Vēl vairāk nekā iepriekš kaimiņu novadu skolēni izvēlas mācīties Rankā, Lejasciemā un Tirzā
Līdz 11.jūlijam Gulbenes novada pašvaldība apspriežas un gaida komentārus no potenciālajiem pakalpojuma sniedzējiem skolēnu speciālo pārvadājumu veikšanai diviem nākamajiem mācību gadiem – liecina Iepirkumu uzraudzības biroja interneta vietnē publiskotā informācija.
Runa ir par skolēnu speciālajiem pārvadājumiem, piedāvājot transporta pakalpojumus 18 noteiktos maršrutos, lai bērni varētu nokļūt Gulbenes novada vispārizglītojošajās skolās uz mācību stundām un pēc tam atgriezties mājās.
No 18 maršrutiem 6 ir saistīti ar novada vidusskolu, 2 – ar Lejasciema pamatskolu, 2 – ar Lizuma pamatskolu, 4 – ar Rankas pamatskolu, 4 – ar Tirzas pamatskolu.
Lai skolēnus pievestu klāt uz savām pamatskolām, Gulbenes novada pašvaldības norīkotais autotransports izbrauks (jau iepriekšējā mācību gadā to darīja) arī ārpus savas administratīvās teritorijas. Tā Lejasciema pamatskolai skolēni tiks pievesti arī no Ilzenes pagasta Alūksnes novadā, Rankas pamatskolai – no Variņu pagasta Smiltenes novadā un no Smiltenes, Tirzas pamatskolai – no Cesvaines un no Madonas novada. Par to liecina publiskotais speciālo autobusu (kurus norīko Gulbenes novada pašvaldība) maršrutu apraksts.
Lai nostiprinātu sava novada skolas
Pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts “Dzirkstelei” stāsta: “Skolas dod informāciju, un, izejot no tās, tiek veidoti skolēnu speciālo autobusu maršruti.” Skolas uzzina, kur dzīvo viņu skolēni, kad ir saņemti iesniegumi no bērnu vecākiem un zināms, ka šie bērni mācīsies tieši šajā skolā.
K.Dauksts zina teikt, ka Smiltenes novada deputāti ir lēmuši par Variņu pamatskolas slēgšanu ar 31.augustu un ka daudz bērnu no Variņiem pieteikti turpmāk mācīties Rankas pamatskolā. “Nepateikšu precīzi, bet tie “padsmit” bērni. Mēs viņiem brauksim pakaļ gan uz Variņiem, gan uz Ķeņģiem. Un iznāk aizbraukt līdz pat Smiltenei,” stāsta K.Dauksts.
Viņš piebilst, ka pirms pāris mēnešiem Rankas pamatskolā bija atvērto durvju diena, kuru apmeklēja arī pats. Redzējis, ka starp interesentiem bija arī Variņu bērni un vecāki. “Acīmredzot tas, ko viņi redzēja Rankas pamatskolā, viņiem patika. Tāpēc sekoja iesniegumi skolai un skolēnu skaita papildinājums,” secina K.Dauksts.
Viņš nenoliedz, ka skolēnu speciālo autobusu maršrutu pagarināšana ārpus Gulbenes novada ir saistīta ar izmaksām. “Papildu izdevumi tie, protams, ir. Bērnu ir daudz. Vajadzība radusies pēc papildu maršrutiem. Lai stiprinātu mūsu skolas,” teic K.Dauksts.
Arī Lejasciema pamatskolai ir skolēnu papildinājums ne tikai no Ilzenes pagasta, kur pamatskola slēgta jau 2018.gadā, bet arī no Trapenes, kur bija saglabājusies tikai sākumskola, kas slēgta 2023.gadā. “Tā ir aizsācies. To bērnu daļa izvēlas mūsu novada skolas, un mēs braucam viņiem pakaļ,” viņš skaidro.
Skolēnu nokļūšanai skolā tomēr maksimāli tiek izmantoti sabiedriskie autobusi. “Ja ir nepiecie-
šams, iespēju robežās veicam arī grozījumus sabiedrisko autobusu maršrutos. Taču tur, kur to nav iespējams izdarīt vai autobuss nekursē vai nevar iekļauties laika ziņā, tur tiek organizēti skolēnu speciālo pārvadājumu maršruti,” konkretizē K.Dauksts.
Tā pamazām kļūst par vispārēju praksi
Gulbenes novada pašvaldības 2024.gada budžetā ir ieplānoti 400 000 eiro izdevumi norēķiniem ar citām pašvaldībām par izglītības iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem. Summa vēl tiks precizēta atbilstoši skolēnu skaitam, kuri mācīsies ārpus novada, kā arī tiks ņemtas vērā katras konkrētās vispārizglītojošās iestādes izglītības programmu izmaksas vienam izglītojamajam mēnesī.
Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova “Dzirkstelei” saka – arī daļa ģimeņu no mūsu novada ir izvēlējušies savus bērnus sūtīt mācīties uz citu novadu vispārizglītojošajām skolām. Tādā gadījumā pašvaldība saņem rēķinu par katru šādu bērnu atbilstoši izmaksām, kādas ir noteiktas katrā konkrētajā skolā. Turklāt neesot tā, ka tikai no Gulbenes novada brauc pakaļ skolēniem uz kaimiņu novadiem. “Ir dzirdēts, ka pēc skolēniem mūsu novadā brauc no Cesvaines, no Smiltenes,” viņa saka.
UZZIŅAI
◆ Gulbenes novada pašvaldība ir norādījusi, ka 2024./2025. un 2025./2026. mācību gadā skolēnu speciālo pārvadājumu veikšanai autobusi nedrīkst būt vecāki par 20 gadiem.
◆ Pagājušajā mācību gadā skolēnu speciālos pārvadājumus nogādāšanai Gulbenes novada vispārizglītojošajās skolās veica pašvaldības kapitālsabiedrība “Gulbenes autobuss”. Līgumcena bija 316 000 eiro bez PVN.
AVOTS: IEPIRKUMU UZRAUDZĪBAS BIROJS
FAKTI
◆ 2023./2024. mācību gadā Gulbenes novadā izglītības iestādes apmeklēja 189 citos novados dzīvesvietu deklarējušie bērni. No tiem 129
– skolēni, pārējie – bērnudārza vecuma bērni.
◆ Apmēram 50 000 eiro Gulbenes novada pašvaldība savstarpējos norēķinos par izglītojamajiem maksā vairāk, salīdzinot ar to, ko saņem pretī no citām pašvaldībām. Tas saistīts ar to, ka daudzi Gulbenes novada bērni un jaunieši izvēlas izglītoties Cesvainē vai Jaunpiebalgā.
AVOTS: “DZIRKSTELES” ARHĪVS
#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.
Tas ir tik nepareizi!!! Katram bērnam būtu jāmācās vistuvākajā skolā.. Variņiem noteikti ir tuvāk Smiltene. Tāpēc arī skolas likvidējas, jo nav pareizs likums.
Dzīvē tā nenotiek, katrs tomēr izvēlās mācīties tur , kur vēlās un kur bērnam ir labāk, nevis tur, kur tuvāk ir dzīvesvvietai, tad arī sporta, mākslas un muzikas skolu tuvāk piebīdiet!
Anna, atver Google Maps, Variņi- Smiltene 23 km, Variņi- Ranka 14 km