Pirmdiena, 15. decembris
Johanna, Hanna, Jana
weather-icon
+3° C, vējš 0.45 m/s, R vēja virziens

Elektrības cenu nākotnē ietekmēs arī AER attīstības plāni

Latvija vienīgā no Baltijas valstīm ir uzņēmusies līdz 2020. gadam palielināt atjaunojamo energoresursu (AER) daļu primāro energoresursu bilancē līdz 40%, kaut ES direktīva pieprasa tikai 20%.

Patlaban AER daļa bez Daugavas HES elektrības bilancē ir mazāk nekā 3%, bet izmaksu ziņā tā pārsniedz 8%. No AER ražotā un obligātā kārtā iepirktā elektroenerģija Latvijā 2010. gadā maksāja vidēji 119 Ls/MWh, savukārt elektrības vidējā tirgus cena Nord Pool biržā, kurai Latvija gatavojas pievienoties šogad, bija 37,25 Ls/MWh. Ekonomikas ministrija (EM) sarēķinājusi, ka atjaunojamo energoresursu (AER) programmas īstenošana cels elektrības cenu caurmēra gala patērētājam par 18 Ls/MWh.

Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss atzīst, ka atsevišķiem lieliem patērētājiem, kuriem rēķinā
galvenā komponente ir elektroenerģija, piemēram, Liepājas metalurgam, AER obligātā iepirkuma
rezultātā elektrības AER izmaksas var pieaugt par gandrīz 50%.

 

Elektroenerģijas ražošanā plānotā atjaunojamo energoresursu daļa 2020. gadā ir 59,8%. Jāņem gan vērā, ka jau pašlaik, pateicoties Daugavas HES kaskādei, AER daļa Latvijas elektroapgādē ir 44,7%, plānotais pieaugums tātad – 15,1%. «Nav daudz, bet gana ambiciozi,» Latvijas AER plānus īsi raksturo ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība).

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.