Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lasītājs jautā par ikgadējo atvaļinājumu

Foto: “Pixabay”.

“Vai vienā gadā darbavietā neizmantotās ikgadējā atvaļinājuma dienas tiek pārceltas uz nākamo gadu un nezūd? Cik ilgā termiņā šāds princips darbojas? Kas notiek, ja cilvēks lauž darba līgumu, bet ir sakrājušās vairāku gadu neizmantotas atvaļinājuma dienas?” “Dzirkstelei” jautā lasītāja no Gulbenes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaidro Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte Laura Akmentiņa:

– Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums ir viens no atpūtas laika veidiem, kas nodrošina darbiniekam atpūtas iespēju darba gada ietvaros. Tādējādi darba devējam ir pienākums ik gadu nodrošināt apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu. Savukārt atvaļinājuma pārcelšanai atbilstoši Darba likuma 149.panta trešajā daļā noteiktajam ir izņēmuma raksturs, proti, tikai izņēmuma gadījumos, kad ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana darbiniekam pilnā apmērā kārtējā gadā var nelabvēlīgi ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams pārcelt atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu. Turklāt ievērojams, ka šādā gadījumā atvaļinājuma daļa kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām un ka atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu. Pārcelto atvaļinājuma daļu pēc iespējas pievieno nākamā gada atvaļinājumam.

Situācijās, kad darbiniekam ir ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma periods, kas uzkrāts un ko darbinieks ir tiesīgs izmantot konkrētajās darba tiesiskajās attiecībās, un darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas saskaņā ar Darba likuma 149.panta piekto daļu neizmantotais ikgadējais apmaksātais atvaļinājums atlīdzināms naudā. Darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, par kuru darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

Tādējādi, lai arī situācija, kad darbiniekam vairāku gadu garumā netiek piešķirts ikgadējais atvaļinājums, pati par sevi ir normatīvajam regulējumam neatbilstoša, izbeidzot darba attiecības, darbiniekam ir izmaksājama atlīdzība par visu periodu, par kuru darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis (kas praksē var būt arī par vairāku darba gadu periodu).

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.