Par to, ka samilzusi nesaprašanās starp Gulbenes novada laikrakstu “Dzirkstele” un novada domi, raksta arī portāls “tv3.lv”. Vietvaras domes administrācijas telpās, arī publiskā klientu apkalpošanas punktā, liegta piekļuve ziņu portālam “Dzirkstele.lv”. Laikraksts to uztver kā nedemokrātisku rīcību, bet Gulbenes vietvara negrib pieļaut, ka tās darbinieki darba laikā lasa vai pat raksta naidu kurinošus komentārus pie portāla publikācijām.
“Dzirkstele” jau rakstīja šeit
“Dzirksteles” galvenā redaktore Ginta Alberte portālam “tv3.lv” stāsta, ka dome vērsusies laikrakstā ar lūgumu “sakārtot komentāru jautājumu”. Domes ieskatā komentāriem būtu jābūt reģistrētiem. Galvenā redaktore gan norāda, ka reģistrēties var arī ar izfantazētu vārdu, turklāt redakcija rūpīgi seko līdzi komentāru saturam. Neatbilstošākie tiek izdzēsti. Naidu kurinoši komentāri un tādi, kas aicina uz vardarbību, portālā netiek pieļauti. Darbinieki tam rūpīgi seko līdzi.
“Manuprāt, novada dome negrib nekādu pret sevi vērstu kritiku. Arī publikāciju komentāros,” vērtē G.Alberte. “Ja paskatāmies, ko pašvaldība liek savā portālā un savos sociālajos tīklos, tad Gulbenes novads ir paradīze. Te nepastāv problēmas. Šī situācija gan nekādi neatšķiras no citām Latvijas pašvaldībām – to atspoguļojumā Latvijā dzīve ir kā paradīzē. Kaut gan patiesībā tā nemaz nav.”
Komentāri ir būtisks informācijas avots
Portālam “tv3.lv” G.Alberte arī uzsver, ka “Dzirkstele.lv” lasītājiem dotā iespēja brīvi komentēt pie rakstiem redakcijas darbā ir praktiski noderīga. Nereti komentāros cilvēki sniedz vērtīgu informāciju, arī stāsta par “lietām, ko pašvaldība mīl paslaucīt zem tepiķa”. “Manuprāt, ietekme uz cilvēku domu, nobloķējot mūsu portālu, pašvaldībai nav liela. Tomēr tas atspoguļo, kā vietvara cenšas izjaukt varas līdzsvaru, parādīt, ka viņiem te ir lielāka vara,” pauž G.Alberte.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis (“Latvijas Reģionu Apvienība”) portālam “tv3.lv” norāda, ka viņš nekad nav mēģinājis apspiest vai ietekmēt cilvēka domas. “Bet es neatbalstīšu gānīšanos, nesmukas lietas, naida vai vardarbības kurināšanu vai tamlīdzīgi,” telefonintervijā uzsver A.Caunītis. Viņš arī piebilst, ka lēmumu par portāla bloķēšanu pieņēma iepriekšējā domes vadība, tomēr viņš patlaban neredzot iemeslu, lai to atceltu.
Galvenais pašvaldības iebildums pret portālu: tajā ikviens lasītājs, nereģistrējoties, var atstāt savu komentāru. A.Caunītis uzskata – ikvienam komentētājam ir jātiek reģistrētam ar konkrētu e-pastu, lai viņu varētu identificēt.
A.Caunītis portālam “tv3.lv” stāsta, ka domes pieredzē bijuši gadījumi, ka pašvaldības darbinieki darba laikā “Dzirkstele.lv” rakstījuši naidpilnus komentārus. Tikusi pat iesaistīta policija, tad arī atklājies – komentāri sūtīti no Gulbenes novada domes IP adreses.
“Es esmu konstatējis, ka “Dzirkstele” pieļauj visatļautību. Vārda brīvību. Tur var gānīties, rupji lamāties. Varbūt kādam patīk, kāds skatās, bet man nepatīk un es neskatos. Arī pašvaldības darbiniekiem darba laikā tas nav jādara,” pārliecināts ir domes vadītājs.
Vaicāts, vai piekļuves liegšana portālam ir labākā stratēģija, kā izglītot darbiniekus par uzvedību internetā, A.Caunītis portālam “tv3.lv” norāda: ieejot portālā un lasot citu atstātos komentārus, pastāv risks, ka iedarbosies bara instinkts, kas pamudinās arī darbiniekus atstāt neatbilstošus ierakstus. Citus portālus vai interneta vietnes Gulbenes pašvaldības vadītājs administrācijas ēkā nav bloķējis.
