Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētājs Filips Lastovskis: “Tā ir klaja necieņa pret demokrātiskām vērtībām un pret iedzīvotājiem, kuru labā vietējais medijs strādā.”
“BŪTISKI PĀRKĀPUMI – gan demokrātisko vērtību, gan Latvijas likumu. Pārkāpts Satversmes 100. pants, Vispārējā cilvēktiesību deklarācija, kas ietver cenzūras aizliegumu,” Reģionālo mediju asociācijas vadītāja Ivonna Plaude tā komentē faktu, ka Gulbenes novada pašvaldības administrācijas ēkā ne tikai darbiniekiem iekšējā tīklā, bet arī apmeklētājiem publiskajā Wi-Fi tīklā ir liegta iespēja piekļūt reģionālā laikraksta “Dzirkstele” portālam.
Jau rakstījām, ka šāda prakse bija ieviesta pagājušajā novada domes sasaukumā, kad domi vadīja Normunds Audzišs (ZZS), un turpinās arī tagad, kad domi vada Andis Caunītis (LRA).
Varas līdzsvars apzināti tiek jaukts
“Nelietīga varas izmantošana, varas demonstrēšana rada draudus demokrātiskai sabiedrībai, jo būtisks ir varas līdzsvars, neierobežojot brīvus medijus. Reģionālie laikraksti, vietējie mediji rada varas līdzsvaru reģionos, ar šādu lēmumu gan bijusī, gan esošā dome ir šo līdzsvaru izjaukusi, un tas ir darīts apzināti,” akcentē I.Plaude un aicina politiķus pārtraukt šādu praksi.
Līdzīgu viedokli pauž Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētājs, portāla “Delfi” galvenais redaktors Filips Lastovskis. “Vietējā medija bloķēšana centrālajā pašvaldības ēkā ir klaja necieņa pret demokrātiskām vērtībām, klaja necieņa pret pašvaldības iedzīvotājiem, kuru labā vietējais medijs strādā. Vieni no svarīgākajiem reģionālo mediju uzdevumiem ir veicināt sabiedrības izpratni par apkārt notiekošo un vairot cilvēku piederību vietējām kopienām. Bloķējot piekļuvi medijam, kurā publicēti arī kritiski viedokļi par domes darbu, domes vadība ignorē šo uzdevumu svarīgumu un kavē to izpildi,” saka F.Lastovskis.
Viņš tāpat kā I. Plaude aicina nekavējoties pašvaldību šādu kļūdu novērst un atjaunot pašvaldības darbinieku un apmeklētāju piekļuvi “Dzirksteles” saturam.
Dīvaini, ka kas tāds Latvijā vispār ir iespējams
“Dīvaini, ka kas tāds Latvijā vispār ir iespējams,” “Dzirkstele” saka laikraksta “Ziemeļlatvija” (Valkas un Smiltenes novadi) galvenā redaktore Ingūna Johansone.
Arī viņa uzsver, ka preses ierobežošana, reģionālā portāla pieejamības liegšana demokrātiskā sabiedrībā nav iedomājama. “Šis noteikti ir uztverams ne tikai kā atsevišķu vietējās varas pārstāvju varas demonstrējums, bet demokrātisku normu, vārda brīvības un līdz ar to Satversmes pārkāpums,” turpina I.Johansone.
“Jautājums ir, ko šādā situācijā darīt, ja vietējai varai bailes no kritikas ir tik lielas, ka labs šķiet līdzeklis, kas “normāls” ir tikai un vienīgi totalitārās valstīs? Sūdzēt tiesā vai ziņot Vides un pašvaldību lietu ministrijai, lai organizē izglītojošus kursus un apmāca novada vadītājus par preses lomu? Demokrātija nav iespējama bez neatkarīgiem medijiem, kuros, jā, nav tikai apraksti par skaistiem pasākumiem, bet ir apspriestas problēmas, izteikta kritika. Varai ir jāzina, ko domā cilvēki, tie, kuri par šo varu balsoja. Liegt iespēju lietot vietējo portālu ir arī vājuma pazīme un vienlaicīgi intrigas radīšana, kas, neapšaubāmi, radīs cilvēkos vēl lielāku vēlmi iet un lasīt, ko tad tā ‘”Dzirkstele” tādu raksta, ja vara no tās tā baidās,” komentē I.Johansone.
Savukārt “Alūksnes un Malienas Ziņu” galvenā redaktore Sandra Apine atzīst, ka vairs nekāda rīcība no pašvaldību puses nepārsteidz. “Pašvaldībās notiek reāla konkurence ar mediju, izmantojot visus iespējamos kanālus, kas ir absurdi. Tas ir pretēji tam, ko vismaz mūsu pašvaldība sludina par uzņēmējdarbības atbalstu, jo arī medija uzņēmums īsteno uzņēmējdarbību tāpat kā maizes vai kokmateriālu ražotājs. Šis “Dzirksteles” gadījums faktiski ir reāla tieša medija darbības ierobežošana. Arī portālam “Alūksniešiem. lv” savulaik bija uzlikts liegums no pašvaldības puses. Pašvaldība liedza pašvaldības darbiniekiem pieeju portālam “Alūksniešiem.lv”, jo tika konstatēts, ka pašvaldības darbinieki aktīvi komentē (toreiz komentēšana bija bez reģistrācijas), tādā veidā atklātībā parādījās daudz iekšējo pašvaldības lietu, lēmumu pieņemšanas procesu utt, kas pašvaldību sāka uztraukt. Līdz šim mūsu rīcībā nav nonākusi informācija, ka šobrīd kaut kas būtu ierobežots,” stāsta S.Apine.
