Novadniece Linda Konone, kura dzīvo Japānā, ir projekta un izstādes “Vairāk kauna nav” koordinatore un māksliniece.
Linda atsaucās “Dzirksteles” aicinājumam pastāstīt vairāk par šo projektu un izstādi, kas šobrīd apskatāma Japānā. Audiovizuālās izstādes – sociāli interaktīva pētījuma “Kauns” projekts un apvienība “Vairāk kauna nav” sākotnēji veidojusies vizuālās mākslas pārstāvjiem, lecot sev neraksturīgā teritorijā – mūzikā un literatūrā – un bezkaunīgi atmetot nemākulības iedomu.
“Piesaistot komponistu, multiinstrumentālistu Oskaru Herliņu, apvienība savu pieeju un kauna atmešanas prakses eksponēs Japānā, kuras kultūru cittautieši, sevišķi amerikāņu antropoloģe Ruta Benedikta, dēvējuši par “kauna kultūru”. Brauciena un izstādes mērķis ir apmainīties zināšanām par kauna un bezkaunības nozīmi kultūrā, galarezultātu vedot un eksponējot Latvijā. “Vairāk kauna nav” audiovizuālais projekts, sociāli interaktīvais pētījums norisinājās Japānas pilsētā Fukuokā no 12. līdz 20.aprīlim un turpināsies Latvijā ar pasākumiem šī gada rudenī,” stāsta Linda.
Projektā piedalās Irēna Andrejeva, Linda Konone, Mārtiņš Zutis, Oskars Herliņš un pētījuma dalībnieki no Fukuokas.
“Projekts notiek Fukuokas mākslinieku “Start up” galerijā, kas ir viena no aktīvākajām galerijām Fukuokas pilsētā. Galerija atrodas telpu kompleksā, sociāli aktīvā centrā, kur regulāri notiek dažādas darbnīcas, lekcijas, pasākumi un citi notikumi. Šī iemesla dēļ galerija tika izvēlēta par šī starpdisciplīnu projekta pētījuma vietu. Pētījuma pamatā ir kauns vai tā neesamība. Šī tēma ir aizsākta pirms 11 gadiem, kad radās kolektīvs “Vairāk kauna nav”. Tagad šī tēma tiek skatīta kultūras un vietas kontekstā, kāda ir kauna loma Latvijas kultūrā, kāda tā ir Japānā,” stāsta Linda.
Japāna kā pētījuma vieta izvēlēta sakarā ar to, ka Japāna tiek saukta par “kauna kultūru”, kā arī kolektīva dalībniece Linda kādu laiku dzīvo Japānā. “Tā kā kauns ir kolektīva “Vairāk kauna nav” pamats, uzskatām, ka pētījums ir nepieciešams gan kā kultūras apmaiņas projekts, gan kā Latvijas kultūras prezentācija Japānā. Pētījums sākās Latvijā, turpinās Japānā un 2024.gada rudenī tiks prezentēts Rīgā kā audiovizuāla izstāde, kurā parādīsies “Vairāk kauna nav” pētījuma rezultāti, kas iegūti Japānā. Svarīga ir projekta interaktīvā daļa, kur projekta, izstādes apmeklētāji dalās ar savām domām par to, kas ir kauns – tās atstājot uz lielformāta materiāla izstādes telpā,” stāsta Linda un piebilst, ka projekta gaitā notika arī audioperformances un komiksu darbnīca.