Vietvaras vadītājs arī norāda – kaut viņam esot pretenzijas pret atsevišķu publikāciju virsrakstiem, kā, piemēram, “Genocīds pret Gulbenes novada skolām” – viņš tomēr saviem darbiniekiem neliedz piekļuvi drukātajai “Dzirkstelei”. Pašvaldība laikrakstu abonē. Tas pieejams gan domē, kā arī bibliotēkā un citās iestādēs. Tādējādi, A.Caunīša ieskatā, arī darbiniekiem domē, ja ir vajadzīga, ir piekļuve vietējai presei.
“Nu, ja mēs braucam apsveikt uzņēmēju, gribam kopīgu bildi, bet viņš tam nepiekrīt, ja publikācija būs “Dzirkstelē”, tad, manuprāt, tas jau ir rādītājs,” savu redzējumu portālam “tv3.lv” pauž A.Caunītis. “Uzņēmēji negrib, ka par viņiem raksta, jo tad portālā viņus noķengās. Cilvēki ir jūtīgi. Mēs katrs esam ar savu jūtīgumu. Nevajag to pārbaudīt. Izlietu ūdeni nesasmelsi,” rezumē A.Caunītis.
“Es ļoti gaidu un ceru, ka “Dzirkstele” izdarīs savu darbiņu. Kolīdz tiks sakārtots komentāru jautājums un pārtraukta neierobežotā vārda brīvība, es domes lēmumu par portāla bloķēšanu atcelšu kaut nakts laikā.”
Nesaskaņas ar žurnālistiem arī Bauskas domē
Saspīlētas attiecības starp vietvaru un reģionālo laikrakstu ir arī Bauskas pusē, raksta portāls “tv3.lv”. Arī tur vietējais laikraksts “Bauskas dzīve” izjūt vietvaras spiedienu par pašvaldības darbu kritizējošiem rakstiem, kā arī par komentāriem pie publikācijām. Lai arī portāls “bauskasdzive.lv” novada domē šobrīd nav nobloķēts, tomēr žurnālistiem ir ārkārtīgi sarežģīti iegūt informāciju.
Tāpat “Bauskas Dzīve” pirmo reizi redakcijas pastāvēšanas vēsturē nav saņēmusi domes ielūgumu uz pašvaldības rīkoto 4. maija Bauskas novada pašvaldības apbalvojuma ceremoniju. Tajā ik gadu pasniedz “Zelta ozola” balvas labākajiem darbiniekiem. Arī informāciju par norises laiku laikraksts uzzināja vien 2. maijā, personīgi vēršoties pie domes priekšsēdētāja.
Pēc notikumiem Gulbenē arī Bauskas laikraksta redakcijā ir pārdomas par to, kā salāgot brīvu komentēšanas iespēju ar vārda brīvības robežošanos ar visatļautību. Laikraksta “Bauskas Dzīve” galvenā redaktore Anita Rozentāle vērtē, ka komentāru jautājums sevišķi samilzis jaunajos ģeopolitiskajā un ekonomiskajā situācijā. Jaušams, ka sabiedrībā ir izteiktas diskriminēšanas tendences un nesavaldība.
Portāls “tv3.lv” raksta, ka laikraksts “Bauskas Dzīve” arī izvērtējis iespēju ieviest praksi – ļaut komentēt tikai reģistrētiem lietotājiem. Tas ievērojami atvieglotu redakcijas darbu. Žurnālistiem vairs nevajadzētu veltīt tik daudz laika, izķerot neatbilstošos ierakstus. Tomēr no otras puses – komentāri aizvien laikrakstam ir būtisks informācijas avots. It īpaši apstākļos, kad pašvaldība ārkārtīgi ierobežo piekļuvi savai informācijai.
“Cilvēki komentāros raksta ļoti daudz jautājumu pašvaldībai. Par nesakārtotām ielām un laukumiem. Mums ir tāda prakse, ka šos jautājumus par vietvaras darbu mēs pārsūtām, lai dome sniedz atbildes. Pēc tam publicējam tās laikrakstā,” kā piemēru komentāru noderīgumam min A.Rozentāle.
