Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Nav zaudēta cerība reiz no Kaltenes baznīcas Gulbenei atgriezt tās vēsturiskās ērģeles (labots)

ZINĀTNISKĀS konferences dalībnieki Gulbenes luterāņu baznīcā: vēsturnieks Jānis Polis (1.no kreisās), pašvaldības kultūras komisijas priekšsēdētāja Sandra Dikmane, ainavu arhitekte Ilze Māra Janelis, jaunā ērģelniece Amanda Cirpone (2.rindā), Gulbenes luterāņu mācītājs Ilgvars Matīss, vēsturniece Ineta Bauere, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja projektu vadītāja Ilze Vanaga, biedrības “Krustalīces mantojums” dalībniece Līga Ievāne. FOTO: DIĀNA ODUMIŅA

Ar ērģeļspēli un aizlūgumu par Gulbeni 13.jūlijā Gulbenes luterāņu baznīcā sākās zinātniskie lasījumi “Gulbenes vēsturiskais centrs laikā un telpā”. Pasākums noritēja, biedrībai “Krustalīces mantojums” sadarbojoties ar novada vēstures un mākslas muzeju. Pasākuma norisi ar 1750 eiro bija atbalstījusi pašvaldība, ņemot vērā kultūras komisijas lēmumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumu kuplināja Amandas Cirpones ērģeļmūzikas priekšnesumi. Jauniete 2023.gadā absolvējusi Gulbenes mūzikas skolas Ingas Kalniņas vadīto klavierklasi, bijusi dažādu konkursu dalībniece un laureāte. Šobrīd Amanda ir otrā kursa audzēkne Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolā.

“Dzirkstelei” Amanda teica – Gulbenes luterāņu baznīcā ērģeles ir spēlējusi ne reizi vien. “Man patīk spēlēt ērģeles. Es izbaudu!” viņa sacīja un piebilda, ka ir bijusi iespēja muzicēt, sēžoties pie ērģelēm, dažādās Latvijas vietās. Katrā no tām šis instruments skanot citādāk.

Draudzes mācītājs Ilgvars Matīss teica – Gulbenes luterāņu baznīca ir tā, kurā katrā dievkalpojumā skan ērģeles. Nesen kāds gulbenietis, kurš nemēdz regulāri apmeklēt dievkalpojumus, piedalījies vienā no tiem un bijis sajūsmināts, ka te skan ērģeles. Teicis – vajag par to stāstīt, lai visi zina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mācītājs sacīja, ka šajā dievnamā ērģeles skan, pateicoties mūziķēm I.Kalniņai un Dairai Karolei.

Šodien baznīcā ir 2002.gadā no Zviedrijas atvestās dāvinājumā saņemtās ērģeles, bet īstās šīs baznīcas ērģeles atrodas Kaltenes luterāņu baznīcā Kurzemē. Šīs ērģeles ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis. Ērģeles būvējis ērģeļu speciālists Augusts Martins 1843. gadā, tās sākotnēji uzstādītas Gulbenes baznīcā. 1934.gadā ērģeles pārvestas uz Kaltenes baznīcu. Šīs ērģeles ir vecākais līdz mūsdienām saglabājies A.Martina būvētais instruments – liecina Kaltenes luterāņu draudzes publiskotā informācija.

I.Matīss teica – reiz vajadzētu ieviest vēsturisko taisnīgumu un atgriezt šo instrumentu Gulbenes luterāņu baznīcai. Sarunas šajā sakarā esot bijušas. Taču jāņem vērā, ka savulaik Gulbenes luterāņu draudzes ērģeles tikušas pārdotas, jo bijis iecerēts vietā iegādāties modernākas. “Tas ir sarežģīti,” “Dzirkstelei” teica I.Matīss. Viņš arī neslēpa – vēsturiskās ērģeles neatrodas sākotnējā stāvoklī, var pat teikt, ka tās ir tikušas sabojātas, jo Kaltenes baznīcai tās gluži vienkārši nebija piemērotas – bija par lielu, tāpēc stabules tika apzāģētas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

#SIF_MAF2024 #manspagastsmanapilsēta

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Dzirkstele”. Publikācija tapusi projektā “Mans pagasts, mana pilsēta” sadarbībā ar laikrakstiem “Staburags”, “Zemgales Ziņas”, “Bauskas Dzīve”, “Ziemeļlatvija”, “Alūksnes un Malienas Ziņas” un “Latvijas Avīze”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (2)

  1. Vai tiešām vajag atgriezt vecās ērģeles? Un kāpēc vajag? Varbūt būsim vairāk kristieši, nevis “vācēji”!

    5
    1
  2. Ja jau reiz pārdotas, tad kā var prasīt atpakaļ!?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.