Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldība aicina izteikt viedokli

Viedokli var paust par iedzīvotāju padomju lielumu, teritoriju, padomes kompetencēm, izveides kārtību, darbības termiņiem, darba organizāciju un citu

PIEDALOTIES biedrības “Sateka” organizētajās Apkaimju darbnīcās, tika veikta dalībnieku aptauja par iedzīvotāju padomju teritoriju un skaitlisko sastāvu. FOTO: NO “DZIRKSTELES” ARHĪVA

Gulbenes novada pašvaldība aicina izteikt viedokli par Gulbenes novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju padomju noteikumu projekts pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē “gulbene.lv” ievietots 5.septembrī.

Attīstības un iepirkumu nodaļas projekta vadītāja Inga Lapse “Dzirkstelei” stāsta, ka līdz 11.septembra pulksten 14.00 nav saņemts neviens oficiāls, rakstisks viedoklis par saistošajiem noteikumiem saistībā ar iedzīvotāju padomēm. Viedokļi joprojām tiek gaidīti līdz 18.septembrim. Savu viedokli var izteikt brīvā formā vai izmantojot sagatavotās veidlapas, kas pieejamas “gulbene.lv”.

“Viedokli var paust gan par iedzīvotāju padomju lielumu (skaitliski), gan teritoriju (piemēram, saistošo noteikumu projektā norādīts, ka iedzīvotāju padome tiek veidota katrā pagastā un pilsētā pa vienai, bet iedzīvotājs uzskata, ka vajag vienu iedzīvotāju padomi visā novada teritorijā), tāpat var izteikt viedokļus gan par padomes kompetencēm, gan izveides kārtību, gan darba organizāciju un tā tālāk. Saņemtos viedokļus pašvaldība apkopos un atspoguļos šo saistošo noteikumu projekta paskaidrojuma rakstā, kā to paredz Pašvaldības likuma 46.panta 3.punkts, un nodos pašvaldības domei, deputātiem lemšanai,” skaidro I.Lapse.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Samudžināti un birokrātiski

Rancēniete Inga Freimane savā “Facebook.com” profilā par šo saistoši noteikumu projektu publiskojusi šādu viedokli: “Lasīju fantastisku dokumentu, kur no iedzīvotāju sabiedriskās iniciatīvas padomju idejas (pašvaldību likums) Gulbenes dome ir izveidojusi samudžināti birokrātisku un praktiski bez iedzīvotāju tiešas līdzdalības radāmu, viņuprāt, vadāmu padomi. Un tiešā veidā atkal iedzīvotājus negrib dzirdēt. Princips likumā vienkāršs – iedzīvotāji sanāk kopā, izvirza, nobalso, viņu iebalsotie darbojas, atskaitās iedzīvotājiem, bet, nē, Gulbenes dome – iecels, apstiprinās, atļaus! Kur demokrātija pazudusi?”

Instrukcija, kas pasaka, kā jārīkojas

I.Lapse skaidro: “Nolikums veidots uz Pašvaldību likuma 58.panta pamata, kas nosaka gan mērķi, gan jautājumus, kurus izskata (šo esam arī paplašinājuši), kas var būt un kas nevar būt padomes loceklis, un panta 6.punkts pasaka, kam jābūt nolikumā. Veidojot nolikumu, skatītas gan domnīcas “Providus” izstrādātās vadlīnijas, gan Latvijas Pašvaldību savienības ieteikumi, kā arī skatīti un pētīti citu novadu attiecīgie saistošie noteikumi. Piedaloties biedrības “Sateka” organizētajās Apkaimju darbnīcās, tika veikta dalībnieku aptauja par iedzīvotāju padomju teritoriju un skaitlisko sastāvu.”

I.Lapse skairo, ka saistošie noteikumi ir instrukcija, kas pasaka, kā jārīkojas. “Esam centušies noteikumus veidot tā, lai būtu ievērotas vienādas tiesības visiem – pieteikties, kandidēt, izvēlēties sev vēlamos kandidātus, ko atbalstīt, piedalīties, uzzināt un tamlīdzīgi, kā arī ievērot atklātības principus – iedzīvotāju padomes nav slēgtas, visiem ir iespēja piedalīties, savlaicīgi par to zinot, vai arī uzzināt, par ko tur lēma, ja netiek klātienē, tādēļ darba kārtību un protokolu publicitāte. Gulbenes novada pašvaldības dome apstiprina šos saistošos noteikumus, bet nelemj ne par personām, kas piesakās, ne par personām, kuras iedzīvotāji atbalstījuši balsojot,” saka I.Lapse.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Process pa soļiem

1) Desmit attiecīgās teritorijas deklarētie iedzīvotāji iesniedz iesniegumu, ka vēlas savā teritorijā iedzīvotāju padomi.

2) Pašvaldība izsludina kandidātu pieteikšanos – publiski izziņo, lai attiecīgi ikviens šajā teritorijā var pieteikties pats vai pieteikt kādu citu, protams, saskaņojot ar kandidātu (attiecīgi saistošajos noteikumos ir atrunāts, kas notiek, ja nepiesakās pietiekams kandidātu skaits) – kandidēt var arī teritorijā nedeklarēta persona.

3) Pašvaldība organizē balsošanu (līdzīgi kā līdzdalības budžetēšanā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

4) Balsošanas laikā no kandidātu viena saraksta jāizvēlas tik kandidāti, cik konkrētajā teritorijā noteikts iedzīvotāju padomes sastāvā – balsot drīkst tikai attiecīgajā teritorijā deklarēti iedzīvotāji no 16 gadu vecuma.

