Ir noslēdzies Gulbenes novada pašvaldības 2024.gada kultūras projektu konkurss, kura prioritāte šogad bija jaunradīti un oriģināli kultūras pasākumi.
Viens no atbalstītajiem kultūras projektu pieteikumiem ir Iritas Antoņevičas projekts “Viestura ielas vēsturiskā apbūve ceļā uz simtgadi”. Piešķirtais finansējums – 1800 eiro.
I.Antoņeviča stāsta, ka, pirms atnākusi uz Gulbeni, viņa strādāja koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” un viņas darbs bija organizēt lekcijas un praktiskas meistarklases restaurācijā jebkuram interesentam.
“Atnākot uz Gulbeni, es netīšām nonācu Viestura ielā, tad es ar citu skatu varēju novērtēt, kas tur ir un kas tur nav, un radās doma iesniegt projektu. Projekta aktivitātes ir ļoti vienkāršas, praktiskas, un tur nav nekā sarežģīta. Būs divas restaurācijas nodarbības meistaru vadībā. Nodarbību fokuss būs vērsts uz detaļu, kas visātrāk iet zudībā, – tie ir koka logi, kurus cilvēki mīl nomainīt vai nesaprot, kā savlaicīgi kopt, lai tie būtu ilgmūžīgi. Saprast, kā novērtēt logu stāvokli, kā izdarīt obligāto minimumu, lai tas varētu funkcionēt, lai tas kalpotu un nebojātos tālāk. Koka logi nav slikti, vienkārši tos vajag “pieskatīt”. Savulaik ir veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte tieši Viestura ielas ēkām, kas ir Tējas nams un sešas kolonijas ēkas. Projekta gaitā tiks paaicināts speciālists, lai ekskursijas lekcijas veidā cilvēkiem pastāstītu, kas tas ir un kāpēc tas ir vērtīgs. Projekta gaitā taps arī digitāls materiāls, kā rūpēties par savu vēsturisko īpašumu. Šajās aktivitātēs varēs piedalīties ikviens (“https://ej.uz/restauracija_gulbene”). Es neizslēdzu iespēju, ka tas varētu interesēt arī cilvēkus ārpus Gulbenes novada, līdz ar to viņiem gan būs simboliska dalības maksa. Norise, visticamāk, notiks augustā, septembrī. Pieredze rāda, ka cilvēku interese par šo jomu nedaudz “jāiekustina”, jo restaurācija nav ne lēts, ne ātrs risinājums, taču, savlaicīgi un pareizi novēršot problēmas, koka ēkas un koka būvdetaļas kalpo ilgi un labi. Ja interese būs, izskatīšu iespēju arī piedāvāt citas līdzīgas tēmas. Un Viestura iela kā projekta norises vieta ir gan tādēļ, ka gluži vienkārši tur dzīvoju un vienmēr esmu labprāt darbojusies apkaimēs, kurās mitinos, gan tādēļ, ka tas tiešām ir unikāls objekts nacionālā mērogā,” uzsver I.Antoņeviča.
Būtu tāds entuziasts kā Antaņeviča agrāk. Tad arī Gulbenes vēsturiskais centrs būtu saglabājies. Tagad nav nekā… Partijas māju un apkārt esošās ēkas varēja celt mazliet tālāk. Ko tad vairs. Vismaz Viestura iela paglābsies.
Forši ka ir tādi cilvēki kas lepojas par savu ielu ,un cīnas lai tā būtu sakopta,tur tiešām ir skaista iela.Butu labi kad pašvaldība padomātu par mājām pielabotu no ārpuses,lai tās mājas stāvētu vēl 200.gadus.paldies Viesturs ielas iedzīvotājiem kad uztur savu ielu kārtībā.Vienigais kas ir kad vasarā nevar paiet pa ielu putekļu mākoņi ,ir tādas mašīnas kas ievēro zīmes ir tādi kas neievēro zīmes.Es bieži ar savām draudzenēm pastaigājos pa to ielu,ir ko atcerēties ka bija agrāk kad pa to ielu sliedes gāja.Tie bija labie laiki.