Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Veiktas izmaiņas Āfrikas cūku mēra riska zonu sadalījumā

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veicis izmaiņas Āfrikas cūku mēra (ĀCM) riska zonu sadalījumā, liecina PVD paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Riska zonām tiek noteikti specifiski slimības kontroles pasākumi.

Veiktās izmaiņas paredz, ka otrā riska zona papildināta ar Cēsu novada Amatas, Drabešu, Dzērbenes, Inešu, Kaives, Liepas, Līgatnes, Mārsnēnu, Nītaures, Priekuļu, Raiskuma, Skujenes, Stalbes, Straupes, Taurenes, Vaives, Vecpiebalgas, Veselavas, Zaubes un Zosēnu pagastiem.

Tāpat otrajā zonā iekļauta Jaunpiebalgas pagasta daļa uz rietumiem no Tirzas upes posmā no Liezeres pagasta robežas līdz Lielmeža ceļam, uz ziemeļiem no Lielmeža ceļa posmā no Tirzas upes līdz ceļam Jaunpiebalga-Pērle (V302), uz rietumiem no ceļa Jaunpiebalga-Pērle līdz zemnieku saimniecībai “Ceļa Rempi”, uz ziemeļiem no autoceļa “Ceļa Rempi” līdz Piku ceļam, kā arī Cēsu un Līgatnes pilsēta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrajā zonā iekļauti arī Gulbenes novada Beļavas, Daukstu, Galgauskas, Jaungulbenes, Lejasciema, Litenes, Lizuma, Līgo, Rankas, Stāmerienas, Stradu pagasti, kā arī Tirzas pagasta daļa uz austrumiem no ceļa Cesvaine-Velēna (P38) un uz ziemeļiem no ceļa Vecaduliena-Kaipi (V447), Gulbenes pilsēta un Aronas pagasta daļa uz dienvidiem no ceļa Madona-Stiebriņi-Gravas-Bukas (V858).

Otrajā zonā iekļauta Dzelzavas pagasta daļa uz dienvidaustrumiem no ceļa Pļaviņas (Gostiņi)-Madona-Gulbene (P37), uz austrumiem no ceļa Lubāna-Dzelzava (P83), posmā no ceļa Pļaviņas (Gostiņi)-Madona-Gulbene līdz ceļam Biksēre-Aizkuja-Dzelzava (V864) un uz austrumiem no ceļa Biksēre-Aizkuja-Dzelzava.

Tāpat iekļauta arī Liezēres pagasta daļa uz dienvidaustrumiem no ceļa Madona-Stiebriņi-Gravas-Bukas, uz dienvidaustrumiem no ceļa Liede-Cesvaine (V840) posmā no Bukām līdz Jaunajam ceļam, uz rietumiem no Jaunā ceļa līdz Egļupei, kā arī uz rietumiem no Egļupes un Tirzas upes līdz Jaunpiebalgas pagasta robežai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt trešajā zonā iekļauta Cēsu novada Jaunpiebalgas pagasta daļa uz austrumiem no Tirzas upes posmā no Liezeres pagasta robežas līdz Lielmeža ceļam, uz dienvidiem no Lielmeža ceļa posmā no Tirzas upes līdz ceļam Jaunpiebalga-Pērle, uz austrumiem no ceļa Jaunpiebalga-Pērle līdz “Ceļa Rempi” un uz dienvidiem no ceļa “Ceļa Rempi” līdz Piku ceļam.

Tāpat trešajā zonā iekļauts Gulbenes novada Druvienas pagasts un Tirzas pagasta daļa uz rietumiem no ceļa Cesvaine-Velēna un uz dienvidiem no ceļa Vecaduliena-Kaipi.

Trešajā zonā iekļauta arī Madonas novada Aronas pagasta daļa uz ziemeļiem no ceļa Madona-Stiebriņi-Gravas-Bukas, Cesvaines pagasts, Cesvaines pilsēta, Dzelzavas pagasta daļa uz ziemeļrietumiem no ceļa Pļaviņas (Gostiņi)-Madona-Gulbene, uz rietumiem no ceļa Lubāna-Dzelzava, posmā no ceļa Pļaviņas (Gostiņi)-Madona-Gulbene līdz ceļam Biksēre-Aizkuja-Dzelzava, uz rietumiem no ceļa Biksēre-Aizkuja-Dzelzava, Liezēres pagasta daļa uz ziemeļrietumiem no ceļa Madona-Stiebriņi-Gravas-Bukas, uz ziemeļrietumiem no ceļa Liede-Cesvaine posmā no Bukām līdz Jaunajam ceļam, uz austrumiem no Jaunā ceļa līdz Egļupei, uz austrumiem no Egļupes un Tirzas upe līdz Jaunpiebalgas pagasta robežai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LETA jau vēstīja, ka šogad ĀCM konstatēts arī četrās saimniecībās ar mājas cūkām – tostarp Valmieras novada Matīšu pagasta zemnieku saimniecībā “Lelles”, kurā bija 527 mājas cūkas, piemājas saimniecībā Madonas novada Kalsnavas pagastā, kurā bija divas cūkas, saimniecībā Valmieras novada Vecates pagastā, kurā bija 24 cūkas, un piemājas saimniecībā Madonas novada Cesvaines pagastā, kurā bija divas cūkas.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 9004 mežacūkai, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, 2021.gadā – 448, 2022.gadā – 1274 mežacūkām, bet 2023.gadā – 1002 mežacūkām.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.