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild “Dzirkstele”.
Lai domes darbinieki darba laikā strādā, avīzi var lasīt mājās.
Tad arī lai feisbuku un tiktoku arī skatās mājās. Kāds visam šim ir mērķis?
Un ko dzirkstele labu raksta priekš iedzīvotājiem???? NEKO. Raksti ir pa maksu un bezmaksas rakti ir nekam nederīgi . Kurš iet uz domi lasīt dzirksteli????? Ejat bibliotēka un lasāt uz nebēdu atraduši te problēmu. Domājat par izglītību lai neslēdz skolas un dārziņus ciet nevis par sū….. dzirksteli.
Dzirksteli agrāk bija interesanti lasīt tagad nekā tur interesanta nav vienīgi raksta par tām pilīm par daudz sportu un tie stāsti nebeidzamie nākošo gadu nosūtīšu un tas mūžīgās receptes ka sajaukt salātus ka cept kotleti tas vis līdz riebumam
Pat izglītības iestādei vienai neļāva pasūtīt dzirksteli gudrīši no domes. Dunduri tai dome sēž.
Interesanti sanāk. Domē bloķēta pieeja Dzirkstelei. Pārējie kanāli brīvi piejami. Fantāzija man liek atcerēties dažus skandalozus momentus….. tieši par interneta pielietojumu darba laikā. Bet nez kāpēc tieši Dzirkstele ir traucēklis jūsu gaišajām domām .Dzirkstele galvenokārt domāta Gulbenes novada iedzīvotājiem.Žurnālistika vispār ir diezgan neērta lieta.Sevišķi,ja nepūš stabulē pie varas esošiem cilvēkiem.Jautājums domes “galvai”. Vai tevi tiešām neinteresē,kas notiek novadā,ko cilvēki raksta komentāros. Gan jau,ka arī taisnību. Negribu pieminēt jau nodrāzto tekstu ,ka tu strādā ,lai visiem iedzīvotājiem būtu labāk. Algu saņem no iedzīvotāju iemaksātajiem nodokļiem. Tā vietā iestājusies totāla iedomība. Pat neinteresē,ko mēs ,vienkāršie,arī žurnālisti par jums domā. Vai tas ir normāli?
Tā tāda mazu bērnu darīšana. Nav pieaugušu cilvēku, pilnīgs bērnudārzs.
Cik greiza domāšana, ka nonievā vārda brīvību. Vēl jau ir kas atceras savienotās partijas laikus, kur tiešām neko nevarēja teikt pret valdošo kliķi. Tagad skatos kā greizā spoguļattēlā. Vai tiešām tie paši vēži citā kulītē? Kauns pa visu Latviju. Kur tik maza dūša, ka nevar lasīt arī slikto un no tā izsecināt labo. Un dažu naivums- ja zinās, ka tieši es kritizēju, par to man mīļi galviņu noglaudīs..
Vai komentāru dzēšana nav cenzūra un vārda brīvības ierobežošana? Dzirkstelei arī pārkāpumu pietiek!
Komentāru ievietošanas noteikumi
Portāls “Dzirkstele.lv” neatbild par rakstiem pievienotajiem lasītāju komentāriem, taču aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām, neaizskart personu godu un cieņu.
Aizliegts pievienot komentārā jebkāda veida reklāmu. Komentārs nedrīkst būt neētisks, draudošs, aizskarošs, apmelojošs, neslavu ceļošs, neķītrs, vulgārs, pornogrāfisks, zaimojošs, rasu vai nāciju naidu veicinošs, piedauzīgs. Komentārā nedrīkst ievietot citas personas identitāti vai datus. Komentārā nedrīkst ievietot nepatiesas ziņas un necenzētus vārdus. Komentārs nedrīkst pārkāpt ētikas, humānisma, morāles, tikumības un pieklājības normas; nedrīkst diskreditēt Latvijas valstiskumu un nacionālos simbolus.
Noteikumu neievērošanas gadījumā portālam ir tiesības komentāru dzēst un liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī nepieciešamības gadījumā ziņot tiesībsargājošām iestādēm komentāru autora IP adresi.
Nevajag visu laiku slēpties aiz šitā pentera! Tiek dzēsti neaizskaroši bet nevēlami komentāri. Tajā pašā laikā aizskaroši un naidu kurinoši tiek atstāti.
Dzirksteles gadījumā ir vistīrākā cenzūra! Par vieniem cilvēkiem drīksts liet samazgas, bet par citiem tūlīt izdzēš. Tāpat arī par tautībām.
Ļoti daudz dzirkstelei ir noziedzīgu darbību, un gan jau nāksies likuma priekšā atbildēt.
Vispār dīvaini, ka tādas lietas jāatgādina kādam no malas un nav saprotams uz vietas- par šo absolūti absurdo situāciju. Es varu tikai pabrīnīties, kā mūs tiek pārvaldīt tādi… tādi… (Atvainojiet, pieklājīgās leksikas aptrūkās.)