Viņa “Bauskas Dzīvi” un “Dzirksteli” sauc par “pēdējiem mohikāņiem” Latvijā, kas saglabājuši brīvu komentēšanas iespēju, noturējušies pret spiedienu no vietvarām.
“Manuprāt, pašvaldības darbiniekiem tomēr nav vēl tādas pilnīgas izpratnes, ko nozīmē strādāt publiskā amatā. Tas ietver nodokļu maksātāju naudas menedžēšanu. Daudziem nav ne stresa noturības, ne normālas attieksmes pret kritiku,” saka A.Rozentāle.
Arī ziņu portālam Bauskā bloķēšanas pieredze
Bauskas vietvaras vadītājs Aivars Okmanis (Nacionālā apvienība/”Visu Latvijai” – “Tēvzemei un Brīvībai /LNNK” portālam “tv3.lv” norāda, ka dome ir vērsta uz sadarbību ar reģionālo laikrakstu. Tāpēc arī vairs nebloķē portālu “bauskasdzive.lv” administrācijas ēkā, kā tas bija iepriekšējā novada domes sasaukumā – līdz 2021.gadam. Tomēr vietvaras vadītājam ir iebildumi pret portāla darbību, ļaujot cilvēkiem anonīmi paust komentārus.
Pašvaldības pieredzē nu jau vairākkārt darbinieki pēc konkursa izturēšanas nolēmuši tomēr nestāties domes amatā. Iemesls tam bijuši negatīvie komentāri pie publikācijas, kurā paziņots amata konkursa uzvarētājs. “Viņi vienkārši pēc tam nenoslēdza līgumu,” stāsta A.Okmanis. “Tas nav viens gadījums. Zināms, ka cilvēki arī negrib pieteikties konkursā, zinot to vidi un to, kādi varētu būt komentāri pie publikācijas portālā,” portālam “tv3.lv” stāsta vietvaras vadītājs.
Uz jautājumu, kāpēc laikrakstam tiek ierobežota piekļuve informācijai, A.Okmanis atbild, ka tas neesot tiesa. Jautājumus žurnālisti var uzdot jebkurā laikā, arī telefoniski. Tomēr domei nav pieņemams, ka vairākas reizes diennaktī žurnālists vēršas ar jautājumiem pie konkrēta darbinieka. Savukārt laikrakstā ievietotā publikācija pilnībā sastāvot tikai no pašvaldības darbinieka teiktā. “Raksts tiek sakompilēts no mūsu atbildēm. Sanāk, ka mēs izdarām žurnālista darbu,” neapmierinātību neslēpj domes vadītājs. Viņaprāt, kritikai par domes darbu ir jābūt, taču tā nedrīkst būt tendencioza.
Pašvaldība saziņai ar “Bauskas Dzīvi” ieviesusi jaunu praksi – atbildes uz visiem interesējošajiem jautājumiem tiek sniegtas preses brīfingā, kas notiek ik ceturtdienu. Tas laikraksta darbiniekiem dod iespēju uzdot papildjautājumus, bet pašvaldības darbiniekiem nodrošina, ka viņi netiks pārprasti, – tā norāda A.Okmanis. Viņš arī pauž, ka ar laikrakstu turpinās sarunas un viņš personīgi saņēmis redakcijas solījumu, ka komentēšanas jautājums tiks sakārtots un savu viedokli nākotnē ziņu portālā varēs atstāt tikai reģistrētie lietotāji, – raksta portāls “tv3.lv”.
Amatpersonām, sabiedrībā zināmiem cilvēkiem jārēķinās ar to, ka viņus pastiprināti “uzrauga” un izsaka par viņiem viedokli. Tā ir vārda brīvība. Bet dažām partijām ar to pārstāvjiem demokrātija klibo. Un mediju pienākums ir sargāt vārda brīvību. Tāpat tas būtu jādara arī vēlētām amatpersonām. Jo savu viedokli komentāros izsaka arī tie, kas ievēlēja. Uz personīgām pieņemšanām neizskraidīt. Ja nav dūšas komentāros izlasīt tautas domas par savu darbu, tad jāmeklē mierīgāks darbs.
Piekrītu. Kamēr Dzirkstele komentārus atļaus ar anonīmiem vārdiem, tikmēr visi ķengāsies. Lai ieliek komentāros iespēju reģistrēties ar smart, elektronisko parakstu, uzreiz komentāru skaits samazināsies un komunikācija kļūs pieklājīga. Ja gribi izteikt savu viedokli, tad nebaidies zem tā parakstīties! Ļoti vienkārši.