5) Balsu skaitīšanas komisija, kas izveidota ar izpilddirektores rīkojumu, saskaita balsis, izpilddirektore apstiprina rezultātus (par kuriem kandidātiem cik ir nobalsots) un tiek paziņots publiski.

6) Iedzīvotāju padome uzsāk darbu (termiņš četri gadi, tad notiek jaunas vēlēšanas).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

7) Iedzīvotāju padome pati nosaka savu tikšanās reižu biežumu, bet ne retāk kā reizi ceturksnī un tad, kad pašvaldības domei nepieciešams attiecīgās teritorijas viedoklis, un attiecīgi tiek gan publicētas darba kārtības, gan protokoli.

AVOTS: ATTĪSTĪBAS UN IEPIRKUMU NODAĻAS PROJEKTA VADĪTĀJA INGA LAPSE

UZZIŅA

Viedokli par saistošo noteikumu projektu izziņotajā termiņā var iesniegt:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● elektroniski iesniedzot iesniegumu pašvaldības e-adresē,

● elektroniski parakstītu iesniegumu nosūtot uz e-pasta adresi “priekslikumi@gulbene.lv”,

● nosūtot pa pastu Gulbenes novada pašvaldībai (Ābeļu ielā 2, Gulbenē, LV-4401),

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● pašrocīgi parakstītu iesniegumu nogādājot personīgi vai aizpildot valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā Gulbenē vai pagastu pārvaldēs un bibliotēkās.

AVOTS: GULBENES NOVADA PAŠVALDĪBA

#SIF_MAF2024 #stiprakopienastipravalsts

Projektu “Stipra kopiena – stipra valsts” līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (10)

  1. Ciema padomju renesanse? 🙂 Tāds sīkums, ka tām bija lemttiesība, šis tikai tāds (vietvaru) valdošo politisko partiju angažēts diskusiju klubiņš. Nebrīnos, ka aktivitāte nekāda, jo tādas lietas ‘no augšas nenolaiž’. Tās pie lielas vajadzības rodas pašas. Komunistu laikus piedzīvojušie sapratīs 🙂

    17
    1
  2. Vajag vajag padomes, jo drīz būs atkal padomju savienība.😁

    9
    4
  3. Labu ideju Gulbenes dome prot un spēj izčakarēt,samudžināt. Vēlams ,ļoti vēlams par šiem švaukstiem vairs nebalsot.

    21
    1
  4. Nu ziniet, speciālists uz speciālista, bet strādā kā senlaikos ar akmens cirvi. Ja grib ko čakarēt, tad var taču skaisti iesaiņot. Paspēlēt kaut vai riču raču, ja šahu nevelk. Bet nē- pasaka atklāti ko grib. Aizvainojoši.

  5. Padome darbojas uz patriotisma principiem. Bez atalgojuma. Padomes kandidātus pārbauda (pielaidi vajadzēs?). Pašvaldība pieprasa to un šo noteiktā laikā izdarīt. Vispār jau daudz darīt par velti un darīt to, kas varētu būt pašvaldības darbinieku algots profesionālais pienākums. Un padomes viedokli labi ja izlasīs, bet tas nav obligāts. Un pretenzijas ar sekām var izvirzīt pašvaldība padomei, bet ne otrādi. Prātiņ nāc mājā tiem, kas parakstīsies. Būsi slikts savējiem un tamējiem, bet rezultāta nekāda. Vai ačgārni saprotu? Un to ne jau konkrēta pašvaldība izdomāja..

    9
    2
  6. Pēc būtības sanāk kaut kāds absurds. Esam ievēlējuši novada domi, kur deputātiem būtu jāpārstāv un jādarbojas iedzīvotāju interesēs. Bet nu izrādās – nē! Jāvēl vēl iedzīvotāju padomes, kas pārstāvēs iedzīvotājus. Pārstāvis pārstāvja galā. Tad varbūt vienu pārstāvi likvidēt, proti, novada domi. Lai paliek jaunizveidotās pagastu jeb iedzīvotāju padomes, kurām arī nodot lemttiesības un finansējumu.

    17
    1
  7. Būtība ir cita. Tas nav obligāts pasākums. Padomes locekļi darbojas uz savu iniciatīvu, ja ir aktīvi cilvēki, kam ir ko teikt un grib izdarīt vairāk, kā pašvaldība redz un dara. Padomes nav ērtas pašvaldību administrācijai, jo prasīs vairāk, kā gribētos viņiem darīt. Labums tas, ka prasīs likuma vārdā! Zem tepiķa nevarēs paslaucīt ierosinājumus, priekšlikumus, lēmumprojektus, jo tiem jājiet caur komitejām un domes sēdēm!!!!

    7
    3
  8. Nav tiesa. Prasīt varēs pašvaldība no padomēm (absurds kaut vai- pašvaldība pieprasa padomei tik un tik ilgā laikā – 10 dienās, piemēram- aptaujāt iedzīvotājus, apkopot viedokli un ar priekšlikumiem iesniegt, lai jurists tāpat kā vienmēr sniegtu atbildi..). Palasiet kaut vai guglē, ja nevelk juridiskie teksti. Padome varēs čiepstēt. Ne tā? Tad jau labāk kolektīvie iesniegumi. Pašu iniciatīva, brīvprātība, lietderība. Vai biedrība. Nevis pašvaldība organizē padomi, pārbauda locekļus, pasaka jautājumus, noraida atbildes. Ja nepareizi izsakos, varbūt pieredzes bagatāki deputāti var cilvēcīgi visu izskaidrot.

  9. Bet naudas jau nav un nebūs! Kādi noteicēji?! Muļķības! Tas viss lai ievilktu ķeksīti, ka mums taču viss saskaņā ar iedzīvotāju vēlmēm!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.