Augusta pirmajā nedēļā tradicionāli notiek Tirzas pagasta svētki, kas noslēdzas svētdienā nemainīgi ar kapusvētkiem.
Tirzas pagasta kultūras dzīves vadītāja Alda Alberte lepojas ar savām svētku tradīcijām. Tradicionāli svētku nedēļā vienmēr notiek mākslas plenērs.
“Trīs dienu laikā paveicām fantastisku darbu! Vispār svētkus šoreiz caurvija tēma: mājas – nekur nav tik labi kā mājās! Tāpēc plenērā izdaiļojām un godā cēlām dažādus jau aizmirstus vecus mājas priekšmetus. Apgleznojām vecas, nelietojamas kanniņas, dodot tām otro dzīvi, krēslus, lādītes, pannas. Visi priekšmeti pārvērtās un ieguva otru mūžu,” stāsta A.Alberte.
Plenērā varēja piedalīties jebkurš, taču ir mākslinieki, kas tradicionāli piedalās Tirzas plenēros. Aldai prieks par mākslinieces Ineses Manguses vecā loga atdzimšanu, Solveigas Kļaviņas krēslu ar māksliniekam un novadniekam Ludolfam Libertam tik tuvajiem ceriņiem, kā arī par Nellijas Ziepnieces un Sintijas Ingaglio darbiem. Pie tirzmalietes Jutas Treijas notika batikošanas darbnīca. A.Alberte saka – tā aizrāvušies, ka darbošanās ieilgusi līdz pat vēlam vakaram. “Cilvēki bija atsaucīgi, un paldies J.Treijai par šo iespēju!” saka A.Alberte. Visi plenēra darbi tagad apskatāmi Tirzas kultūras namā.
“Paši organizējām plenēru par minimāliem līdzekļiem, nākamgad Libertam būs 130 gadu jubileja, tad plānojam rakstīt projektu un piesaistīt papildu līdzekļus,” plāno Alda.
Vēl viena no tradīcijām ir Omulības klubiņš. A.Alberte uzsver, ka tajā piedalās jebkurš, kurš grib būt omulībā, iedzert tēju un pabūt kopā, un, protams, vēlas iegūt zināšanas un dalīties ar atziņām. Šoreiz īpaši jāizceļ Nila Treija pētījums par rakstnieces un novadnieces Aīdas Niedras biogrāfijas lappusēm. Saistošus un interesantus faktus apkopojis N.Treijs, kā, piemēram, rakstniece ieguvusi materiālu saviem romāniem, apstaigājot tirzmaliešu mājas un vācot stāstus. Alda priecājas, ka Omulības klubiņš šoreiz īpaši labi bijis apmeklēts – vairāk nekā 30 cilvēki bija ieinteresēti piedalīties.
Protams, neiztika arī bez tradicionālā tirdziņa. Alda izceļ Tirzas grupu mājas “Doktorāts” klientu darinājumus no koka, kuri izpelnījušies lielu pircēju ievērību. Bija iespēja doties arī pa Tirzas dabas takām, kuras bija izveidojušas Iveta un Anete Ziepnieces, šo iespēju izbaudīja vairākas komandas.
Savukārt svētku kulminācija bija savulaik pirms 50 gadiem iestudētās bērnu izrādes “Pauks un Šmauks” retrospekcija. Tā ir luga, ko A.Alberte iestudēja, sākot vadīt Tirzas kultūras dzīvi, un svētkos bija sapulcināti tie, kuri šajā izrāde pirms 50 gadiem arī piedalījās. Pauks un Šmauks – tagad cēsnieks Uldis Tepers un tirzmalietis Andris Kozuls – atkal aicināja uz nebēdnībām, tika skatītas vecās melnbaltās bildes, kas pārsteidza ar savu augsto kvalitāti. “Daudziem bija asaras acīs…” atzīst Alda. Lielākā daļa aktieru, protams, vairs nedzīvo Tirzā, taču bija mērojuši tuvāku un tālāku ceļu, lai satiktos un atcerētos šo notikumu. Alda sauc aktierus: Vita Krūmiņa, viņas māsa Sniedze Šama, Baiba Ose, Andris Dārznieks, Aivars Augulis, Česlovs Barkovskis un citi. Alda secina, ka vairākums joprojām saistīti ar radošām nodarbēm – mūziku, dzeju.
Alda pateicas vietējiem uzņēmējiem, bez kuru finansiālā atbalsta svētki nevarētu notikt: Intaram Reimandovam, Sandrai Zirnei un Andrim Eglītim, kā arī Kārlim Dzenim. “Daudzi tirzmalieši palīdzēja arī ar savu darbu un veltīto laiku – paldies viņiem par to, īpaši Salenieku ģimenei!” uzsver Alda.
“Visi svētki un arī kapusvētki – tā jau ir paaudžu tikšanās, dzimtu tikšanās, un cilvēki mēro tik garu ceļu, lai dažas stundas satiktos un parunātos. Un galvenais – visi atrod kopīgu valodu – gan bērns, gan sirmgalvis,” piebilst Alda.