Vispār jau tagad drakonisku vai mutes aizbāzšanas metožu piekritējiem ir kur izvērsties. Nepatīk, var iet uz tiesu vai policiju. Mūsu tautai raksturīgi, medus mucā darvas piliens, gāžam grāvī mucu. Tie, kuri atļaujas domāt savādāk, ir personīgi ienaidnieki, vai ne? Bet tā jau ir, darba laikā jāstrādā, komentāri mājās jāraksta.
Mana IP adrese arī ir reģistrācija. Ko vēl, varbūt dzīvokļa adresi ar gribat? Viss taču notiek.
Visi, kas grib, jau tāpat izlasa, ne jau pēc interneta iet uz Domi. Bet nejēdzīgs moments, protams, galīgi nejēdzīgs.
Nevienam jau nav mute aizbāzta, drīkst teikt, ko vēlas, tikai paraksties zem saviem vārdiem. Kur problēmas? Dūšas nepietiek? Kabatā pigu rādīt visi drosmīgi. Bet pamēģini tās samazgas pateikt ar savu īsto vārdu – drosmes pietrūkst, ko?
šeit gan droši vien domāts, lai vairāk dara savu darbu un mazāk raksta komentārus domes darbinieki
Kāpēc uzreiz samazgas? Tās Dzirkstele tāpat izdzēš. Tas, ka komentārs kādam nepatīk, nav rādītājs, ka info nav patiesa vai viedoklis nepareizs….
Šaubos, ka kāda domes dāma ar savu vārdu gribēs parakstīt komentāru, piemēram, ka dāmas blakus kabinetā viena otru sveica un kafijoja 47 min darba laikā. Bet anonīmi, iespējams, uzrakstīs. Tā kā anonīmiem komentiem nav nekāda vaina. Tie, kuri jūtas šausmīgi aizskarti, var tiesāties u.tml. Izskatās pēc mutes aizbāšanas.
Domes “galvai” un darbiniekiem būtu vēlams palasīt iedzīvotāju komentārus,jo ne jau vienmēr tie satur tikai ķengas. Iedzīvotājiem daudz kas nepatīk . To var redzēt pēc plusiņiem pie daža laba komentāra. Kā piemēru minēšu kaut vai vienu- par “slaveno” vides objektu,kas saucas EGLE. Cik daudziem tā vienkārši tracina! Bet viss rit pa vecam. Jūs tur “augšā ” esat mūsu pilnvarotas personas. Bet baidaties pat komentārus izlasīt? Nosmērēties baidaties? Vai vienaldzīgi esat? Labi,ka ir šāds laikrakraksts Dzirkstele. Vismaz reizēm izkustina jūs visus no siltās rutīnas.
“Kolīdz tiks pārtraukta neierobežotā vārda brīvība…”
Uh ti! Anduks jau tik varens palicis, ka gatavs Satversmi pārrakstīt un ierobežot vārda brīvību?
Tajos komentāros ir daudz objektīvu spriedumu. Un valstī taču pastāv vārda brīvība.bet jums.kā kas nepatīk.tā ķengāšanās.
Un tā kā drusku bail. Ja nu abiem ar Aijuku izdodas?
Kāpēc darba laikā domes darbiniekiem jādzīvojas pa komentāriem? Lieciet mieu Dzirkstelei, dariet darbu, sakārtojiet novada lietas. Ja Dzirkstele pārdzīvo, ka nevar domē lasīt, tad informēju, ka daudzās darbavietās darba laikā nelasa, kāpēc Dzirkstele par to nepārdzīvo? Ja tik ļoti vēlās , lai cilvēki lasītu, tad kāpēc pie daudziem rakstiem var tikt tikai abonenti? Reāli- tracis par neparko, un ne jau Caunītis to aizliedz. Virsraksts neatbilst saturam.
Tiešām vajag sakārtot jautājumu par šo ķengājošo, nomelnojošo komentāru rakstīšanu. Un palasot komentārus par Domi, es arī laikam negribētu tur strādāt, jo Dzirksteles komentāros ķengā visu – gan slikto, gan labo.
Dīvānā sēdētāji, bez zināšanām, Dzirksteles komentāros izsaka savus stulbos, aizskarošos komentārus! Paši neko nedara, neko nav spējīgi sasniegt, tāpēc jānomelno tie, kas sūri, grūti strādā un cenšas ko sasniegt.
