mājās. 2 laulības noslēgtas Velēnas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, 3 – Gulbenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā.
Laulību pagājušajā gadā slēguši 84 Gulbenes novada, 48 – citu pašvaldību iedzīvotāji. Pirmo reizi laulībā stājušies 103 laulātie – 51 vīrietis un 52 sievietes. Otro reizi laulību reģistrējušas 25 personas – 13 vīrieši un 12 sievietes, trešo reizi laulājušās 3 personas – 1 vīrietis un 2 sievietes.
51 gadījumā ģimenes izvēlējušās vīra uzvārdu, 1 gadījumā – sievas, 7 ģimenēs katrs laulātais palicis savā uzvārdā, 7 reizes sievas savam uzvārdam pievienojušas vīra uzvārdu.
Laulības slēdzēju vidējais vecums vīriešiem ir 37 gadi, sievietēm – 35 gadi. Pirmo reizi laulībā stājušos vīriešu vecums ir 34 gadi, sieviešu – 33 gads.
“Līgavas tērpjas baltās, gaišās kleitās, klasiski – viss ir gaišos toņos. Tas nemainās, bet mainās kāzu noformēšanas tendences. Lai paspilgtinātu laulību ceremonijas un kāzu svinību norisi, tiek piedomāts par vienojošiem elementiem un krāsu toņiem. Kāzu ceremonijas ir greznotas gaišos zemes toņos, zilganos, zaļganos toņos un citās nokrāsās, kas pašiem jaunlaulātajiem rada īpašas un pozitīvas sajūtas. Nereti noteiktā krāsu gamma ir pamanāma viesu apģērbā, kas padara šos svētkus vēl krāšņākus,” stāsta S.Zuša.
Gulbenes novadā laulību ceremoniju formāts ir daudzveidīgs: sirsnīgas laulību ceremonijas tikai liecinieku klātbūtnē, mīlīgas kāzu ceremonijas tuvā ģimenes lokā, draugu un radu lokā no 30 līdz 50 viesiem, plašākas viesības pagājušajā gadā bija vērojamas reti. “Tāpat ir bijuši gadījumi, kad jaunais pāris ir pārcēlis laulības ceremonijas datumu vai izteicis vēlmi uz šo mirkli laulību nenoslēgt,” saka S.Zuša.
Viņa ar skaidro, ka no šī gada 1.jūlija būs iespēja noslēgt laulību tikai divatā, bez liecinieku klātbūtnes. “Svarīgi ir tas, ka tieši iesniegums ir iesniegts no 1.jūlija, tad var izvēlēties formātu – ar vai bez lieciniekiem. Ja, piemēram, iesniegums iesniegts janvārī, bet laulību vēlas noslēgt jūlijā, tad uz jauno pāri attiecas vēl noteikums par liecinieku klātbūtni,” stāsta S.Zuša.
Pēc statistikas aprēķiniem aptuveni 50 procenti noslēgto laulību ir šķirtas. Pagājušajā gadā laulības reģistros izdarītas 38 atzīmes par laulības šķiršanu, pamatojoties uz 32 piesūtīto zvērinātu notāru laulības šķiršanas apliecībām un 6 tiesas spriedumiem. “Pārsvarā laulību šķir pie notāra, jo laulātie spēj mierīgi vienoties,” saka S.Zuša.