Svētdiena, 1. februāris
Brigita, Indra, Indars, Indris
weather-icon
+-22° C, vējš 2.3 m/s, Z vēja virziens

Kolektīvu skaits nesarūk

Šajā sezonā Gulbenes novadā darbosies 118 mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi un pulciņi dažādam vecumam un interesēm. Starp tiem daudzu kolektīvu vēsture rakstāma ar divciparu skaitli, bet ir arī jauni, kam šī būs pirmā darba sezona.

Interese par rokdarbiem

“Ir 118 iespējas, kur cilvēki var sevi izpaust, pilnveidot, attīstīt un piepildīt savu brīvo laiku. Šogad pozitīva tendence ir tā, ka vairākos pagastos, piemēram, Tirzā, Stāmerienā, Strados, Staros un citviet ir radusies interese par rokdarbiem, piemēram, par aušanu, adīšanu un citām sievišķīgām nodarbēm. Novadā ir mājturības skolotāji un lietišķās mākslas meistares, kas šos pulciņus vada. Priecājos, ka šīs latviešu tautas patiesās vērtības atkal tiek celtas godā,” saka Gulbenes novada domes galvenā speciāliste kultūras jomā Edīte Siļķēna.

Prioritāte – tautas māksla

Jaunajā sezonā darbosies gan kori un vokālie ansambļi, gan deju kopas un amatierteātri. Darbību turpinās arī interešu pulciņi, piemēram, par arvien populārāku jaunievedumu kļūst līnijdejas. “Protams, ir arī tā, ka dažas deju kopas izbeidz savu darbību, bet to vietā nāk jauni kolektīvi, jo mūsu novada prioritāte tāpat kā visā Latvijā ir tautas mākslas saglabāšana. Tās ir tautiskās dejas, kora dziedāšana, teātra spēlēšana un folkloras kopas, kā arī latviskais kultūras mantojums un amatniecība,” stāsta E.Siļķēna.
Starp kolektīviem novadā joprojām stabilu vietu ieņem teātra māksla. Amatierteātris darbojas gandrīz katrā pagastā. Jauno darba sezonu uzsācis amatierteātris Gulbīša tautas namā. Uz to mudinājusi kultūras iestādes jaunā vadītāja Ilvita Kļaviņa. “Mēs ļoti ceram, ka Jaungulbenes pagastā izdosies izveidot arī jaukto kori, jo Gulbīša tautas nams savulaik bijis Jaungulbenes Dziedāšanas biedrības nams. Kur tad vēl citur jābūt korim, ja ne Jaungulbenē!” saka kultūras speciāliste. Lizumā darbu šajā sezonā uzsāks senioru deju kopa. Tas nozīmē, ka novadā tagad būs divi senioru deju kolektīvi. Tautiskās dejas sāk dejot arī Beļavā. “Cilvēkiem, kuri no Latvijas neaizbrauc, gribas sevi kaut kur iesaistīt, ar kaut ko piepildīt. To es vērtēju pozitīvi,” piebilst E.Siļķēna.

Aktivitāšu netrūks

Novadā katrai mākslinieciskās pašdarbības nozarei būs ikgadējās skate, lai novērtētu katra kolektīva snieguma kvalitāti. Datumi skatēm jau ir zināmi. “2011.gadā visam novadam kopā ir padomā arī liels projekts. Ja tas gūs arī novada domes deputātu apstiprinājumu, tad pirms Līgosvētkiem varētu notikt visa novada mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu plašs pasākums. Protams, būs arī Amatnieku svētki un daudz citu interesantu pasākumu,” stāsta speciāliste.
E.Siļķēna šobrīd strādā pie kultūras iestāžu amatiermākslas kolektīvu vadītāju, speciālistu un koncertmeistaru darba samaksas nolikuma. “Novadā samaksa kolektīvu vadītājiem joprojām ir ļoti dažāda. Arī no Kultūras ministrijas vairs nesaņemam mērķdotācijas. Viss balstās uz pašu pleciem, tāpēc arī esmu izstrādājusi šo nolikumu, jo kolektīvu vadītājam atalgojums ir jāsaņem adekvāti padarītajam. Šobrīd novadā arī visi kultūras darbinieki strādā pie nākamā gada budžeta un pasākumu plāniem,” stāsta E.Siļķēna.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.