Vairosim labo, lai mums visiem prieks par savējiem, par Gulbeni un Gulbenes novadu!
Pilnīgu autentifikāciju no manis jūs neredzēsiet kā savas ausis. Rakstiski izteikt savu viedokli tekstā varu arī citur. Pietiek vietu kur tīklojas ļoti daudz gudru cilvēku no visas pasaules. Arī anonīmu. Miesta lokākpolitika iztiks bez mana kautrīgā viedokļa. sarkasms/ Viss ir skaisti, glīti, saimnieciski un pragmtiski /sarkasms. Lai tik dzīvo savā pašapmierinātībā.
Kāpēc nevar, tur kādus, 30% atlaist no darba? Kā tas ietekmētu vidējā batona grauzēja dzīvi novadā? Tur taču nav vairs kur mašīnas likt! Tie 30%, lai krāmē trimmeri uz jumta un, lai brauc strādāt mežā! Un rudenī vēl nākošos 30% atlaist!
Nobloķéjiet arī facebook, lai komentārus nelasa arī tur. Nobloķèjiet, lai darba laikā cilvēki strādā, nav ko sērfot internetā. Arī telefonus atņemiet. Savādāk nav kārtības!
Man darba laikā nākās dzirdēt visādus brīnumus tieši Gulbenes pašvaldības dèļ. 🙁 Varbūt, pie durvīm jāsāk cilvēkiem aizlīmēt mutes? Es arī neesmu pelnījusi klausīties tos komentārus
Prezidentam varētu uzjautāt viedokli par komentāriem par novada vadītāju darbu. Un Satversmē noteikto vārda brīvību. Un aizliegto Dzirksteles portālu waifai pie domes. Un ierosināt vadošo amatu aprakstos noteikt obligātu komentāru par novada svarīgiem jautājumiem lasīšanu un analizēšanu. Galu galā prezidents pārstāv valsti un arī Gulbenes novadu. Interesanti, viņš palasa komentārus?
Šis laikam parāda kāpēc nevajag vienā amatā ilgi sēdēt mums jau bija mūžīgais priekšā sēdētājs
Rādās, ka pašvaldības (ne visas, bet dažas) var rīkoties kā kņazistes. Var ignorēt vispār pieņemtās nostādnes. Vai vidiem kņazistē dzīvojošajiem tas (ko par labu esam nosaka izredzēto sauja; gan prāva tā centrālā sauja) ir vienlīdz pieņemami? Varbūt laiks ir atkal reformēt pašvaldības? Vēlētas atstāt tikai pa vienai Vidzemē, Kurzemē, Zemgalē, Latgalē?. Novados varbūt atstājami vien norīkoti ierēdņi? Varbūt tad būs vienota labā pārvaldība bez šmugulēšanās?
Caunīša kungs! Ļoti žēl, ka pirms prezidenta vizītes Gulbenes pašvaldības vadītāja rīcība tiek atspoguļota Latvijas mērogā TV 360 Ziņneši. Demokrātija un Satversme šinī ģeopolitiskajā situācijā ir svarīga. Un kā Jūs nelasot komentārus, variet teikt, ka komentāros ir neģēlības, muļķības un dumības? Labi, kā darba devējs Jūs variet noteikt, ka darba laikā nedrīkst “sērfot”. Bet waifai ārpus domes ēkas, cenzūra tur, tas gan varētu būt Satversmes pārkāpums. Jo waifai izmanto gan savējie, kas nestradā pie Jums, gan viesi. Jums tiešām nav zinošu padomnieku? Lasiet gan šos anonīmos komentārus, tas palīdzēs augt profesionāli!
A kāpēc Andris C.,a ne ANDIS?
Vārda brīvību ierobežot nedrīkst, un tas ir sabiedrisko attiecību nodaļas pienākums uzraudzīt un apkopot iedzīvotāju viedokli un ziņot pašvaldības vadībai. Jā, pēc tam arī par šo ir jārunā – ne tikai jāpucē spalvas, bet arī jābūt paškritiskiem atzīstot savas kļūdas un ko varētu labot. Nekļūdās tikai tad kas neko nedara vai dara par maz. Komentāri tomēr ir atgriezeniskā saite. Jā, cilvēki labprāt pauž viedokli anonīmi. Ja gadījumā komentāros ir kādi draudi, tad policija pēc IP adreses var ātri vien šo personu atrast .